Ogólnopolskie Dni Uważności od dziś w Trójmieście

27 stycznia 2020, 13:00
Magdalena Raczek

W dniach od 27 stycznia do 2 lutego trwają Ogólnopolskie Dni Uważności. W całej Polsce, także w Trójmieście, odbywają się bezpłatne warsztaty, praktyki, prelekcje i spotkania informujące oraz propagujące uważność, a także rozwijanie życzliwości i współczucia w codziennym życiu. Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest trójmiejska Fundacja Rozwoju Mindfulness.Czym jest "mindfulness"? Po polsku "mindfulness" oznacza uważność. To metoda pracy z własnym umysłem, niezwiązana z żadną praktyką religijną. Jon Kabat-Zinn, twórca pierwszego treningu uważności (MBSR), wymyślił ten termin ponad 30 lat temu po to, aby nie mylić go z medytacją, co nadal często się zdarza.

"Mindfulness" W Trójmieście


- Uważność to zdolność do obserwacji samego siebie i otaczającego świata, pełnego skupiania uwagi na tym, co się w danej chwili dzieje, tu i teraz. Podstawową cechą tej umiejętności jest bezstronność. Będąc w pełni świadomym własnych doświadczeń - doznań fizycznych, myśli, emocji - nie przywiązujemy się do nich, nie oceniamy. Tego rodzaju samoobserwacja umożliwia przerwanie nawykowych reakcji na różnego rodzaju bodźce, a tym samym pozwala na bardziej świadomą i kontrolowaną reakcję. Uważność obejmuje również akceptację, co oznacza, że zwracamy uwagę na nasze myśli i uczucia, nie osądzając ich - nie zakładając na przykład, że istnieje "właściwy" lub "niewłaściwy" sposób myślenia lub odczuwania w danym momencie - czytamy na stronie fundacji.
Przeczytaj także: Trening uważności. Jak wytrenować umysł i ukoić emocje

- Uważność, czyli inaczej "mindfulness", to umiejętność świadomego kierowania uwagi na bieżącą chwilę z ciekawością, otwartością, bez osądzania i - co najważniejsze - z życzliwością. Tak jak codziennie dbamy o higienę swoich zębów, tak poprzez uważność możemy dbać o swoje zdrowie psychiczne i ciało. Uważność można ćwiczyć praktycznie wszędzie, np. podczas spaceru, jedzenia lub biorąc prysznic. Wystarczy się na chwilę zatrzymać, wziąć świadomy oddech i skupić się na doznaniach obecnej chwili, np. na tym, co odczuwa nasze ciało, co czują nasze zmysły. Poprzez regularne robienie sobie takich przerw zyskujemy więcej jasności i zrozumienia tego, czego doświadczamy w danym momencie, często rozluźniają się wtedy również różne napięcia w ciele - zachęca do praktykowania mindfulness Violetta Halliday, prowadząca Mindfulness dla dzieci.

Co daje "mindfulness"?Badania dowiodły, że regularna praktyka uważności w znacznym stopniu zmniejsza poziom lęku, zwiększa odporność organizmu, poprawia zdolność ludzi do samoregulacji emocjonalnej, zwiększa uwagę i zdolność do skupienia, poprawia pamięć, uczenie się i percepcję, zmniejsza stres, poprawia jakość snu, obniża ciśnienie krwi, poprawia jakość życia, zwiększa dobre samopoczucie.

Przeczytaj także: "Mindfulness" dla dziecka, czyli zabawa w spokojny umysł

Podobne korzyści, płynące z minfulness, wymienia Violetta Halliday, która prowadzi zajęcia z dziećmi.

- Główne korzyści, które daje "mindfulness", to: polepszenie koncentracji i pamięci, większa samoświadomość własnego ciała i umysłu, większe zaufanie do samego siebie, lepsze radzenie sobie z emocjami, lepsze radzenie sobie z trudnymi myślami, polepszenie relacji interpersonalnych, łatwiejsze zasypianie - wymienia Violetta Halliday.

Ogólnopolskie Dni Uważności w TrójmieścieJuż od poniedziałku, 27 stycznia, aż do 2 lutego w całej Polsce trwają II Ogólnopolskie Dni Uważności i z tej okazji odbywają się przeróżne darmowe imprezy, również w Trójmieście.

- Ogólnopolskie Dni Uważności to wspólna praktyka w wielu ośrodkach na terenie całej Polski. Dzięki temu osoby, które nie znają tej metody, mogą doświadczyć korzyści z niej płynących. A osoby, które już praktykują, mają sposobność do pogłębienia swojego doświadczenia. Naszym celem jest propagowanie uważności w codziennym życiu - osobistym, społecznym i zawodowym. W dniach od 27 stycznia do 2 lutego w całej Polsce odbywają się rozmaite bezpłatne warsztaty, praktyki, prelekcje oraz spotkania informujące i propagujące uważność oraz rozwijanie życzliwości i współczucia w naszym codziennym życiu. Warsztaty prowadzone są bezpłatnie przez nauczycieli i ośrodki "mindfulness" w naszym kraju - mówi Ewa Kaian Kochanowska, wiceprezes Fundacji Rozwoju Mindfulness.
Jednymi z takich wydarzeń w ramach Dni Uważności są otwarte Spotkanie z uważnością. Mindful day oraz Mindful joga, oba organizowane przez Fundację Rozwoju Mindfulness i Klinikę Stresu we współpracy z Kołem Naukowym Mindfulness przy SWPS w Sopocie. Tam też odbędą się wspomniane spotkania w czwartek, 30 stycznia, pierwsze o godz. 17-18:30, a wcześniej o godz. 10.00-11.30 Mindful joga. Oba dla wszystkich zainteresowanych, początkujących i tych, którzy praktykują. Spotkania prowadzi: Ewa Kaian Kochanowska. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

Tego samego dnia, czyli 30 stycznia odbędzie się także bezpłatne webinarium o godz. 14.00-15.00 pt: "Uważność w pracy", które poprowadzi Jarosław Chybicki. Wydarzenie organizowane jest przez Sopocki Instytut Rozwoju Biznesu. Zapisy pod TYM adresem.

Zajęcia z "mindfulness" w Trójmieście


W ramach Ogólnopolskich Dni Uważności w Trójmieście również dzieci w wieku 5-8 lat będą mogły wziąć udział w darmowych warsztatach Metodą Eline Snel© "Uwaga, to działa", prowadzonych przez certyfikowaną nauczycielkę uważności dla dzieci i młodzieży - Violettę Halliday. Podczas warsztatów poprzez krótkie zabawy i historyjki dzieci doświadczą na sobie, czym jest uważność. Dowiedzą się również, jak uspokoić swój niesforny umysł i wykorzystywać oddech, żeby lepiej się koncentrować.

Lista dzieci na te warsztaty jest już pełna, ale można się nadal zapisać na kolejną edycję pełnego ośmiotygodniowego treningu uważności dla dzieci w wieku 6-14 lat, Trening uważności Metodą Eline Snel, który rusza na początku lutego. Dla osób pragnących się dowiedzieć czegoś więcej o uważności organizowane jest również spotkanie informacyjne 29 stycznia 2020 w Akademii Świadomego Człowieka. Więcej szczegółów na stronie.

W ramach Dni Uważności odbędą się również trzy spotkania online - Praktyka Otwarta Online. Spotkania poprowadzi Anna Gubernat, certyfikowana nauczycielka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i MBCL (Mindfulness Based Living Course).
Lista wydarzeń wraz z linkami do zapisów:
27.01 (poniedziałek) praktyka online, godz. 20:45-21:30.
30.01 (czwartek) spotkanie online "Co to jest mindfulness?", godz. 19-20:30.

Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji oraz zapisy dostępne są na stronie oraz na fb organizatora.

Jest to druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się 7-12 stycznia 2019 roku.