Oczyszczanie organizmu. Jak to zrobić bez szkody dla zdrowia?

21 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala

Spożywanie produktów w wysokim stopniu przetworzonych, używki oraz stosowanie leków przyczyniają się do nagromadzenia toksyn w naszym organizmie. Nic więc dziwnego, że raz na jakiś czas mamy ochotę przeprowadzić odtruwanie, które przywróci naszemu organizmowi właściwy balans. Jak zatem właściwie i bez szkody dla naszego zdrowia oczyścić organizm z toksyn?- Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce nie wymaga stosowania dodatkowego oczyszczania organizmu. Jednakże w wielu sytuacjach konieczne jest zwiększenie spożycia pokarmów i napojów bogatych w antyoksydanty chroniące powłokę wątroby oraz ściany komórkowe całego organizmu przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników, oraz flawonoidy, pozwalające na szybszą regenerację miąższu wątroby oraz jej zewnętrznych powłok - mówi dietetyk Wiktoria Kreft z Poradni Dietetycznej Sports-med.
Popularne stały się ostatnio tzw. diety oczyszczające, dzięki którym mamy odzyskać witalność, dodać sobie energii i poprawić funkcjonowanie organizmu. Zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie takiej diety powinniśmy się odpowiednio przygotować. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie ze złych nawyków żywieniowych około siedmiu dni przed przystąpieniem do kuracji. W tym czasie warto stosować naturalne, nieprzetworzone produkty oraz jeść dużo świeżych warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

- Do najpopularniejszych metod oczyszczania organizmu należy detoks sokowy, jabłkowy, jaglany, detoks warzywny lub owocowo-warzywny, tzw. "souping" oraz dieta zbożowa. Tzw. souping jest dietą bazującą na ciepłych zupach, której celem jest dostarczenie dużej ilości błonnika i odciążenie układu pokarmowego od długotrwałego spożycia przetworzonego jedzenia. Oczyszczanie zupami w zależności od potrzeb i celów może trwać do kilkunastu dni. Zupami zastępuje się posiłki stałe (w ciągu dnia 5 zup po 500 ml), każda powinna mieć przynajmniej 120 kalorii, aby nie doprowadzić do osłabienia organizmu - dodaje Wiktoria Kreft.

Sposoby na oczyszczenie organizmu według dietetyk Dominiki Dietrich:Poranne oczyszczenie jelit - 30 minut przed posiłkiem należy wypić szklankę ciepłej wody z dodatkiem soku z 1/2 cytryny lub 1 łyżeczki octu jabłkowego. Takie codzienne oczyszczanie bardzo wspomaga pracę jelit.

Dieta oczyszczająca opierająca się na wprowadzaniu soków warzywno-owocowych na czas trwający nie dłużej niż 1-2 dni, tego typu dietę najlepiej zastosować w dni wolne od pracy. Warto pamiętać, aby soki pić w regularnych odstępach czasu - co 2,5- 3 godziny, a nie przez cały dzień. Soki powinny być sporządzone z przewagą warzyw, nie owoców.

Dieta oczyszczająca opierająca się na zupach warzywnych - tak samo, jak w przypadku diety opierającej się na sokach, tego typu oczyszczenie organizmu nie powinno trwać dłużej niż dwa dni. Przez okres dwóch dni wprowadzamy zupy gotowane na wywarach warzywnych bez dodatku mięsa, ryb, nabiału czy kaszy, ryżu, chleba i makaronu.

Codzienny detoks poprzez wypijanie odpowiedniej ilości wody. To, że powinniśmy wypijać min 1,5 litra wody dziennie, to wie prawie każdy, ale niestety mało kto się do tej zasady stosuje, a właśnie woda najbardziej oczyszcza organizm z codziennych zanieczyszczeń.

Warto także pomyśleć o ziołach, przed zastosowaniem ziół powinno się zasięgnąć informacji o przeciwwskazaniach, niestety nie każdy może zastosować wszystkie zioła.


Czego nie wolno robić?- To, czego absolutnie nie powinno się robić w celu oczyszczenia własnego organizmu to stosowanie głodówki. Głodówka jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do wielu zaburzeń chociażby zawrotów głowy, rozdrażnienia, omdleń wynikających z niedocukrzenia, ciągłego zmęczenia. Zamiast głodówki lepiej jest wprowadzić zdrowsze formy oczyszczenia organizmu - mówi dietetyk Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Diety.

NawodnienieIstotną rolę w oczyszczaniu organizmu odgrywa nawodnienie organizmu.

- Picie wody mineralnej oraz ziołowych naparów, zwłaszcza w przypadku zwiększonego spożycia błonnika. Codzienne dostarczanie minimalnej wymaganej w detoksykacji pojemności trzech litrów płynów pozwala odpowiednio nawodnić komórki oraz ułatwia filtrację nerkom - mówi Wiktoria Kreft.
Wspomagająco w oczyszczaniu działają także zioła. Wśród sprzymierzeńców znajdzie się ostropest plamisty, który działa oczyszczająco i wzmacnia wątrobę oraz babka płesznik, która wspiera pracę jelit. Rumianek z kolei łagodzi stany zapalne i wspomaga trawienie, a pokrzywa wzmacnia organizm i działa moczopędnie.

- Dieta oczyszczająca jest często pierwszym etapem zmiany stylu życia. Należy jednak wspomnieć, że długotrwała i niekontrolowana restrykcja kaloryczna na diecie oczyszczającej może wiązać się z zaburzeniem prawidłowych funkcji wielu narządów, w tym właśnie wątroby czy jelit - podkreśla Wiktoria Kreft.
Czy oczyszczałeś kiedyś organizm z toksyn?
19%

tak, robię to regularnie

13%

tak, ale tylko raz

15%

nie wiem, co chwilę stosuję jakieś diety

32%

nie, unikam takich krótkotrwałych diet

21%

nie, nie przywiązuję wagi do zdrowego żywienia

zakończona

łącznie głosów: 296