• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Olejowanie włosów - hit na suche i matowe włosy

Agnieszka Majewska
16 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Dla kogo jest zabieg olejowania włosów, jak go wykonać i czy są jakieś przeciwwskazania? Pytamy o to trójmiejskich fryzjerów.  Dla kogo jest zabieg olejowania włosów, jak go wykonać i czy są jakieś przeciwwskazania? Pytamy o to trójmiejskich fryzjerów.

Olejowanie, znane od wieków Arabkom czy Hinduskom, od dłuższego czasu podbija serca wszystkich tych, którzy chcą mieć włosy błyszczące, zdrowe i miękkie. Znacie już tę metodę na piękne i lśniące włosy? Jeśli nie, możecie ją wypróbować z radą trójmiejskich specjalistek.




Czy czasem wykonujesz olejowanie włosów?

Co daje olejowanie włosów?



- Olejowanie jest jednym z podstawowych i najbardziej efektownych zabiegów kosmetycznych przy pielęgnacji włosów. Robiąc to regularnie osiągamy lepszą jakość włosów. Dzięki olejowaniu włosy stają się bardziej elastyczne i błyszczące. Aby przynosiło ono spektakularne efekty należy poświęcić włosom trochę czasu, ale warto dla spektakularnych efektów - wyjaśnia Magdalena Broniec z salonu en vogue - Perfect Hair.
Szukasz gabinetu fryzjerskiego w Trójmieście? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

Zabiegi olejowania są szczególnie korzystne dla osób, których włosy są matowe, łamliwe, wypadające, suche, zniszczone intensywną koloryzacją czy z rozdwajającymi się końcówkami. Nie jest prawdą, że osoby mające włosy przetłuszczające się powinny zrezygnować z tego zabiegu. Wręcz przeciwnie.

Jak olejować włosy?



Sam zabieg nie jest skomplikowany.

- Najprostszą metodą jest olejowanie na sucho. Po prostu aplikujemy olejek na całej długości włosów jak i na skórę głowy i pozostawiamy na przynajmniej 45 minut. Następnie myjemy włosy szamponem. Nie ma reguły na częstotliwość powtarzania zabiegu, ale żeby przynosiło jakiekolwiek efekty należy to robić minimum raz w tygodniu - informuje Magdalena Broniec.
Można też skorzystać z innej metody nakładania.

- Moim zdaniem metoda olejowania na czystą skórę głowy i wilgotne włosy jest skuteczniejsza i łatwiejsza ponieważ olejki lepiej rozprowadzają się po wilgotnych i ciepłych włosach, a skóra głowy jest wolna od zanieczyszczeń, co pozwala na lepsze dotarcie dobrodziejstw olejków. - uważa Katarzyna Kowalska, mistrz fryzjerski ze Studia Fryzur Klips.
Jest kwestią indywidualną czy pozostawimy olejek na włosach 30 minut czy 3 godziny. Są też zwolennicy trzymania całonocnego. Od nas samych zależy również czy nałożymy olej na całe włosy łącznie ze skórą głowy, od połowy, czy na same końcówki. Po nałożeniu nakładamy czepek foliowy i ręcznik (ciepło wzmacnia działanie oleju). Minimum raz w tygodniu, optymalnie 3 razy lub częściej, w zależności od potrzeb, tak aby nie przeolejować włosów, bo wtedy skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Powinniśmy obserwować swoje włosy, sprawdzać w jakim stopniu wchłaniają olej i jak się czują po zabiegu - na podstawie tych informacji dostosować częstotliwość i sposób aplikacji.

Czym olejować włosy?



- Aby dobrać odpowiedni olejek należy stosować go przez pewien czas, nakładając go trzy razy w tygodniu. Jeżeli stosowany olejek się nie sprawdzi (włosy się puszą, są za ciężkie albo szorstkie w dotyku) wymieniamy olejek na inny - wyjaśnia Monika Dombrowska z Clubu Fryzjerskiego Alernative. - Czasami dopiero po długich miesiącach testów możemy stwierdzić, że wybraliśmy dla siebie odpowiedni olej (lub zestaw olejów) na włosy i skórę. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobnie nie będziemy mogli go stosować przez cały czas ponieważ jakość włosa się zmienia i zmienia się też jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, trzeba więc się liczyć z koniecznością zmiany stosowanego oleju albo stosować jego różne rodzaje naprzemiennie.
- Rzetelny fryzjer stylista powinien pomóc w określeniu poziomu zniszczenia włosów i ewentualnych problemów ze skórą głowy, co jest istotne gdy na rynku dostępne jest całe mnóstwo olejków do włosów a rzeczą ważną jest odpowiedni dobór produktu - mówi Katarzyna Kowalska.

Olejowanie włosów - jaki olej?



- Do olejowania najlepiej używać olejów naturalnych, jak najmniej przetworzonych. Do tego celu dobry będzie każdy olejek, który spełnia trzy podstawowe kryteria: był tłoczony na zimno, nierafinowany i nie poprawiany żadnymi dodatkami chemicznymi - przypomina Magdalena Broniec.
Nadają się do tego zarówno oleje kosmetyczne (także gotowe kompozycje) jak i spożywcze, niemniej warto przed zakupem spojrzeć na skład.

Oleje do olejowania włosów



Olej z pestek winogron, olejek z orzechów laskowych, z orzechów makadamia, olej z czarnuszki to tylko niektóre z nich. Te, cieszące się największą popularnością, opisują Monika Dombrowska i Katarzyna Kowalska.

  • Olej arganowy - zmiękcza, polecany do problemów ze skórą głowy - do stosowania przy łuszczycy lub łupieżu jak i do przesuszonych końcówek włosów
  • Olej kokosowy - olej w postaci stałej więc należy go najpierw rozgrzać w dłoniach, a dopiero później aplikować na włosy. To najdelikatniejszy olej - odbudowuje i nawilża włosy, chroni włókien włosa, nadaje połysk i wzmacnia strukturę włosów, zapobiega wypadaniu, poprawia skręt włosów kręconych, stosowany na skórę pomaga w walce z łupieżem (może powodować puszenie włosów kręconych)
  • Olej lniany - należy go przechowywać w lodówce (inaczej traci swoje wartości odżywcze), przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów, polecany przy elektryzowaniu się włosów; wzmacnia, odbudowuje, wygładza, regeneruje; zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się końcówek, przyspiesza wzrost i zapobiega wypadaniu, eliminuje suchy łupież
  • Olej awokado - bardzo odżywczy i regenerujący, ma zielony kolor dzięki zawartości chlorofilu, który działa antyoksydacyjnie; wykazuje działanie antybakteryjne i gojące, działa kojąco na podrażnioną skórę; stosowany na włosy bardzo zmiękcza i pomaga przy rozczesywaniu
  • Olej rycynowy - bardzo gęsty i lepki; zapobiega wypadaniu i rozdwajaniu końcówek; działa też na wzmocnienie brwi i rzęs; podczas stosowania na włosy należy uważać gdyż przyciemnia delikatnie włosy
  • Olejek ze słodkich migdałów - dostarcza proteiny i minerały; regeneracja, nawilżenie i odżywianie; idealny do włosów suchych i matowych; zmniejsza kruchość i łamliwość, przyspiesza wzrost; najlepszy do włosów średnio i wysokoporowatych włosów; odświeża kolor, nadaje się do pielęgnacji włosów farbowanych
  • Oliwa z oliwek - silnie nawilża i wzmacnia włosy suche, łamliwe i matowe
  • Olejek jojoba - regeneruje, nawilża i zmiękcza osłabione włosy; polecany na niesforne loki; działa kojąco na skórę głowy przy łupieżu i stanach zapalnych

Każdy olej ma inny skład i inne właściwości, dlatego warto samemu wypróbować i dobrać ten, który będzie naszym włosom służył najlepiej.

Prawidłowe olejowanie włosów - warto pamiętać



- Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby nie olejować włosów przed planowaną u fryzjera koloryzacją, a jeśli stosujemy olejowanie, podczas wywiadu prowadzonego przed zabiegiem należy powiedzieć o tym koloryście, w przeciwnym razie efekty zabiegu mogą być zupełnie inne od oczekiwanych. Powodem tego może być zablokowana łuska włosa, która nie przyjmie mieszanki farbującej, co w konsekwencji może prowadzić do sytuacji, że w jednym miejscu kolor będzie bardziej intensywny w innym mniej - przestrzega Monika Dombrowska - Największe ryzyko ponosimy jednak podczas zabiegu rozjaśniania - może się zdarzyć , że kolor wyjdzie odpowiedni ale po kilku umyciach zrobi się bardzo żółty. Trzeba również pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Olejowanych włosów nie należy myć produktami zawierającymi duże ilości silikonów a po myciu należy stosować odżywkę.
Przed zastosowaniem wykonajmy próbę uczuleniową w niewidocznym miejscu (np. za uchem) na 48 godzin przed planowanym użyciem.

Miejsca

Opinie (58) ponad 10 zablokowanych

  • (5)

    Od niedawna zaczęłam olejować włosy i polecam, nigdy nie były takie miękkie i błyszczące. Jeżeli komuś zależy na pobudzeniu cebulek włosowych do pracy to polecam wybrać olejek z kapsaicyną (znajduje się w papryczke chilli). Jeszcze nie dawno krzywo patrzyłam na olejowanie włosów, ale któregoś razu postanowiłam spróbować i nie żałuję tej decyzji!

    • 15 6

    • (4)

      Smarujesz delikatną skórę głowy kapsaicyną??? Odważna babka z Ciebie hehe ja bym się nie odważyła! Ja nie nakładam oleju na skórę głowy - ale nie dlatego że mam jakaś hiper wrażliwą, tylko żeby nie spowodować szybszego przetłuszczania się włosów i nie obciążać ich przy cebulkach - żeby nie były oklapnięte.

      • 10 2

      • Do głowy koniecznie nie zapomnijcie Panie dolać oleju.

        • 12 16

      • (2)

        Masz specjalny olejek łopianowy z papryczką chili firmy green pharmacy :) kapsaicyny nie ma aż tyle by zaszkodzić, ale jest odpowiednia ilość żeby zadziałała jak trzeba :) to jest specjalny olejek na porost włosów, nic nie piecze, nic nie drażni. Mój skalp jest już zahartowany farbami chemicznymi, które na szczęście już odstawilam na dobre,
        Pozdrawiam również

        • 4 1

        • Z przetłuszczaniem nie mam problemu, bo zwykle nakładam olejek na noc, a rano myje głowę. Ja myje włosy średnio 2-3 razy w tygodniu, bo po prostu więcej nie potrzebuje, wszystko zależy od stanu włosów

          • 2 1

        • Prosze tylko nie skalp;)

          • 1 0

  • (2)

    Olwjki Khadi używam i do tego farbuje włosy henna....efekt
    super!

    • 9 5

    • Ja też zaczęłam farbować włosy henną, niestety trochę przesusza, ale nigdy nie wrócę do farb chemicznych.
      Autorka postu wyżej

      • 5 0

    • Nie polecam henny

      Lepiej uważać na roślinne farby czyli wspomnianą Hennę Khadi.
      Barwnik z tej farby głęboko wnika we włosy i w nich trwale pozostaje.
      Jeśli ją stosować to tylko stale, ponieważ nie ma później możliwości rozjaśnienia takich włosów ponieważ wyjdą zielone.
      Naturalny barwnik czarnej bądź brązowej farby Khadi jest niebieski stąd ta zieleń po rozjaśnieniu.
      Ja stosowałam henne, a potem czekałam 3 lata aż odrosną moje naturalne włosy. Dopiero wtedy mogłam zmienić kolor u fryzjera bez obaw o kolor jaki wyjdzie.
      Nie polecam.

      • 0 0

  • Olej migdałowy

    Z dodatkiem rycynowego żeby pobudzić wzrost. To na skalp plus folia i ręcznik na 3 h i dobrze umyć. Naprawdę polecam, włosy miękkie i delikatne, dłużej pozostają świeże, przynajmniej u mnie.

    • 8 3

  • Prosto i tanio. (5)

    Nafta kosmetyczna z apteki i po około pół godziny wchodzimy pod prysznic i myjemy się szamponem i cała cudowna kuracja.Mam 62 lata a włosy jak las - pozdrawiam.

    • 13 9

    • Po mamie lub tacie

      • 9 0

    • (1)

      Dlatego podpisujesz sie "tom z Gda" brzmi raczej męsko

      • 1 5

      • A co w tym dziwnego

        Czy face nie może dbać o włosy?

        • 1 1

    • m

      Nafta kosmetyczna to czysta parafina- ropopochodny syf. Lepsze są naturalne oleje.

      • 4 0

    • Odradzam

      kładzenie ropy naftowej (a tym jest parafina) na skórę głowy. Stare metody, które tylko szkodzą. Tak jak kiedyś leczono ludzi rtęcią, bo wierzono, że działa... Czy warto?

      • 0 0

  • O olejowaniu włosów (6)

    Co za bzdura - olej kokosowy na włosy? Włosy kręcone nie lubią oleju kokosowego, bo może on powodować dodatkowe puszenie. Sama posiadam włosy kręcone i mówię z własnego doświadczenia.
    Przede wszystkim trzeba dobrać olej do porowatości włosów, a najlepiej używać mieszanki olejów. Ja obecnie używam olej lniany z olejem z czarnuszki. Świetnie też działa olej ze słodkich migdałów. Te oleje naprawdę świetnie sobie radzą na moich włosach.

    Dodatkowo nie farbuję włosów zwykłą farbą, a henną, bo dzięki temu nie niszczę ich :) Poza tym henna dodatkowo dba o włosy.

    Plusy olejowania są takie, że mniej wypadają włosy, są bardziej lśniące i sprężyste.

    Dodatkowo na włosy bardzo dobra jest herbata z krzemionki. Dzięki niej pozbyłam się wypadania włosów. O olejowaniu włosów w pigułce jest wiele info na (autor wiadomości).

    • 16 8

    • (1)

      Chyba gehenną?

      • 3 7

      • gehennę to Ty masz w głowie ;)

        • 1 1

    • (1)

      Potwierdzam! Olej kokosowy nie lubi się z kręconymi włosami, może powodować osłabienie skrętu!
      Autorka pierwszego komentarza

      • 3 0

      • Dokładnie! Nie wiem czy ktoś, kto pisał ten artykuł ma pojęcie o olejowaniu...

        • 1 1

    • czytajcie ze zrozumieniem (1)

      w opisie olejów jest napisane czarno na białym,że może powodować puszenie się włosów kręconych :) chociaż nie jest to regułą. ja mam kręcone i moje loki są po nim bardziej sprężyste :)

      • 4 0

      • Puszenie się włosów a oslabianie skrętu to dwie różne rzeczy

        • 0 3

  • Po olejowaniu fryzjerka bierze suszarkę i szczotkę (2)

    I na nowo wysusza włosy. Pora zmienić metodę układania włosów. Zrezygnować z suszenia gorącym powietrzem. I farbować oszczędnie.

    • 17 1

    • Wystarczy suszyć chłodnym strumieniem powietrza, a włosy farbować henną

      • 2 2

    • No właśnie. Ja nigdy nie suszę włosów suszarką ani ich nie farbuję.

      I może dlatego moje włosy pięknie się błyszczą, i to bez olejowania.

      • 3 7

  • OLEJ RYCYNOWY (1)

    Masakra! Kiedyś spróbowałam i przez tydzień nie mogłam uzyskać innego efektu jak tłuste włosy- wyglądały obrzydliwie pomimo codziennego mycia. Mój fryzjer- notabene mistrz- absolutnie odradzał olejowanie.

    • 5 16

    • A dlaczego odradzał jeśli można wiedzieć? I co to za mistrz (szukam dobrego fryzjera, który dopiesci moja burze loków)

      • 1 0

  • Przychodzi blondynka do fryzjera z tłustymi włosami, (2)

    A fryzjer się pyta: Strzyżenie, czy wymiana oleju?

    • 14 10

    • na farbowanie nie powinno się przychodzić z świeżymi włosami, naturalny łój chroni skórę przed ostrymi środkami chemicznymi zawartymi w farbach i rozjaśniaczach. Co prawda nie jest to może jakaś świetna ochrona - ale każda fryzjerka powie Ci - żebyś nie mył włosów przed farbowaniem.

      • 3 0

    • Czy wy wszystko tak na poważnie? Gdzie poczucie humoru?

      To jest kawał stary jak świat.

      • 3 1

  • zabiegi pogodzą z ajurvedy - indie-

    Nieogarniete fryzjeraki, które biorą sie za zabiegi masażu głowy i wcierania oleju . PS. Te zabiegi robi sie na cieplo! Jakie bzdury można pisac wymyślając cos co istnieje od 2000lat byleby tylko sprzedac usluge. Zaraz powiecie ze olej z masla shea do oczu to tez wymyślił jakiś Filipek z konopii..... Ehh.

    • 8 2

  • żałosne. Myję głowę ciepła wodą, co dwa trzy dni, a szamponem co 2 tygodnie. (1)

    Moje włosy mają naturalny połysk, są zdrowe, nie mam łupieżu, skóra się ani nie przetłuszcza, ani nie wysusza.
    A dlaczego.
    Bo nie myję włosów.
    Najpierw starannie detergentami zmywamy ochronę lipidową skóry, a później balsamujemy, nakładamy odżywki i inne olejowania stosujemy.
    horror dla skóry i włosów.
    pełne rozchwianie dzięki któremu skóra jeszcze bardziej się przetłuszcza i rozwijają się niekorzystne flory bakteryjne.
    Pamiętajcie ciepła gorąca woda, i szorowanie mokrą szczotką, jak ktoś ma to sauna parowa.

    • 2 15

    • żałosne. Myję głowę ciepła wodą, co dwa trzy dni, a szamponem co 2 tygodnie.

      Faktycznie żałosne, pewnie twoje włoski ,,pięknie pachną". Jak kąpiel to pewnie raz w tygodniu....

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane