Pięć rzeczy, które pomogą ci być bardziej eko

11 grudnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Monika Bielkiewicz
Chcesz być eko? Zwracaj uwagę na to, co stosujesz do codziennej pielęgnacji. Więcej zdjęć (7)

Chcesz być eko? Zwracaj uwagę na to, co stosujesz do codziennej pielęgnacji.

fot. 123rf.com/ inspiredbythelight

Chcesz być eko? Zwracaj uwagę na to, co stosujesz do codziennej pielęgnacji.

fot. 123rf.com/ inspiredbythelight

Idealny świat to miejsce bez śmieci, odpadów, to świat konsumentów, którzy dbają o swoją planetę. Jednak trudno ot tak wprowadzić w życie metody sprawiające, że natychmiast staniemy się "zero waste", ale warto spróbować. Podpowiadamy, co zrobić na początek.Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i eliminowanie plastiku z naszego życia to ekologiczne minimum. Przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i sprawdź, co jeszcze możesz zrobić.

Marki kosmetyczne stosują na co dzień metody chroniące środowisko. Więcej zdjęć (7)

Marki kosmetyczne stosują na co dzień metody chroniące środowisko.

fot. 123rf.com/sonjachnyj

Marki kosmetyczne stosują na co dzień metody chroniące środowisko.

fot. 123rf.com/sonjachnyj

Uroda w stylu ekoChcesz być eko? Zwracaj uwagę na to, co stosujesz do codziennej pielęgnacji. Na rynku jest dostępnych coraz więcej kosmetyków ekologicznych, czyli produktów wytworzonych z naturalnych surowców z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zwierząt. Należą one do grupy kosmetyków naturalnych, oznaczonych odpowiednimi certyfikatami, co za tym idzie, ich produkcja jest dużo bardziej restrykcyjnie kontrolowana. Na ekologicznych plantacjach niedozwolone jest używanie syntetycznych środków ochrony roślin czy nawozów, a stosuje się jedynie te, które są objęte certyfikatami.

Troszczysz się o zwierzęta? Szukaj kosmetyków opatrzonych znakiem "Vegan Society" - oznacza on, że kosmetyk jest wolny od składników pochodzenia zwierzęcego oraz nie jest testowany na zwierzętach. Z kolei logo "króliczka z ochraniającą go dłonią" jest znakiem Międzynarodowego Związku Producentów Przeciwko Stosowaniu Testów na Zwierzętach w kosmetyce.

Na rynku jest dostępnych coraz więcej kosmetyków ekologicznych, czyli produktów wytworzonych z naturalnych surowców z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zwierząt. Więcej zdjęć (7)

Na rynku jest dostępnych coraz więcej kosmetyków ekologicznych, czyli produktów wytworzonych z naturalnych surowców z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zwierząt.

fot. 123rf.com/Elnur Amikishiyev

Na rynku jest dostępnych coraz więcej kosmetyków ekologicznych, czyli produktów wytworzonych z naturalnych surowców z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zwierząt.

fot. 123rf.com/Elnur Amikishiyev

Butelka z kukurydzyZwracaj uwagę na opakowania. Jeśli kupujesz kosmetyk w szkle i w kartoniku, szukaj na nim oznaczeń i certyfikatów potwierdzających, że surowiec został pozyskany i wyprodukowany w zrównoważony sposób. Chcesz być "zero waste"? Zrezygnuj z produktów, których nie da się do końca zużyć, np. z kremu z pompką na rzecz produktów w tubce - w ten sposób masz szansę wykorzystać do końca zawartość takiej tubki - wystarczy ją rozciąć i wykorzystać resztkę kosmetyku.

Marki kosmetyczne stosują na co dzień metody chroniące środowisko. Np. oferują paletki cieni z wymiennymi wkładami albo opcje ponownego napełnienia opakowania po kosmetyku. Firma Jan Barba Raw Cosmetics wprowadziła opcję odesłania do firmy pustych opakowań ze szkła, które po dokładnym oczyszczeniu wracają z nowym produktem. Z kolei marka Kevin.Murphy oferuje produkty w opakowaniach stworzonych w 100 proc. z odzyskanego z oceanów plastiku. Firma Purite zrezygnowała z kartoników i ulotek, a mydła sprzedaje bez opakowań. Większość kosmetyków marki zamknięto w słoiczkach i butelkach z ciemnego szkła. Po zużyciu można je odesłać firmie, która przekazuje je do recyklingu.

Trend eko nie ominął również sekcji luksusowej - marka Chanel zainwestowała niedawno w fińską firmę Sulapac, która produkuje zrównoważone opakowania bez mikroplastiku, wyprodukowane z trocin z certyfikatem FSC i naturalnych spoiw. Marka L'Ocitane oferuje część swoich produktów w wersjach uzupełniających - wystarczy raz kupić produkt w oryginalnym opakowaniu, a potem nie ma już konieczności generowania kolejnych śmieci. MAC Cosmetics wprowadził atrakcyjną ofertę dla klientek. Jeżeli zużyjesz puder lub szminkę marki MAC, nie musisz wyrzucać opakowania do kosza. Wystarczy, że zbierzesz jeszcze pięć, a możesz przynieść je do sklepu i wymienić na... nową, wybraną przez siebie szminkę.

Jeśli kupujesz kosmetyk w szkle i w kartoniku, szukaj na nim oznaczeń i certyfikatów potwierdzających, że surowiec został pozyskany i wyprodukowany w zrównoważony sposób. Więcej zdjęć (7)

Jeśli kupujesz kosmetyk w szkle i w kartoniku, szukaj na nim oznaczeń i certyfikatów potwierdzających, że surowiec został pozyskany i wyprodukowany w zrównoważony sposób.

fot. 123rf.com/ Zoran Kompar

Jeśli kupujesz kosmetyk w szkle i w kartoniku, szukaj na nim oznaczeń i certyfikatów potwierdzających, że surowiec został pozyskany i wyprodukowany w zrównoważony sposób.

fot. 123rf.com/ Zoran Kompar

Zakupy z głowąBycie eko warto przełożyć na kupowanie wszelkich dóbr - począwszy od jedzenia, na ubraniach kończąc. Podstawowa zasada eko? Kupuj mądrze. Zastanów się, czy niezbędna jest ci kolejna mascara do rzęs, balsam do ciała, podobne perfumy czy sukienka. Wielkim problemem jest marnowanie jedzenia - idąc na zakupy, nie rób tego, gdy jesteś głodna, bo kupisz dużo więcej, niż naprawdę potrzebujesz - lepiej przygotuj listę zakupów i trzymaj się jej. Dobrze przed pójściem do sklepu zrobić uczciwy remanent zapasów i sprawdzić, w co jesteś zaopatrzona (zwłaszcza w nadmiarze). Kupuj dopiero wtedy, kiedy coś zużyjesz albo wykorzystasz wszystkie swoje zapasy.

Staraj się mieć tylko jedną rzecz z danej kategorii kosmetyków czy ubrań. Po co ci trzy otwarte balsamy? Czy niezbędny jest ci 20. czarny t-shirt? Nie kupuj również na zapas - kupuj tylko te rzeczy, w których chcesz chodzić tu i teraz, nie za rok albo kiedy schudniesz o dwa rozmiary. Staraj się kupować rzeczy ponadczasowe, nie warto ulegać sezonowym modom. Stawiaj również na jakość i nie obniżaj swoich standardów - lepiej nabyć jedną porządną rzecz zamiast kilku byle jakich - dotyczy to zwłaszcza ubrań, butów, sprzętów domowych, elektronicznych itp.

Sprawdzaj metki i składy - lepiej wydać więcej i kupić rzecz z wełny niż przeważającego akrylu - dobrej jakości sweter będzie ci dłużej służyć i wciąż będzie dobrze wyglądał. Nie daj się ponieść kupowaniu rzeczy, które są atrakcyjne wyłącznie dlatego, że są przecenione. Co innego, jeżeli w niższej cenie jest poszukiwane przez ciebie ubranie. Ale jeżeli coś jest tanie, ale wcale nie myślałaś o zakupie tej rzeczy, lepiej uczciwie zadać sobie pytanie: "czy ja naprawdę tego potrzebuję?" albo "czy dana rzecz pasuje do przynajmniej trzech innych w mojej szafie"? Jeżeli odpowiedź brzmi "nie", odpuść.

Stawiaj również na jakość i nie obniżaj swoich standardów - lepiej nabyć jedną porządną rzecz zamiast kilku byle jakich. Więcej zdjęć (7)

Stawiaj również na jakość i nie obniżaj swoich standardów - lepiej nabyć jedną porządną rzecz zamiast kilku byle jakich.

fot. 123rf.com/Tero Vesalainen

Stawiaj również na jakość i nie obniżaj swoich standardów - lepiej nabyć jedną porządną rzecz zamiast kilku byle jakich.

fot. 123rf.com/Tero Vesalainen

Nie wyrzucaj. Przerób, napraw albo oddajCzy wiesz, że co sekundę na śmietnik trafia ciężarówka odzieży? Wpływa na to zła jakość ubrań, ich wzmożona produkcja i szaleństwo zakupowe konsumentów. Z badań wynika, że w ciągu roku na całym świecie zużywa się 150 mld sztuk ubrań. Masz w szafie rzeczy, których nie nosisz - już ich nie używasz, nigdy ich nie założyłaś i na pewno nigdy z nich nie skorzystasz? Nie wyrzucaj - zasilisz hektary rozrastających się wysypisk śmieci. Ubrania razem z resztą nienadających się do przetworzenia odpadów są wywożone właśnie na wysypiska, gdzie latami zalegają, uwalniając w procesie rozkładu niebezpieczne związki chemiczne do otoczenia. Szkodzą glebie, wodom gruntowym. Szkodzą tobie.

Jeżeli decydujesz się na rozstanie z ubraniami, podziel je najpierw na kategorie: np. w bardzo dobrym stanie, nadające się do noszenia, zniszczone. Te pierwsze możesz sprzedać na aukcji internetowej czy innym portalu. Możesz też oddać je koleżankom, rodzinie albo zorganizować akcję wymiany. Druga grupa (uwaga, ubrania w dobrym stanie to te bez dziur, przetarć, plam, urwanych guzików i zepsutych suwaków) może powędrować do osób potrzebujących. Można je zanieść do organizacji charytatywnych i instytucji zajmujących się pomocą nieletnim, kobietom w ciąży, osobom starszym, uchodźcom, warto wspomóc również np. dom dziecka czy dom samotnej matki albo MOPS. Warto też rozejrzeć się dookoła: może niedaleko mieszka wielodzietna albo niezamożna rodzina, która ucieszy się z takiej paczki.

Trzecia grupa ubrań to te, które możesz np. przetworzyć. Rzeczy z bawełny zyskają drugie życie jako domowe ściereczki do kurzu, ze zniszczonych dżinsów możesz zrobić szorty na lato albo uszyć sobie torbę, a z innych uszkodzonych ubrań uszyć coś nowego. Nie potrafisz albo rzeczy są tak zniszczone, że absolutnie nie nadają się do użytku? Jeśli są dziurawe, poplamione, przetarte albo w kawałkach, pozostaje wtedy ostateczność, czyli kontener na odzież. W całej Polsce ubrania przyjmują oddziały Caritas, możesz też skorzystać z koszy Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie trafiają one bezpośrednio do potrzebujących, ale wspierają działalność tych organizacji - np. wiele starych swetrów, które trafiają do kontenera, jest wysyłanych do Indii, gdzie przerabiane są na dywany. Jeżeli wolisz bardziej konkretne i widoczne działanie, możesz zbędne ubrania wynieść do schroniska dla zwierząt, żeby posłużyły np. jako zimowe ocieplenie dla psich bud. W taki sposób możesz również wykorzystać zużyte i niepotrzebne kołdry, koce lub ręczniki.

Zniszczone ubrania możesz poddać własnemu recyclingowi: przerobić je lub uszyć z nich coś nowego. Więcej zdjęć (7)

Zniszczone ubrania możesz poddać własnemu recyclingowi: przerobić je lub uszyć z nich coś nowego.

fot. 123rf.com/Siarhei Lenets

Zniszczone ubrania możesz poddać własnemu recyclingowi: przerobić je lub uszyć z nich coś nowego.

fot. 123rf.com/Siarhei Lenets

Mniej to lepiejBycie eko to nie tylko minimalizowanie zakupów, ale również zmniejszenie korzystania z pewnych rzeczy. Zamiast kupować tradycyjne papierowe bilety komunikacji miejskiej, można korzystać z nich w wersji elektronicznej albo aplikacji w smartfonie.

Kochasz czytać? Zamień papierowe książki, gazety i czasopisma na ich wersję elektroniczną - korzystaj z e-booków i czytników - są coraz tańsze i bardziej dostępne. Zapach papieru to coś, czego nie zamienisz na elektronikę? Nie kupuj, zapisz się do najbliższej biblioteki. Drukuj dwustronnie tylko to, czego naprawdę potrzebujesz - przecież kupione on-line bilety możesz zachować w telefonie bez potrzeby drukowania ich. Zrezygnuj też z papierowych faktur na rzecz elektronicznych.

Oszczędzaj prąd - zainwestuj w energooszczędne żarówki i gaś po sobie światło nie tylko w domu, ale również w miejscach publicznych. Warto również zainwestować w specjalnie zaprogramowane wtyczki, które odcinają dopływ prądu do sprzętów w nocy oraz w czasie, gdy jesteś poza domem. Wyłączaj z prądu urządzenia, z których nie korzystasz. A co z codziennymi nawykami? Kiedy tylko się da, zastąp samochód komunikacją miejską lub rowerem, i tam, gdzie to możliwe, postaraj się dotrzeć pieszo. Jeśli tylko możesz, wejdź po schodach, zamiast jechać windą. Szybko się przekonasz, że dzięki nowym nawykom eko będzie ci się lepiej żyło.

Kiedy tylko się da, zastąp samochód komunikacją miejską lub rowerem, i tam, gdzie to możliwe, postaraj się dotrzeć pieszo. Więcej zdjęć (7)

Kiedy tylko się da, zastąp samochód komunikacją miejską lub rowerem, i tam, gdzie to możliwe, postaraj się dotrzeć pieszo.

fot. 123rf.com/conneldesign

Kiedy tylko się da, zastąp samochód komunikacją miejską lub rowerem, i tam, gdzie to możliwe, postaraj się dotrzeć pieszo.

fot. 123rf.com/conneldesign

Opinie (54) 2 zablokowane

 • 3/4 świata pali smieci lub wyrzuca je prosto do oceanu a kilka procent ludności ma być eko i za nich ponościc konsekwencje? (8)

  • 38 36

  • To, że większość robi źle nie znaczy, że Ty też tak powinieneś robić. Zaczynając od siebie dajesz przykład innym.

   • 24 8

  • 1/4 powinna dawać dobry przykład

   Zwłaszcza że jeszcze nie tak dawno, raptem 2-3 pokolenia temu, żyliśmy podobnie jak obecni najubożsi obywatele świata.

   • 17 4

  • Przede wszystkim, 99,99999% ludzi nie pali ich w okolicy mojego domu.

   Smog nie jest importowany...

   • 4 1

  • (3)

   Wiesz, skąd się biorą zanieczyszczenia największych rzek w Azji? Z produkcji ubrań i dżinsów dla tej 1/4 świata...

   • 10 1

   • Super. Od dzisiaj chodzę nago.

    • 5 3

   • (1)

    A Ty w czym chodzisz w spodniach uszytych z papieru toaletowego?

    • 3 0

    • nie, ale staram się wybierać jak najrozsądniej. A mój komentarz wskazuje na to, że my też nie jesteśmy bez winy wobec tej biednej części świata, która się truje, by zarobić grosze na rzeczach, które nam się sprzedaje tu bez pomyślunku.

     • 3 1

  • Tak

   • 1 1

 • Na poczatek chcialbym kupowac produkty w opakowaniach, ktore ten produkt wypelnia przynajmniej w 95%. A nie wielka plastikowa butelke, w ktorej 40% to powietrze.

  • 50 0

 • potrzebna jest akcja uświadamiająca z paniami Tunberg i Tokarczuk. (4)

  • 12 9

  • Ta cała Thunberg wygląda na kogoś z poważnymi zaburzeniami osobowości. (2)

   Na tym spotkaniu głów państw, nie pamiętam gdzie, wyglądała jak rozhisteryzowany bahor. Strasznie to było żałosne. Śmieci, jak mamy tyle płacić, niech sobie sortuja w zakładzie utylizacji. Nie ma potrzeby wykonywać za

   Na tym spotkaniu głów państw, nie pamiętam gdzie, wyglądała jak rozhisteryzowany bahor. Strasznie to było żałosne. Śmieci, jak mamy tyle płacić, niech sobie sortuja w zakładzie utylizacji. Nie ma potrzeby wykonywać za nich pracy. Dla środowiska to obojętne, kto sortuje. Co do reszty zgoda, nie ma po co kupować rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy jak mawiał klasyk.

   • 12 3

   • Bo to jest dziecko, czego się spodziewasz?

    Za to po reakcji na nią widać ładnie, że jest spora grupa ludzi, którym na syfieniu w imię pieniądza zależy i będą dążyć do zniszczenia każdego, kto się śmie odezwać...

    • 2 7

   • To dziecko jest po prostu twarzą medialną. Ci, którzy ją wystawili nie mają sumienia, by znęcać się nad chorym dzieckiem. A gdy mówiła o swoim zrujnowanym dzieciństwie, zastanowiłem się czy słyszała o "szczęśliwym" dzieciństwie dzieci w chrl, krld, indiach...

    • 11 1

  • Thunberg.

   Jeżeli już to Thunberg. Nie Tunberg, tylko thunberg.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.