Otolaryngologia w Copernicusie po remoncie i w nowym miejscu

28 maja 2020, 8:00
FK

Oddział Otolaryngologiczny został przeniesiony ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika do znajdującego się nieopodal budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Oddział po remoncie został wyposażony w nowy sprzęt, m.in. w: zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz nowe meble. Koszt inwestycji, która trwała od 2018 do 2020 r., to prawie 6,5 mln zł.Symboliczne, ze względu na pandemię, otwarcie odbyło się 27 maja 2020 r. z udziałem prezesa spółki Copernicus Dariusza Kostrzewy oraz członków Zarządu Województwa Pomorskiego.

Nowe miejsce, nowe możliwościPrzed reorganizacją Oddział Otolaryngologiczny znajdował się w budynku przy ul. Nowe Ogrody (szpital wojewódzki) w Gdańsku. Mieścił się na trzech poziomach, co było dużym utrudnieniem w transporcie pacjentów z części dziecięcej oddziału na część zabiegową. W związku z dostosowaniem pomieszczeń do przepisów przeciwpożarowych oraz rozporządzenia ministra zdrowia oddział przeniesiono do zmodernizowanych i przystosowanych pomieszczeń po Oddziale Dermatologii. Obecnie otolaryngologia znajduje się na V piętrze budynku przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2Mapka. Dzięki przeniesieniu oddział może korzystać ze spełniającego wszelkie wymogi, dwusalowego bloku operacyjnego wraz z salą wybudzeń.

- To część wielkiego programu modernizacji naszych szpitali. Aktualnie prowadzimy inwestycje we wszystkich naszych jednostkach i w miarę możliwości będziemy mogli modernizować kolejne oddziały, zwłaszcza te starsze - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Prace modernizacyjne na oddziale trwały kilkanaście miesięcy. Dzięki temu laryngologia jest na jednej kondygnacji, a tylko blok operacyjny na innej. Cieszę się, bo - jak podkreślają lekarze - weszliśmy w XXI wiek. Ten oddział pod względem wyposażenia i standardu obsługi nie odbiega od zachodnich klinik - dodał marszałek.

Kameralne otwarcie nowych oddziałów w Szpitalu św. WojciechaDariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus, podkreślił, że była to konieczna inwestycja.

- Oddział Otolaryngologiczny bardzo się rozwinął, zwiększył swoją działalność, głównie spektrum wykonywanych zabiegów - mówił prezes Kostrzewa podczas otwarcia. - Oddział nie jest większy, ale bardziej przestrzenny i funkcjonalnie zorganizowany. Dysponuje własnym blokiem operacyjnym, dzięki czemu zyskał dużą autonomiczność. Zwiększyła się też możliwość przyjmowania pacjentów - informował Kostrzewa.
W drugim etapie inwestycji zaplanowano adaptację pomieszczeń po Oddziale Otolaryngologicznym na potrzeby Oddziału Dermatologicznego. Niestety, ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, Oddział Dermatologiczny funkcjonuje w ograniczonym zakresie w obrębie zmodernizowanych części dawnego Oddziału Otolaryngologicznego. Pozostałe pomieszczenia zostały tymczasowo przeznaczone na potrzeby chorych na COVID-19.

Wyższy standard opiekiPowierzchnia zmodernizowanego oddziału wynosi prawie 700 m kw. Podczas prac remontowych przebudowano m.in. instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazów medycznych oraz teletechniczne. Wykonano i zamontowano instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzację.

Zmodernizowano pomieszczenia w taki sposób, aby był zapewniony w salach chorych dostęp do łóżka z trzech stron. Dzięki remontowi większość sal posiada też samodzielne węzły sanitarne, dodatkowo przystosowano część sanitariatów dla osób niepełnosprawnych. Jest 19 łóżek, które są w ośmiu dwuosobowych salach chorych z łazienkami. Na oddziale znajdują się też m.in.: izolatka z własnym węzłem sanitarnym i śluzą, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, gabinet audiologii, punkt pielęgniarski wraz z pokojem przygotowań pielęgniarskich, pokój lekarski, gabinet ordynatora oraz brudownik.

- Tak naprawdę to zmiana czasowa - od małego oddziału do takiego na skalę europejską, gdzie pracuje się w godnych warunkach i pacjent jest leczony w godnych warunkach. W związku z remontem kupiliśmy m.in. wysokiej klasy sprzęt operacyjny - wyjaśniał Piotr Zaorski, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego. - Co roku operujemy ok. 3,5 tys. pacjentów dzieci od okresu noworodka do dorosłych, a ok. tysiąca leczymy zachowawczo. Jesteśmy praktycznie jedynym oddziałem, który zajmuje się tymi najmniejszymi pacjentami laryngologicznymi - podkreślał dr Zaorski.

Inwestycja za blisko 6,5 mln złInwestycja w latach 2018-2020 w ramach Reorganizacji Oddziału Otolaryngologicznego i Oddziału Dermatologicznego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku wyniosła prawie 6,5 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał prawie 5,9 mln zł (na roboty budowlane prawie 4,7 mln zł, a na sprzęt - 1,2 mln zł), a prawie 600 tys. zł dołożyła spółka Copernicus. W tej sumie większość, bo prawie 5 mln zł, pochłonęły prace budowlane, a ponad 1,2 mln zł wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Kupiono m.in.: urządzenie do trójwymiarowego obrazowania operacji, zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz zestaw diagnostyczny z wideofiberoskopami giętkimi wraz z myjnią. Natomiast Copernicus ze środków własnych kupił aparaturę medyczną oraz meble.

- Inwestycja wymiernie zwiększa bezpieczeństwo i warunki pobytu oraz leczenia pacjentów, ale także znacznie poprawia warunki pracy personelu medycznego - mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. - Zmiana lokalizacji Oddziału Otolaryngologicznego pozwoliła skoncentrować w jednym miejscu wsparcie dla pacjentów wymagających tego rodzaju pomocy medycznej, a wyposażenie oddziału w najnowocześniejszy sprzęt medyczny zwiększa dostępność i jakość usług, pozwalając personelowi jeszcze pełniej wykorzystać swój potencjał - tłumaczyła Kapała-Sokalska.

FK