Omikron - nowy wariant koronawirusa. WHO: budzi niepokój

29 listopada 2021, 15:00
Piotr Kallalas
Wariant Omikron trzy dni temu został sklasyfikowany jako wariant budzący niepokój. Więcej zdjęć (1)

Wariant Omikron trzy dni temu został sklasyfikowany jako wariant budzący niepokój.

fot. rf123/ tinnakornlek

Wariant Omikron trzy dni temu został sklasyfikowany jako wariant budzący niepokój.

fot. rf123/ tinnakornlek

Omikron - nowy, południowoafrykański wariant SARS-CoV-2 budzi coraz większe obawy naukowców - chodzi przede wszystkim o liczbę mutacji, która może zmienić jego właściwości i zdolności transmisji. - Trzeba zaznaczyć, że chodzi tu na razie o możliwy wpływ na infekcyjność czy rozprzestrzenianie wirusa, nie ma dowodów na to, że rzeczywiście tak jest - są prowadzone obecnie badania epidemiologiczne, które mają to wyjaśnić - wskazuje dr Alicja Chmielewska z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Gdańsku.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


- Dane Unii Europejskiej dotyczące wariantu Omikron: ogólny poziom ryzyka dla Europy oceniany jest jako bardzo wysoki. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wzywa kraje UE do jak najszybszego szczepienia osób, które są nieszczepione lub nie w pełni zaszczepione - przekazał Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
W ostatnich dniach Omikron trafił na wąską listę wariantów SARS-CoV-2, które mogą stanowić zagrożenie i są przedmiotem analiz naukowców.

- Wariant Omikron został sklasyfikowany przez WHO jako "variant of concern" czyli wariant budzący niepokój - ze względu na liczbę mutacji, które mogą potencjalnie powodować zmiany w rozprzestrzenianiu się wirusa lub tym, jak ostre infekcje powoduje. Na tej liście do tej pory były warianty Alfa, Beta, Gamma i Delta - wskazuje dr Alicja Chmielewska z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Wariant Omikron został po raz pierwszy rozpoznany w pierwszej połowie listopada u pacjenta w Botswanie. W Europie do tej pory nowa odmiana została potwierdzona między innymi w Belgii, Niemczech, Czechach czy w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej krajów decyduje się też na wstrzymanie połączeń lotniczych z krajami afrykańskimi, w których szerzy się obecnie nowy wariant.

- Poleciłem Głównej Inspekcji Sanitarnej zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Czytaj też: Szpital tymczasowy w Gdańsku? "Czekamy na decyzję ministra"

Wariant Omikron. Trzeba poczekać na wyniki badańObecnie, idąc za informacjami Światowej Organizacji Zdrowia, wiemy, że wirus ma znaczną liczbę mutacji (około 30), które dotyczą również białka spike - tzw. kolca koronawirusa, co może zwiększać jego możliwości transmisyjne. Wirus ma mieć potencjał do szerszego rozprzestrzeniania się. Cały czas jednak trwają badania w tym temacie - nie są znane dokładne dane dotyczące poziomu zakaźności.

- Trzeba zaznaczyć, że chodzi tu na razie o możliwy wpływ na infekcyjność czy rozprzestrzenianie wirusa, nie ma dowodów na to, że rzeczywiście tak jest - są prowadzone obecnie badania epidemiologiczne, które mają to wyjaśnić. Na razie nadal polecam szczepienia, które są efektywne przeciwko wszystkim do tej pory przebadanym wariantom i szczególnie mocno zmniejszają ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 - dodaje dr Alicja Chmielewska.
W przypadku wariantu Omikron pojawiają się informacje wskazujące na wysoką zakaźność i stosunkowo łagodny przebieg wywołanej choroby. Natomiast nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska WHO w tej sprawie.
Czy obawiasz się nowego wariantu koronawirusa?
20%

tak, jest to niepokojące

25%

tak, ale liczę, że mimo wszystko szczepienia zadziałają

46%

nie, nie wydaje mi się, aby miało to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

9%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 1248

Opinie wybrane


wszystkie opinie (284)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.