O profilaktyce nowotworowej na Jarmarku św. Dominika

6 sierpnia 2020, 11:30
Ewa Palińska

"Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć" - to tytuł akcji, które od 2018 roku zachęcają mieszkańców województwa pomorskiego do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych. Od 4 sierpnia na ul. Szklary przy parku ŚwiętopełkaMapka można oglądać wystawę grafik, które przypominają o tym, jak istotne w walce z rakiem jest jego wczesne wykrycie.Ekspozycja, która stanęła przy placu Świętopełka, ma zachęcać odwiedzających Jarmark św. Dominika do refleksji na temat profilaktyki nowotworowej. Autorką ilustracji, prezentowanych w ramach wystawy, jest znana trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLAla. Jej prace towarzyszą kampanii promocyjno-informacyjnej od początku. Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki z serii, w lekki i humorystyczny sposób uświadamiające potrzebę wykonania badań profilaktycznych.

Lubię być "Agnieszką od komiksów". Wywiad z paplaLAląW ciągu ostatnich miesięcy wystawa wielokrotnie zmieniała swoje miejsce. Można było ją zobaczyć w Bytowie, Starogardzie Gdańskim oraz Kościerzynie. Gdańszczanie oraz goście odwiedzający Jarmark św. Dominika mogą ją oglądać przez najbliższe dwa tygodnie, do 17 sierpnia.

- Jarmark Dominikański jest jedną z największych imprez kulturalno-handlowych w Polsce. Na stałe wpisał się w letni scenariusz imprez w Gdańsku, dlatego bardzo nas cieszy, że organizatorzy wsparli nas w naszym przedsięwzięciu i znaleźli doskonałe miejsce dla naszej wystawy - mówią koordynatorzy projektów. - Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania potrzebne są nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Myśląc o bezpieczeństwie, opracowane zostały procedury, dzięki którym badania są bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

Onkolodzy w GdańskuSprawdź, kiedy i gdzie przebadasz się za darmoDo udziału w projekcie "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię!" zapraszane są kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-copernicus.gda.pl lub kontaktując się z infolinią, znajdującą się pod numerem 58 727 01 30.

Projekt "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię!" dedykowany jest natomiast mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi), którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

By zapisać się na badanie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia.copernicus.gda.pl lub kontaktując się z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Wczesne wykrycie może uratować życieRak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 proc. gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Rak jelita grubego jest natomiast drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu - kolonoskopii - odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Głównym realizatorem projektów jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. - jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Strategia 360 - trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.