Omikron odpowiada za 10 proc. zakażeń. Najwięcej na Pomorzu i Mazowszu

14 stycznia 2022, 14:30
Piotr Kallalas
Najnowszy artukuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 19.01.2022 (środa)
Na Pomorzu i na Mazowszu wykrywa się obecnie najwięcej przypadków zakażenia wariantem Omikron. Więcej zdjęć (1)

Na Pomorzu i na Mazowszu wykrywa się obecnie najwięcej przypadków zakażenia wariantem Omikron.

fot. rf123/ tinnakornlek

Na Pomorzu i na Mazowszu wykrywa się obecnie najwięcej przypadków zakażenia wariantem Omikron.

fot. rf123/ tinnakornlek

Rośnie liczba zakażeń wywołanych przez nowy wariant koronawirusa Omikron, który ma być odpowiedzialny już za 10 proc. wykrywanych infekcji COVID-19. Na Pomorzu rozpoznano już 80 przypadków.- W wyniku sekwencjonowania w Polsce wykrytych zostało 328 przypadków wirusa w wersji Omikron. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich czterech tygodni wersja ta stanowi już 10 proc. wszystkich przypadków zakażenia - przekazało Ministerstwo Zdrowia. - Najwięcej przypadków wersji Omikron nadal występuje w województwach pomorskim i mazowieckim.
Według naszych informacji na Pomorzu do tej pory potwierdzono 80 przypadków wariantu Omikron - 18 z nich w ciągu ostatniej doby. Próbki z województwa pomorskiego są sekwencjonowane przez Trójmiejskie Konsorcjum Sekwencjonowania SARS-CoV-2, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Invicta i Vaxican.

Czytaj też: Duże zainteresowanie rehabilitacją po COVID-19

Wariant Omikron budzi niepokójWariant Omikron odpowiada już za większość zakażeń w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Na razie trudno powiedzieć, w jak dużym zakresie patogen wpłynie na dalszy rozwój epidemii. Mówi się o znacznie wyższym poziomie transmisji i stosunkowo łagodniejszym przebiegu. Naukowcy jednak nie bagatelizują zagrożenia, bowiem przy tak dużej skali zachorowań system opieki medycznej w Polsce może nie poradzić sobie z liczbą pacjentów potrzebujących opieki.

- Wariant Omikron ma bardzo dużo zmian i chyba nikt się nie spodziewał tak obszernej modyfikacji. Natomiast należy podkreślić, że nowy wariant pojawił się pierwotnie w miejscu, gdzie nie szczepiono przeciw COVID-19, a także nie ograniczano kontaktów międzyludzkich. To pokazuje, że aby uniknąć powstawania kolejnych zmian, musimy zadbać o wysoki poziom zaszczepienia populacji - mówi dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG.
W tym momencie na Pomorzu ponownie odnotowujemy wzrosty zakażeń, co budzi niepokój specjalistów analizujących długoterminowe statystyki.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (131)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.