Premier odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce

10 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska
"Odwołujemy imprezy masowe" - taką decyzję podjęli ministrowie pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego. Więcej zdjęć (1)

"Odwołujemy imprezy masowe" - taką decyzję podjęli ministrowie pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego.

mat. prasowe

"Odwołujemy imprezy masowe" - taką decyzję podjęli ministrowie pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego.

mat. prasowe

Premier poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych w Polsce. Jest to działanie profilaktyczne, mające na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia koronawirusem. Rząd daje też samorządom wolną rękę w kwestii odwoływania zajęć w szkołach.Na chwilę obecną w Polsce odnotowano 18 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, Rada Bezpieczeństwa Narodowego podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w Polsce.

Poinformowano o tym podczas konferencji podsumowującej posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.

- Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia podejmujemy radykalne działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiedział też, że kolejne decyzje na poziomie rządowym będą podejmowane na bieżąco, wraz z rozwojem sytuacji w kraju.

Możliwe czasowe zamknięcie szkół i uczelni wyższych- Wydałem zalecenie władzom uczelni, aby zawiesić współpracę zagraniczną, odwołać konferencje o charakterze międzynarodowym czy nasz udział w takich konferencjach. Bierzemy też pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach - mówił Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że nastąpi znaczny wzrost zachorowań, dlatego należy podjąć wszelkie możliwe środki, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Wiemy, że wirus nie ustąpi. Może nastąpić istotny przyrost zachorowań i kształt tej krzywej zachorowań zależy od naszych zachowań. Musimy zmieniać nasze nawyki, unikać dużych skupisk ludzi - mówił Mateusz Morawiecki.
Minister edukacji dodał natomiast, że brane jest pod uwagę czasowe zamknięcie szkół na terenach objętych wirusem. Decyzję w tej kwestii pozostawia samorządom.

- Samorządy dziś już mają prawo do tego, aby odwoływać zajęcia i cieszę się, że z tego prawa korzystają - mówił Dariusz Piontkowski. - Analizujemy tę sytuację na bieżąco, jesteśmy w kontakcie z samorządami, które mają pieczę nad placówkami edukacyjnymi.

Poznań zamknął wszystkie placówki edukacyjne i domy kulturyWe wtorek rano decyzję o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków na dwa tygodnie podjęli radni Poznania. Na ten sam okres zawieszono również działalność domów kultury.

Koronawirus: Raport sanepidu. Codziennie po godz. 14

Impreza masowa - ile osób?Impreza masowa według ustawy z marca 2019 roku to impreza artystyczno-rozrywkowa, sportowa (w tym mecz piłki nożnej).

Impreza masowa artystyczno-rozrywkowa - czyli impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:

a) na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000;
b) w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500 .

Masowa impreza sportowa - należy przez to rozumieć imprezę masową mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na:

a) stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej - nie mniej niż 300;
b) terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000;

Mecz piłki nożnej: należy przez to rozumieć masową imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Za masowe nie uważa się imprez:

a) organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,

b) organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,

c) organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,

d) sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,

e) sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,

f) zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników

Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w krajach aktywnej transmisji zakażeń SARS-CoV-2 (w Chinach, Korei Południowej, Północnych Włoszech, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie), powinna telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
 • do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się wyłącznie pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli na obszarach, w których rozprzestrzenia się wirus (informacje na bieżąco zamieszcza na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny) i u których jednocześnie występują: wysoka gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590
 • Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Trójmieście:

WSSE w Gdańsku

ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195

PSSE Gdańsk

ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776

PSSE Gdynia

ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480

PSSE Sopot

ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599

Graniczna SSE w Gdyni

ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721

Opinie (588) ponad 20 zablokowanych

 • To teraz (39)

  To teraz wprowadzenie godziny policyjnej i zakaz wychodzenia z domu.

  • 236 155

  • (12)

   dla introwertyka nic to nie zmieni ;)

   • 51 4

   • Odwołanie imprez masowych NIC nie zmieni. (10)

    Po wpisaniu w google: "gisanddata COVID-19" na pierwszym miejscu jest mapka, a na stronie po prawej na dole wykresy, które zachowują się tak - jak dało się przewidzieć.

    Teraz w każdym kraju, w którym jest

    Po wpisaniu w google: "gisanddata COVID-19" na pierwszym miejscu jest mapka, a na stronie po prawej na dole wykresy, które zachowują się tak - jak dało się przewidzieć.

    Teraz w każdym kraju, w którym jest koronawirus będzie się on rozprzestrzeniał coraz szybciej, aż nie zarazi się większość społeczeństwa (jakieś 90-100%).

    U części nie będzie objawów.
    U ~70% objawy będą zwyczajnym przeziębieniem.

    Odwołanie imprez masowych nic nie da :)

    • 14 21

    • Dzięki za link!

     • 1 1

    • (6)

     Bez przesady. Żadna choroba nie zaraża 90-100% społeczeństwa. Jak będzie 20-30, to już będzie bardzo źle.

     • 11 2

     • Praktycznie każdy wirus zaraża 100% społeczeństwa ;) (4)

      Ale NIE jednocześnie

      Jedna osoba chora na wirus przeziębienia (nazwijmy go X) zaraża średnio kolejną jedną osobę.

      Koronka - nazwijmy Y - zaraża około 4 osób :)

      Jesteś pewien tego, co napisałeś?

      Ja tak.

      • 1 3

      • (3)

       To ciekawe, bo ja też ;) I nie, nie każdy wirus zaraża 100% społeczeństwa, chyba że patrzysz w przedziale czasowym 10-20 lat. Na grypę średnio choruje u nas 2-3 mln ludzi rocznie. Załóżmy, że nasz nowy pupil zaraża mniej

       To ciekawe, bo ja też ;) I nie, nie każdy wirus zaraża 100% społeczeństwa, chyba że patrzysz w przedziale czasowym 10-20 lat. Na grypę średnio choruje u nas 2-3 mln ludzi rocznie. Załóżmy, że nasz nowy pupil zaraża mniej więcej dwukrotnie skuteczniej (a takie są szacunki) - bez nadzwyczajnych środków powinno zachorować może 5, może 7 mln ludzi. Ale nadzwyczajne środki są, pewnie będą ostrzejsze w miarę pogarszania się sytuacji. Nawet czarna ospa nie była tak skuteczna, żeby zaatakować wszystkich.

       • 2 0

       • Choruje znacznie więcej niż 2.3mln ;) (2)

        Choruje MOCNO 2-3 mln.

        Reszta też choruje, ale zwalczyli infekcję szybciej.

        Tyle.

        • 1 2

       • Ja z moją śpimy plecki w plecki (1)

        • 1 1

       • I ona ma jaja

        • 0 0

     • Zamilcz ignorancie

      • 0 1

    • Ja kupiłem rydwan w razie czego

     • 0 1

    • Chinatown w Oliwie zamknęli ...

     • 1 0

   • Puknij się majkman

    • 0 0

  • mądra propozycja . (3)

   No i bardzo dobrze .

   • 26 17

   • Matołuszek odwoła wybory (2)

    zróbcie coś bo przegramy ;)))))

    • 6 17

    • Niektórzy tylko tak potrafia

     • 0 0

    • Trzeba anulowac...

     • 0 1

  • Koncerty (15)

   Marcowe koncerty w B90 można uznać za imprezę masową?
   Pytam serio.

   • 13 3

   • Impreza masowa (3)

    Impreza masowa to impreza przekraczająca 999 uczestników

    • 8 3

    • ależ Masa już nie żyje (2)

     nie będzie więcej imprez organizował

     • 4 5

     • Masowa

      Masow to taki rusek co imprezy wymyślił , tak jak Schodow wymyślił klatkę schodową, stad klatka Schodowa

      • 7 0

     • Co ta konfitura co ty dziecko wiesz

      • 0 0

   • Tak. (2)

    Są powyżej 500 osób i orzecznictwo sądowe to potwierdza.

    • 8 1

    • oPiSowo teraz wystarczy, że będzie to impreza z Nergalem (1)

     to i 5osób to będzie impreza masowa i ją zamkną ;))))

     • 3 6

     • I spalą

      • 0 0

   • (2)

    Zgodnie z praktyką po wyroku ws. B90 tak. Należy się spodziewać, że ich nie będzie.

    • 6 0

    • (1)

     w kosciolach mozna prawnie sie zarazac?

     • 14 2

     • Można , ale ty nie chodzisz

      • 4 2

   • Wszystko

    co będzie miało od 1000 os i więcej !

    • 4 0

   • (3)

    A skąd człowiek kupujący bilet na dany koncert ma wiedzieć czy będzie na tym koncercie 300 czy 500 osób. Jak duże jest zainteresowanie i ile biletów się już sprzedało??

    • 3 7

    • Znikąd, siła wyższa. Klub zapewne zrobi dziś jakąś symulację i odwoła to, co szykuje się na więcej, niż 500 osób.

     • 3 1

    • Masz w regulaminie imprezy.

     Pod warunkiem, że organizator trzyma się przepisów prawa. Nie ma znaczenia ilość sprzedanych biletów, tylko liczba przeznaczonych miejsc dla potencjalnych uczestników. Możesz być na imprezie masowej nawet sam ;]

     • 6 0

    • Bardziej ogarnięty wie

     Małpa nie wie

     • 1 1

  • i nakaz oglądania jedynej słusznej telewizji

   • 5 5

  • zgadza sie, jeszcze tylko tego im brakuje do kompletu

   mielismy juz rozdawnictwo w stylu gierka, teraz mamy zapasc w stylu lat 80tych

   • 4 5

  • Powiedz to ponad 400 zmarłym we Włoszech

   • 1 1

  • Co z 10 kwietnia?

   • 1 1

  • A Teatr Muzyczny w Gdyni ?

   O co chodzi ? Nikt nic wie .

   • 0 0

  • A co powiesz na..

   Firma State S... Z oliwskich szklaków, sytuacja z dnia dzisiejszego, w windzie jedzie koleś i przeżywa jaki to nie wyspany bo miał problem na lotnisku wracając z Włoch... No i że na kwarantanne idzie... od jutra...

   Firma State S... Z oliwskich szklaków, sytuacja z dnia dzisiejszego, w windzie jedzie koleś i przeżywa jaki to nie wyspany bo miał problem na lotnisku wracając z Włoch... No i że na kwarantanne idzie... od jutra... Kumasz takie k#estwo? Z pewnych źródeł wiem że się rumor zrobił i 50%pracownikow ma przez dwa tyg być na zdalnej... Prywatnie mam nadzieję rowniez, że tego wafla wezmą dyscyplinarne wywala z wpisem do akt za brak rozumu..

   • 0 0

 • Uff! (6)

  Oszczędzi to kibicom konieczności oglądania ekstraklasy na żywo.

  • 342 21

  • dziekować!

   • 18 3

  • Teraz oglądam więcej gadających glow w studiach sportowych (2)

   Niz mecze ekstraklasy. To tylko świadczy o poziomie piłki w tym krajj

   • 9 1

   • (1)

    czym głupszy sport, tym więcej specjalistów

    • 11 3

    • najgłupsze są i tak komentarze tutaj...

     • 0 0

  • dziekujemy panie premierze vateuszu

   • 4 3

  • i uzywania maczet

   • 1 0

 • POPiSowski kraj absurdów z lewicowym przystawkami (33)

  Biedne umysły

  • 59 329

  • (9)

   Nie chrzań, wirus nie ma barw politycznych. Lepiej by robili znacznie więcej niż trzeba niż tak jak Włosi - odpuścili i mają olbrzymi problem.

   • 63 8

   • Oczywiście, ze ma na dodatek jedne imprezy odwołują (6)

    A szkoly, galerie, przestrzeń i kościoły dalej żyją swoim życiem. Totalny absurd i brak logiki.

    • 17 13

    • (4)

     A ktoś Cię zmusza żeby tam chodzić. Lepiej dmuchać na zimne a mecz to i w tv obejrzysz

     • 22 8

     • (3)

      Tak samo go nikt nie zmusza do chodzenia w te miejsca, jak na imprezy masowe.

      • 10 3

      • tak to juz jest ze trzeba myśleć za d**ili

       by nie zrobili krzywdy sobie i innym.

       • 5 1

      • w kościele to chociaż Bóg chroni, a na imprezie. co.. trawka, kwaśne pierdy, kolorowe alkohole (1)

       • 4 0

       • skuteczne z tego zestawu to tylko alko

        • 0 0

    • Tak, bo zaczyna się od największych skupisk, a kończy na najmniejszych.

     • 7 3

   • (1)

    pisuar tez zapewnial ze, u nas nie ma, zobowiazal personel medyczny do nieujawniania pzypadkow zarazen, a piloci mieli mierzyc goraczke pasazerom

    • 2 11

    • KTO

     • 3 0

  • (5)

   To prewencyjna akcja głupku. Zobacz co się dzieje we Włoszech. Tez odwołali tylko za poźno.

   • 39 8

   • (3)

    prewencja która nic nie da .

    • 11 26

    • (1)

     to jedz do Włoch albo Iranu i tam zostań proszę.

     • 22 7

     • pojade gdzie bede chcial, nie bedzie pisior mi dyktowal

      • 0 5

    • Powiedz to Chinom, które obecnie powoli już wracają do normalnego życia

     • 23 2

   • katolicki kraj

    • 2 1

  • Nie ośmieszaj się nawet! (12)

   Więc dlaczego nie zamkną galerii handlowych, komunikacji zbiorowej, przestrzeni publicznej gdzie jest duzy przepływ ludzi w dużych miastach? Myślisz choć troszkę logicznie lewaczku?

   • 14 27

   • zamkną prawaczku

    myślą już o tym

    • 15 6

   • (8)

    Bo nie da się zamknąć wszystkiego. Infrastruktura musi działać, firmy muszą działać. Kto Ci zakupy do domku przyniesie?

    • 14 5

    • Czyli jak nie da się wszystkiego zamknąć to wciąz jest (7)

     ryzyko zagrozenia wirusem. Myslisz w ogóle logicznie lewaczku? Pójdziesz na zakupy gdzie jest przepływ ludzi w tym dotykanie roznych banknotów. Myślenie nie boli.

     • 4 7

     • Ryzyko jest, ale znacznie mniejsze, lewaczku.

      • 2 5

     • (4)

      Widzę, że każdego, kto się z Tobą nie zgadza, nazywasz lewaczkiem. Paradne, a rozmawiasz tu z więcej niż jedną osobą. Czy twa wolnościowa głowa rozumie, co to jest ograniczanie ryzyka? Jest mniejsze wśród 50 osób, niż

      Widzę, że każdego, kto się z Tobą nie zgadza, nazywasz lewaczkiem. Paradne, a rozmawiasz tu z więcej niż jedną osobą. Czy twa wolnościowa głowa rozumie, co to jest ograniczanie ryzyka? Jest mniejsze wśród 50 osób, niż wśród 1000. Jest mniejsze, jak zapłacę zbliżeniowo kartą. Jest mniejsze, jak zrobię zakupy o takiej godzinie, że akurat w sklepie łazi mniej osób. Myślenie nie boli, że Cię zacytuję.

      • 5 3

      • A czy Ty potrafisz racjonalnie pomyśleć i wyobrazić sobie, że częstotliwość na codzień mijania się z ludźmi (3)

       wiąże się z dużo większym ryzykiem niż bycie 90 minut na stadionie ? Przecież kibice z całej aglomeracji trojmiejskiej a nawet z pomorza będą w zagęszczeniu oglądać mecze w pubach i restauracjach ?

       • 2 1

       • Ja np. potrafie sobie wybrazić ze jest zupełnie na odwrót

        ze mijanie jest nosiciela jest znacznie mniej groźne niż stanie koło niego przez 90 minut.

        2. Puby i restauracje nie sa w gestii państwa czy samorządu. Imprezy masowe są.

        • 1 1

       • Większym? Nie sądzę. Szansa, że złapiesz wirusa (dowolnego przenoszonego drogą kropelkową), po prostu idąc niezbyt zatłoczoną ulicą, jest znikoma, jeśli nikt Ci nie kichnie akurat w twarz. Może się zdarzyć, jasne. Na tym

        Większym? Nie sądzę. Szansa, że złapiesz wirusa (dowolnego przenoszonego drogą kropelkową), po prostu idąc niezbyt zatłoczoną ulicą, jest znikoma, jeśli nikt Ci nie kichnie akurat w twarz. Może się zdarzyć, jasne. Na tym polega ograniczanie ryzyka, że je zmniejszasz, a nie zerujesz. Na meczu masz w promieniu kilku metrów od siebie przynajmniej kilkanaście osób. Przebywasz w ich towarzystwie przez dobre dwie godziny. Ty być może się nie zarazisz, ale wystarczy jedna zarażająca osoba w tym tłumie, żeby z meczu wyszło kilku-kilkunastu nowych, przyszłych chorych. Przemnóż przez liczbę meczy ekstraklasy w tygodniu. Następnie przez liczbę osób, które mieszkają razem z nowymi pacjentami (małżonkowie, partnerzy, dzieci, rodzice). To są zarażenia, których można łatwo uniknąć. Pójście na mecz to luksus. Pójście po zakupy czy do pracy - konieczność. Taka różnica. A kibice mogą się przez chwilę zastanowić, po czym zamiast oglądać mecz w pubie, zrobić to w domu. Przeżyją bez pubów przez kilka tygodni.

        • 2 1

       • Zresztą, my tu pitu pitu, a we Włoszech od wczoraj zmarło w związku z wirusem ok. 160 osób.

        • 1 0

     • Ale widocznie Ciebie boli :-)

      • 0 0

   • A kto powiedział , że NIE

    Szkoły mogą być zamykane - decyzja należy do wojewody itd. Przestań bzdury gadać Ps. A lepiej zapobiegać niż walczyć z epidemią jak m.in Włochy !

    • 9 1

   • jak dojda do wniosku ze wyborczo sie to kalkuluje to nawet toalety na dworcach zamkna

    jaro nas zbawi

    • 4 2

  • piszesz od ruskich z konfederacji? korwin powiedział, że umrą najsłabsi (2)

   • 8 7

   • To chyba logiczne, ze najslabsze organizmy umierają najszybciej (1)

    • 4 1

    • ten geniusz jest przekonany ze odkryl te prawde jako pierwszy

     • 6 1

  • Taki stan umyslu to sie nabywa czy masz to od urodzenia?

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.