Od września ruszą szczepienia w trójmiejskich szkołach. Apel do rodziców i dzieci

25 sierpnia 2021, 14:30
Piotr Kallalas
Najnowszy artukuł na ten temat Szczepienia przeciw COVID-19 bez zapisu do 24.12
Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane w szkołach mają zwiększyć dostępność do profilaktyki i podnieść bezpieczeństwo placówek edukacyjnych. Więcej zdjęć (1)

Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane w szkołach mają zwiększyć dostępność do profilaktyki i podnieść bezpieczeństwo placówek edukacyjnych.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane w szkołach mają zwiększyć dostępność do profilaktyki i podnieść bezpieczeństwo placówek edukacyjnych.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Już we wrześniu młodzież, która ukończyła 12. rok życia, będzie mogła skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19 na terenie szkół, gdzie będą organizowane mobilne punkty. - Warto jak najszybciej uzbroić się w oręż przeciw COVID-19, by chronić ich zdrowie, bowiem wirus atakuje coraz więcej młodych osób i przechodzą one zakażenie ciężej niż dotychczas - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.Znajdź punkt szczepień w najbliższej okolicy


Jako pierwszy swój plan na realizację szczepień w szkołach przedstawił sopocki magistrat, który organizuje akcję profilaktyki COVID-19 w dniach 13-17 września 2021 r. W tym czasie do placówek edukacyjnych trafią mobilne zespoły szczepienne składające się z lekarzy i pielęgniarek - pracowników Szpitali Pomorskich. Po zastrzyku młodzież będzie pod opieką również pielęgniarek szkolnych.

- Za nami bardzo trudny rok nauczania zdalnego. Mimo ogromnego wysiłku dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców nie była to w pełni satysfakcjonująca forma przekazywania wiedzy. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, rówieśnikami, możliwości budowania prawdziwych relacji. Uważamy, że nasze dzieci i młodzież zasługują na pełny dostęp do zajęć, a ich organizacja w szkołach będzie bezpieczniejsza, jeśli uczestniczące w zajęciach osoby będą zaszczepione - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Drodzy rodzice i opiekunowie, gorąco zachęcamy do skorzystania z możliwości zaszczepienia swoich dzieci w szkołach. Warto jak najszybciej uzbroić się w oręż przeciw COVID-19, by chronić ich zdrowie, bowiem wirus atakuje coraz więcej młodych osób i przechodzą one zakażenie ciężej niż dotychczas - dodaje.
Co istotne, również w szkole zostanie zorganizowane przyjęcie drugiej dawki. Według obecnie obowiązujących regulacji szczepić mogą się chętni powyżej 12. roku życia, a w Sopocie mieszka ponad 2,2 tys. osób w tym przedziale wiekowym. W najbliższych tygodniach rodzice mają otrzymać informacje o konkretnej dacie szczepienia, które będzie oczywiście dobrowolne.

Czytaj też: Jesteśmy już odporni na COVID-19? "W przypadku Delty potrzebujemy 80 proc. zaszczepionych"

Gdańsk zorganizuje mobilny punkt przy szkołachZ kolei w Gdańsku rodzice otrzymają specjalne informatory, które mają zawierać kompleksowe informacje zarówno o profilaktyce, jak i o dostępnych obiektach szczepień. Dodatkowo odrębny, mobilny punkt ma pozwolić na przeprowadzanie wakcynacji w szkołach.

- Przygotowujemy rozwiązania, które zwiększą świadomość na temat szczepień oraz ich dostępność, ale nie będą powodować dezorganizacji pracy szkoły - mówi Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Rodzice otrzymają aktualną listę dostępnych w Gdańsku punktów szczepień oraz materiały informacyjne wyjaśniające wątpliwości dotyczące szczepienia dzieci. Planujemy także uruchomić mobilny punkt szczepień, który będzie dostępny przy szkołach dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Rozwiązanie to wesprze w szczególności szkoły w południowych dzielnicach. Punkt mobilny ruszy w pierwszych dniach września.
Przedstawiciele gdyńskiego magistratu również przygotowują się do realizacji szczepień w szkołach, ale na szczegóły akcji musimy jeszcze poczekać.

- Zamierzamy je prowadzić. Ustalamy szczegóły z partnerami - zapewnił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
Czy szczepienia w szkołach to dobry pomysł?
27%

tak, każdy pomysł na zwiększenie zainteresowania szczepieniami jest dobry

6%

tak, ale punkty muszą zostać odpowiednio zabezpieczone

63%

nie, nie widzę takiej potrzeby

4%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 740

Opinie wybrane


wszystkie opinie (179)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.