Opracowują leki przeciwnowotworowe o większej skuteczności

26 września 2020, 9:00
ws

Badacze z UG pracują nad lekami o wyższej aktywności przeciwnowotworowej, które są jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Ich odkrycia zostały właśnie opatentowane. To substancje należące do grupy antybiotyków o działaniu cytostatycznym, hamującym podział komórek nowotworowych.Choroby nowotworowe dotykają ponad 100 milionów ludzi na całym świecie. Każdego roku diagnozuje się ok. 15 mln nowych przypadków choroby. Wynalazki badaczy UG mogą znaleźć zastosowanie w ich leczeniu.

Czytaj też: Umieralność na nowotwory na Pomorzu. Nierówna walka z rakiem

Badacze otrzymali dwa patentyUrząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Uniwersytetowi Gdańskiemu dwa patenty na wynalazki, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów. Ich przedmiotem są nowe substancje aktywne oparte na pochodnych antrachinonu a także sposób ich otrzymywania oraz układy molekularne zawierające w budowie pierścienie antrachinonu.

Onkolodzy w Trójmieście


Synteza nowych związków opracowana została przez prof. dr hab. inż. Tadeusza Piotra Ossowskiego i dra Pawła Niedziałkowskiego oraz dr Elżbietę Czaczyk z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Aktywność otrzymanych molekuł natomiast zbadano w Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej w Instytucie Immunologii i Terapii doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu kierowanym przez prof. dr hab. Joannę Wietrzyk.

- Otrzymane związki chemiczne w zależności od struktury charakteryzują się zróżnicowaną aktywnością. Na podstawie przeprowadzonych badań in vitro można stwierdzić, że związki te wykazują zdolność do przełamywania lekooporności komórek nowotworowych w stosunku do powszechnie stosowanych leków w terapii przeciwnowotworowej. Oznacza to, że powyższe związki w przyszłości mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób nowotworowych w przypadku, gdy aktualnie stosowane leki nie przynoszą efektu terapeutycznego. Fakt ten może również przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii. Uzyskane związki stanowią nową grupę molekuł o potencjalnym zastosowaniu jako nowe farmaceutyki - tłumaczy dr Paweł Niedziałkowski.
- Wspomniane związki chemiczne otrzymywane są niestosowanymi do tej pory metodami syntezy chemicznej i posiadają właściwości cytostatyczne, hamujące podział komórek nowotworowych. Nowe metody wytworzenia pochodnych antrachinonu (są to związki szeroko rozpowszechnione w przyrodzie) umożliwiają ich szybsze i bardziej wydajne wytwarzanie. Oznacza to, że wspomniane związki chemiczne hamują podział badanych komórek i mogą być wykorzystane w efektywnej walce z chorobami nowotworowymi - mówi prof. Tadeusz Piotr Ossowski.
Czytaj też: Dieta, która zmniejsza ryzyko nowotworu. Co warto wiedzieć?

Twórcy powyższych patentów są również autorami licznych publikacji opisujących właściwości pochodnych 9,10-antrachinonu oraz dodatkowych 6 patentów związków wykazujących działanie przeciwnowotworowe przyznanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Czy leczysz bądź leczyłe(a)ś się onkologicznie?
31%

tak

69%

nie

zakończona

łącznie głosów: 238

ws