Odważni powalczą z rakiem

27 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

"Odważnym jajem" w nowotwór. Spotem zachęcają mężczyn do badania

Listopad będzie w całym Trójmieście miesiącem walki z rakiem. Już nie tylko wąsy na autobusach komunikacji miejskiej, ale też treningi z komandosami Formozy, odważny kalendarz, a nawet dania w restauracjach mają przypominać o konieczności profilaktycznych badań, które mogą uratować nas przed rakiem. Rusza akcja "Odważni wygrywają".Rak jąder to najczęściej występujący nowotwór u młodych osób. Najczęściej diagnozuje się go u mężczyzn w wieku 25-30 lat. Jeśli jednak wykryje się go dostatecznie szybko - jest w pełni wyleczalny.

- Niestety, rak jądra wielokrotnie pozostaje niezauważony bądź lekceważony przez pacjentów z powodu niewielkich dolegliwości, jakie wywołuje. Najczęstszym objawem jest bezbolesne, wyczuwalne stwardnienie w miąższu jądra. Warto więc pamiętać o regularnym samobadaniu jąder, zwracając uwagę na wszelkie nieprawidłowości w jego budowie. Wykrycie nowotworu na wczesnych etapach rozwoju choroby pozwala na całkowite wyleczenie, przy zastosowaniu jedynie zabiegu chirurgicznego, unikając przy tym dalszego, trudnego leczenia onkologicznego - podkreśla dr Michał Jung, specjalista urolog z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Właśnie profilaktyka jest więc najważniejsza, dlatego w ramach kampanii "Odważni wygrywają" w listopadzie trudno będzie nie zauważyć informacji o tym, że warto badać jądra, by szybko zacząć leczenie ewentualnego nowotworu. Listopad jest bowiem ogólnoświatowym Miesiącem Świadomości Raka Jądra, w który włączy się całe Trójmiasto.

Instalacja 3D i komandosi

Do tej pory pierwsze skrzypce grała Gdynia, znana z akcji Movember. Teraz akcja "Odważni Wygrywają" także zostanie zainaugurowana w Gdyni, gdzie nastąpi odsłonięcie instalacji 3D przed gdyńskim Infoboksem. Będzie tam można poznać ciekawostki dotyczące profilaktyki męskich nowotworów.

W ramach akcji odbędą się też treningi z komandosami Formozy, rugbistami i strażakami, pojawią się nowe dania w gdyńskich restauracjach, a nawet wspólny bieg na 10 km czy ekskluzywny kalendarz "Odważne dla Odważnych". Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Pokaż jak wygrywasz, gdy los rzuca ci wyzwanie".

Już 19 listopada na poligonie w Babich Dołach będzie można sprawdzić się wraz z komandosami Formozy. Tydzień później odważnych w treningu przetestują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, a w planach jest też trening z Rugby Club Arka Gdynia na murawie Narodowego Stadionu Rugby.
Wykonujesz badania profilaktyczne?
50%

tak, co jakiś czas badam krew i mocz

38%

tylko, gdy muszę - np. z okazji badań profilaktycznych

12%

nie, jestem jeszcze młody(a) i zdrowy(a)

zakończona

łącznie głosów: 68