Ortodonta na NFZ tylko do 12. roku życia

3 listopada 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Naukowcy alarmują, że choć na mniej lub bardziej zaawansowane wady zgryzu cierpi ok. 60 proc. populacji, tylko niewielki odsetek podejmuje leczenie. Tego rodzaju zaniedbanie może skutkować m. in. wystąpieniem rozmaitych wad wymowy, problemami z trawieniem i bólami głowy oraz zwiększeniem ryzyka próchnicy i choroby dziąseł. Dzisiejsza ortodoncja nie zna ograniczeń wiekowych i można się leczyć w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że NFZ finansuje leczenie tylko do 12. roku życia i w ograniczonym zakresie.Są tacy, dla których leczenie ortodontyczne to fanaberia - wiele osób ma przecież krzywy zgryz i funkcjonują normalnie. Specjaliści podkreślają jednak, że wyleczenie wady zgryzu nie tylko podnosi komfort życia, ale także redukuje ryzyko rozwoju chorób przyzębia i próchnicy, poprawiając estetykę uzębienia, a często też rysy twarzy. Krzywy zgryz może się również odbić niekorzystnie na dykcji czy artykulacji, dlatego z leczeniem lepiej nie zwlekać.

- Wady zgryzu same nie mijają - to nie katar. Ich leczenie dla troskliwego rodzica powinno być obowiązkiem - mówi Maja Ostrowska, prowadząca w Gdańsku Prywatny Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny. - Wiek też ma tu kolosalne znaczenie. Po pierwsze, u młodego pacjenta leczenie ortodontyczne trwa krócej i potwierdzi to każdy ortodonta. Po drugie, u osoby dorosłej mogą występować poważne przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego (choćby choroby przyzębia, zaawansowana cukrzyca, czasem nadciśnienie). Jako logopeda powiem, że sama terapia logopedyczna u dziecka też jest łatwiejsza (i znacznie szybsza) niż u dorosłej osoby. U dorosłego zła artykulacja zamienia się w nawyk, a nawyk jest bardzo trudny do zlikwidowania. To tak, jakby zmienić samego siebie po kilkudziesięciu latach. Ciężka praca.
Wady wymowy, będące konsekwencją nieleczonego nieprawidłowego zgryzu, mogą opóźnić realizację życiowych planów oraz marzeń.

- Prawidłowej artykulacji i dykcji wymaga się w zawodach, w których głos jest narzędziem pracy, jak np. dziennikarz radiowy czy telewizyjny, prezenter, lektor, aktor, piosenkarz, czy logopeda - mówi Maja Ostrowska. - Dawniej prawidłowej artykulacji wymagano też od nauczycieli. Dziś - ze smutkiem i przerażeniem to stwierdzam - wymogu takiego nie ma.
Wczesne leczenie korzystne dla zdrowia i portfela

Aby nie doszło do nasilenia nieprawidłowości, niektóre wady zgryzu warto leczyć już u małych dzieci.

- Kiedy logopeda w przedszkolu zasugerował, żeby zabrać dziecko do ortodonty, wydało mi się to niedorzeczne. Bo i po co ingerować w uzębienie, jeśli dziecko nie ma jeszcze wszystkich zębów stałych, a te, które rosną nieprawidłowo, niedługo wypadną? - zastanawiała się Małgorzata, mama 10-letniego dziś Jasia.
Specjalista wyjaśnił jej jednak, że tak wczesne leczenie może nie tylko wpłynąć na prawidłowe ułożenie łuków zębowych, ale także zapobiec złym nawykom oraz wypracować te dobre.

- Syn ssał kciuk i obgryzał paznokcie, a do tego wypychał górne zęby językiem, niewłaściwie wypowiadając głoskę "l". Dzięki pomocy ortodonty oraz pracy z logopedą udało nam się wyeliminować złe nawyki i kiedy Jasiowi wyrosły zęby stałe, nie było potrzeby zastosowania aparatu stałego, którego nie finansuje NFZ - dodaje Małgorzata.
Wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest korzystne nie tylko dla zdrowia dziecka, ale i dla portfela rodziców, ponieważ na "darmowe" leczenie mogą liczyć wyłącznie dzieci do 12. roku życia.

- Zasady, na jakich przysługuje bezpłatna opieka ortodonty określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 06.11.2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. 2013.1462 ze zm.), gdzie w załączniku nr 6 w tabeli nr 1 i tabeli nr 2 ujęty jest katalog dostępnych świadczeń oraz warunki ich realizacji - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Co istotne, zgodnie z w/w rozporządzeniem Ministra Zdrowia leczenie wad zgryzu prowadzone jest wyłącznie z zastosowaniem aparatu ruchomego i przysługuje dzieciom do ukończenia 12. r.ż., natomiast kontrola wyników leczenia, po jego zakończeniu, możliwa jest do ukończenia 13 r.ż. Wizyty kontrolne w przebiegu leczenia ortodontycznego z aparatem ruchomym przysługują nie częściej niż 12 razy w roku kalendarzowym. Pacjentowi bezpłatnie przysługuje również naprawa aparatu ruchomego - najpóźniej do ukończenia 13. r.ż. oraz zdjęcie pantomograficzne 2 razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego, korekcyjne szlifowanie zębów, a także proteza dziecięca częściowa i całkowita.
Lista placówek świadczących usługi w ramach NFZ w zakresie świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży
kod umowynazwa świadczeniodawcymiejsce udzielania świadczeń
11/000191/STM/M/17Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ Imienia Kontradmirała Profesora Wiesława ŁasińskiegoGdańskPolanki
11/000299/STM/17Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Przychodnia Morena"GdańskJaśkowa
11/001726/STM/17Dentus ProGdańskStartowa
11/001753/STM/17Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed Sp. z o.o.GdańskAl. Zwycięstwa 42 c
11/001820/STM/17Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska lek.dent.Ewa NowakGdańskJasieńska 82/2
11/001832/STM/17Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Bożena Ewa CzerneckaGdańskNecla 2
11/060020/STM/17Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna SPZOZGdańskAleja Zwycięstwa 39
11/060565/STM/17Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Gabinet Ortodontyczny lek. stom.Teresa Wyszyńska-SikoraGdańskBurzyńskiego 1/21
11/060566/STM/17Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Kinga Diana Mazuchowska-NaujocksGdańskBurzyńskiego 1/16
11/060635/STM/17Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Anna GrabskaGdańskCieszyńskiego 25/5
11/060747/STM/17Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia StomatologicznaGdańskWolności 36
11/000788/STM/17Przychodnia OrłowoGdyniaWrocławska 54
11/000794/STM/17Przychodnia Lekarska GrabówekGdyniaRamułta 45
11/001724/STM/17Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Dentus plus"GdyniaSojowa 1/01
11/001574/STM/17Medycyna Specjalistyczna Zakład Opieki ZdrowotnejSopotGrunwaldzka
Bez skierowania i rejonizacji

Jeśli zamierzamy wybrać się do lekarza ortodonty nie będzie nam potrzebne skierowanie. Nie ma również tzw. rejonizacji, co oznacza, że pacjent ma prawo swobodnego wyboru placówki/lekarza, u którego chce podjąć leczenie.

- Jednostka, która posiada umowę z NFZ, prowadzi listę oczekujących - wyjaśnia Szymański. -Częstotliwość wizyt określa lekarz, przy czym w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w roku kalendarzowym można skorzystać z maksymalnie 12 wizyt kontrolnych w przebiegu leczenia aparatem ruchomym.
Zobacz też: Do specjalisty na NFZ? Sprawdź, gdzie na wizytę czeka się najkrócej

Warto również podkreślić, że pacjent ma prawo zrezygnować z leczenia u lekarza, który je rozpoczął i zapisać się do innego specjalisty, który albo przejmie rozpoczęte leczenie, albo zmieni jego plan. Opcję tę szczególnie chwalą sobie pacjenci, którzy z dotychczasowej opieki nie byli zadowoleni.

- Kiedy córka skończyła 8 lat wybrałyśmy się na wizytę do ortodonty. Ten powiedział nam jednak, że choć wada jest znaczna, leczenie będzie można rozpocząć dopiero za półtora roku, kiedy "szczęka lepiej się rozwinie" - zdradza Jolanta, mama Zosi. - Przekazałam te wyjaśnienia stomatologowi córki, który leczenie ortodontyczne zalecał, a ten wybuchnął śmiechem. Wiary słowom ortodonty nie dała również pani logopeda, która zaleciła nam zasięgnięcie porady u innego specjalisty. W innej placówce, podczas pierwszej wizyty, córce wykonano niezbędne zdjęcia rtg, wykonano odcisk ortodontyczny i opracowano plan leczenia. Na razie z wykorzystaniem metod refundowanych przez NFZ, aczkolwiek zakładam, że to może nie wystarczyć i w przyszłości za leczenie przyjdzie nam płacić z własnej kieszeni.
Nie ma jednak możliwości, aby leczenie dziecka było jednocześnie prowadzone przez dwóch lekarzy.

- W przypadku leczenia ortodontycznego ze wskazań medycznych, nie jest możliwe prowadzenie leczenia jednocześnie u kilku lekarzy - podkreśla Mariusz Szymański. - Dziecko nie będzie przecież nosiło różnych aparatów, każdego od innego lekarza - taka terapia nie miałaby żadnego sensu, wręcz byłaby szkodliwa.
Kiedy leczenie na NFZ nie wystarczy

Nie wszyscy z uprawnionych decydują się na leczenie w ramach NFZ. Jedni uskarżają się na zbyt długie terminy oczekiwania, innym nie odpowiada lokalizacja, jeszcze inni poddają w wątpliwość jakość takiego leczenia. Fundusz zapewnia jednak, że placówki świadczące usługi w ramach NFZ poddane są starannej weryfikacji nie tylko w trakcie trwania procedury konkursowej, ale także po zawarciu umowy.

- Już po zawarciu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jakość świadczonych usług weryfikowana jest na bieżąco poprzez walidację sprawozdawanych do systemu informatycznego świadczeń oraz poprzez przeprowadzanie planowanych lub doraźnych kontroli u świadczeniodawców. Podstaw dostarczają m.in. opinie/skargi pacjentów, jak również bieżący kształt wykonywania umowy - zapewnia Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Może się jednak zdarzyć, że z uwagi na wiek pacjenta bądź konieczność zastosowania leczenia wykraczającego poza pakiet refundowany przez NFZ, będzie trzeba rozważyć konsultację w gabinecie, który kontraktu z Funduszem nie podpisał.

- Jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne, aparaty refundowane przez NFZ nie odbiegają niczym od tych oferowanych na rynku usług prywatnych. Pod warunkiem jednak, że dany pacjent kwalifikuje się do leczenia jedynie aparatem zdejmowanym - leczenie na NFZ nie obejmuje żadnego rodzaju aparatów stałych! - mówi Monika Sobocińska-Gojtkowska, stomatolog i ortodonta z Gabinetu Ortodontyczno-Stomatologicznego Smart Smile. - Jeśli okaże się, że wady zgryzu nie da się wyleczyć za pomocą aparatów zdejmowanych, szkoda tracić czas na bezcelowe leczenie refundowane, tylko niezwłocznie zastosować aparat stały.
Niestety, nawet jeśli zaczniemy leczenie odpowiednio wcześnie, nie mamy gwarancji, że wadę zgryzu uda się skorygować w wyznaczonym przez NFZ czasie.

- Ograniczenie leczenia refundowanego do wieku lat 12 jest wielokrotnie krytykowane przez towarzystwo ortodontyczne. W wielu wadach zgryzu leczenie powinno być dopiero rozpoczynane z wieku 10-12 lat, szczególnie u chłopców, nie zaś kończone. Wcześniejsze rozpoczęcie leczenia w tych sytuacjach nie daje żadnych efektów, a jedynie zniechęcenie pacjenta bezowocną terapią, zaś w najbardziej koniecznym dla uzyskania efektu okresie pacjenta, opcji tego leczenia (przynajmniej na NFZ) się pozbawia - mówi Marta Kuropatnicka, stomatolog i ortodonta ze Smart Smile.
Czy masz krzywy zgryz?
21%

miałe(a)m, ale go wyleczyłe(a)m

9%

jestem w trakcie leczenia

18%

tak, ale rozważam leczenie

30%

tak i nie przewiduję leczenia

6%

chyba nie - nigdy tego nie sprawdzałe(a)m

9%

nie, mam prawidłowy zgryz

7%

nie mam już swoich zębów

zakończona

łącznie głosów: 597