Od czerwca większe wesela. Ministerstwo rekomenduje 50 osób

22 maja 2020, 13:30
Wioleta Stolarska

W kolejnym etapie odmrażania gospodarki Ministerstwo Zdrowia zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Limit ma nie dotyczyć obsługi. Trwają prace nad specjalnymi wytycznymi dla organizatorów.Sezon ślubny trwa, ale dla całej branży, która zajmuje się organizacją uroczystości w kościołach czy wesel - począwszy od weselnych sal, przez salony sukien ślubnych po dekoratorów czy florystów - to niezwykle trudny czas.

Organizacja wesel w TrójmieścieOd czerwca sytuacja ma się jednak poprawić, bo - jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia - w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników. Decyzja resortu jest związana z aktualną sytuacją epidemiologiczną, którą podczas piątkowej konferencji oceniono jako "pozytywną i ulegającą poprawie".

- Przynajmniej na początku wesela będą się różniły od tego, co znaliśmy do tej pory. Nad dokładnymi wytycznymi pracuje Główny Inspektorat Sanitarny. Ministerstwo Rozwoju odbyło też szereg spotkań z branżą weselną, aby osiągnąć porozumienie - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Jak zaznaczył, limit 50 uczestników wesel ma nie dotyczyć osób z obsługi.

Catering w TrójmieścieWiceminister rozwoju Olga Semeniuk przypomniała w tym tygodniu, że ceremonie ślubne odbywają się obecnie przy ograniczonej liczbie osób, natomiast wesela "nie są na razie zalecane". Przyznała, że otwarcie tej branży jest równie wyczekiwane, co fryzjerskiej i kosmetycznej.

Czytaj też: "Miał być ślub i wesele też". Koronawirus zmienia plany młodych par

Marzenia i plany a rzeczywistość z epidemią w tleŚlub i przyjęcie weselne zwykle planowane jest zwykle przez wiele miesięcy. Lista gości, rezerwacja sali, wybór cateringu, oprawa muzyczna, zamówienie kwiatów czy wynajem samochodu - to sprawy, które młode pary załatwiły już kilka miesięcy temu.

Salony mody ślubnejNikt wtedy nie przypuszczał nawet, że sytuacja skomplikuje się aż tak bardzo. Teraz marzenia trzeba zderzyć z rzeczywistością i związanymi z nią obostrzeniami, dlatego wiele par zdecydowało się na odwoływanie uroczystości lub w miarę możliwości przekładanie ich na późniejszy termin.

Kwiaciarnie i pracownie florystyczne