Opryszczka i zajady - jak leczyć zmiany skórne przy ustach?

20 lutego 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Ilona Raczyńska

Każdy, kto doświadczył opryszczki lub zajadów wie, że to nic przyjemnego. Tego typu zmiany nie wyglądają ładnie, a przy tym są nieprzyjemne i jak na złość pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie - zawsze, gdy musimy wyglądać dobrze. Te zmiany skórne wywoływane są przez różne czynniki. Sprawdziliśmy, skąd się biorą i jak z nimi walczyć.Opryszczkę wywołuje wirus Herpes Siplex typ I, a czynnikiem sprzyjającym powstawianiu zajadów są np. grzyby i bakterie.

Gdy swędzi i piecze

Świąd, pieczenie, mrowienie i napięcie skóry - takie uczucia zazwyczaj poprzedzają pojawienie się opryszczki - pęcherzyków, z którymi zmagać się trzeba przez kilka dni, a czasem nawet tygodni.

Czytaj również: Maść na opryszczkę z Trójmiasta

Całowałeś się na wietrze? - słyszy zazwyczaj osoba, u której na ustach widoczna jest opryszczka. I choć wiatr nie przenosi wirusa, to faktycznie można zarazić się nim m.in. przez bezpośredni kontakt ze zmianą opryszczkową lub śliną osoby chorej.

- Przyczyną opryszczki jest wirus HSV typu I. Powoduje on wysiew w górnej połowie ciała, najczęściej w okolicy ust, nosa. Ten wirus jest bardzo powszechny i najczęściej zarażamy się nim we wczesnym dzieciństwie - tłumaczy Kamila Skrętkowicz-Szarmach, dermatolog z Centrum Dermatologii Ogólnej i Estetycznej Dermis. - Jest też wirus HSV II, który powoduje zmiany chorobowe w dolnej połowie ciała, najczęściej na narządach płciowych. Ale to jest odmiana zaliczana do chorób przenoszonych drogą płciową.
Niestety normą jest to, że jeśli raz zarazimy się wirusem opryszczki to już na zawsze będzie on w naszej tkance nerwowej. Wówczas możemy się spodziewać, że wysiew pojawi się w okresie zmniejszonej odporności (przeziębienia), po opalaniu, ale także w okresie wzmożonego stresu czy podczas miesiączki.

Szczególną ostrożność w przypadku pojawienia się wirusa powinny zachować kobiety w ciąży, a także rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry. W takiej sytuacji najlepiej od razu zgłosić się do specjalisty.

- Dla młodych atopików nadkażenie wirusem opryszczki zapalnie zmienionej skóry może być niebezpieczne - dodaje Aneta Szczerkowska-Dobosz, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Medycznej Prof. Dobosz i Partnerzy. - Podobnie szczególną ostrożność powinny zachowywać osoby z nawracającą opryszczką planujące zabiegi estetyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, takie jak dermabrazja, laserowy resurfacing czy bardziej agresywne złuszczenia. Procedury te niosą ryzyko uogólnienia się infekcji na cały obszar poddany zabiegowi. Aby uniknąć tych poważnych powikłań konieczne jest stosowanie profilaktyki przedzabiegowej, polegającej na doustnym przyjmowaniu leków o działaniu przeciwwirusowym.
Jak leczyć opryszczkę?

- Nie ma jednej metody zapobiegającej nawrotom - potwierdza Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica. - Ale podstawowym lekiem, który może w tym pomóc jest acyklowir.
Wspomniany acyklowir jest organicznym związkiem chemicznym, lekiem przeciwwirusowym, który blokuje lub leczy bolesne objawy opryszczki. To składnik popularnych maści, które można kupić w aptece bez recepty.

Znajdź aptekę w katalogu Trojmiasto.pl

- Zmagam się z opryszczką odkąd pamiętam. W okresie zimowym, gdy tylko jestem lekko przeziębiona lub osłabiona, od razu spodziewam się opryszczki. Gdy czuję swędzenie na ustach, to już wiem, co jest na rzeczy - mówi Anna z Gdyni. - Dlatego zawsze mam przy sobie sprawdzone maści, by działać od razu.
Tego nie warto robić

Osoby zmagające się z opryszczką na pewno próbowały już wielu sposobów jej zwalczania. Niestety, sporo z nich może tylko zaszkodzić. Na przykład smarowanie pastą do zębów u wielu osób może wysuszyć zmianę, ale nie jest to medycznie wskazana metoda.

- Nie zaleca się stosowania preparatów na własną rękę. Ze względu na to, że etiologia zmian jest rozmaita, jedynie lekarz jest w stanie przeprowadzić odpowiednią terapię - mówi Igor Michajłowski.
Popularne jest też przecieranie cebulą, octem, spirytusem, a co gorsza wyciskanie opryszczki. Tego po prostu nie można robić! Bo takie metody mogą być naprawdę niebezpieczne i wywołać podrażnienia skóry na długi czas.

- Zdecydowanie nie należy także dotykać zmian brudnymi rękami i ich rozdrapywać, gdyż niesie to za sobą możliwość nadkażenia bakteryjnego - dodaje Kamila Skrętkowicz - Szarmach.
Nie zaleca się także aplikowania na zmienione miejsca maści zawierających sterydy, gdyż po początkowej pozornej poprawie prowadzą one do znacznego pogorszenia zmian.

- Niewskazane jest tuszowanie zmian za pomocą kosmetyków do kamuflażu - pod grubą warstwą korektora zmiany na pewno będą goiły się dłużej - dodaje Aneta Szczerkowska-Dobosz.
Zapalenie kącików ust

Inną zmianą przy ustach, która często uprzykrza nam życie, są zajady. To stan zapalny kącików ust, który jest szczególną postacią zapalenia czerwieni wargowej. Przebieg tego schorzenia jest zazwyczaj taki sam. Na początku przesuszona skóra w kącikach ust pęka, a z czasem w miejscu pęknięcia pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po kilku dniach pęcherzyki pękają tworząc bolesną i trudno gojącą się ranę, z którą zmagać się możemy nawet kilka tygodni.

- Jest to dość powszechny problem. Większość z nas doświadczyła nieprzyjemnych, bolesnych pęknięć w kącikach ust np. po wizycie u stomatologa, wymagającej długiego otwarcia jamy ustnej, czy w wyniku nadmiernego wysuszenia ust - mówi Aneta Szczerkowska-Dobosz. - Problem pękania w kącikach ust częściej dotyczy osób mających nawyk oblizywania ust, osób starszych ze źle dobranymi protezami, palących papierosy i zaniedbujących higienę jamy ustnej.
Jeśli pękania kącików ust utrzymują się stale lub często nawracają mogą być objawem m.in. niedoborów żywieniowych, anemii, cukrzycy czy alergii, ale także braku higieny jamy ustnej.

- Przyczyny zajadów to najczęściej: niedobór witamin z grupy B, żelaza, ale także szczególny układ kącików ust - z wiekiem zaczynają opadać w dół i załamywać, zbiera się wilgoć, a to korzystne warunki do rozwoju drożdżaków i bakterii, które powodują stan zapalny widoczny jako zajady - tłumaczy Kamila Skrętkowicz - Szarmach.
Jak leczyć zajady?

Przy leczeniu zajadów pomocne są: kremy i maści antybiotykowe oraz witaminowe, ale także suplementacja witaminy B2. W przypadku trudno gojących się zmian pomocne będą także preparaty zawierające klotrimazol. Należy także pamiętać o używaniu balsamu do ust, by zapobiegać ich wysuszaniu.

Znajdź dermatologa w katalogu Trojmiasto.pl

Podobnie jak w przypadku opryszczki należy dbać o higienę ust i nie dotykać zmian brudnymi rękami, ani kamuflować kosmetykami.

- Pękanie kącików ust leczymy stosując preparaty miejscowe w postaci maści natłuszczających czy past zawierających tlenek cynku dostępnych w aptekach bez recepty. Jeśli pęknięte kąciki są bardzo bolesne, sączące, co świadczy o częstym w tym umiejscowieniu nadkażeniu bakteryjnym i/lub drożdżakowym, szybkie wygojenie uzyskuje się stosując preparaty o działaniu przeciwbakeryjnym i przeciwdrożdżakowym (są to często maści łączone) - dodaje Aneta Szczerkowska-Dobosz. - Jeśli zajady nawracają lub utrzymują się stale, warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który zleci niezbędne badania krwi, które wyjaśnią ich przyczynę. Suplementacja witaminą B12 czy żelazem ma uzasadnienie tylko w przypadkach niedoborów tych mikroelementów.
Jak walczysz z opryszczką i/lub zajadami?
66%

używam maści i jem witaminy

10%

idę do lekarza i korzystam z tego, co zaleci

9%

korzystam tylko z domowych metod,np. smaruję pastą do zębów

15%

nie mam takiego problemu

zakończona

łącznie głosów: 210