stat

Pierwszy geriatryczny szpital w województwie otwarty

29 listopada 2019, 14:45
Wioleta Stolarska

Oddziały dzienne, oddział stacjonarny z 41 łóżkami, baza diagnostyczna, ale też poradnie przyszpitalne: rehabilitacyjna i psychologiczno-psychiatryczna, nowoczesny sprzęt - tak wygląda pierwszy szpital geriatryczny w województwie pomorskim. Dokładnie to Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Placówka pierwszych pacjentów przyjęła już w połowie listopada.To pierwszy szpital geriatryczny w województwie, który w sposób kompleksowy będzie opiekować się osobami starszymi. W skład wysokospecjalistycznego ośrodka wchodzą:

  • Oddział Geriatryczny stacjonarny sprawujący całodobową kompleksową opiekę medyczną nad chorymi w podeszłym wieku. W strukturze oddziału działają 42 łóżka szpitalne na dwóch oddziałach, tj. 17 łóżek na oddziale rehabilitacji stacjonarnej oraz na oddziale geriatrycznym 25 łóżek,
  • Dzienny Oddział Geriatryczny sprawujący opiekę nad chorymi po 60 roku życia, którzy są samodzielni,
  • Oddział Dzienny Psychogeriatryczny, którego celem będzie pomoc psychiatryczna i psychologiczna,
  • Poradnia Geriatryczna wykonująca świadczenia medyczne w formie ambulatoryjnej,
  • Pracownia Tomografii Komputerowej,
  • Pracownia Rentgenodiagnostyki Ogólnej.

Cały obiekt został też wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr, aparaty EKG i USG oraz urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

Pierwsi pacjenci już są- Dziś mamy uroczyste otwarcie naszego szpitala, ale tak naprawdę już 12 listopada ruszyliśmy z Oddziałem Rehabilitacji Dziennej. Mamy już pierwszych pacjentów - mówiła dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, którego częścią jest nowe centrum. - Kolejna jest poradnia geriatryczna, później psychogeriatria, natomiast sam oddział geriatrii będzie mógł ruszyć niestety dopiero od stycznia. W połowie grudnia uruchomimy także teleopiekę - dodała.
Głównym założeniem teleopieki jest telefoniczna konsultacja lekarska w zakresie stanu zdrowia, zaburzeń w funkcjonowaniu i ewentualnych stanów zagrożenia życia lub zdrowia osób starszych.

- Nasi starsi pacjenci zostaną objęci stałą i kompleksową opieką medyczną. Seniorom zostanie zapewniona właściwa diagnostyka, leczenie oraz rehabilitacja. Wsparcie otrzymają również rodziny chorych. Zdaję sobie sprawę z tego, że to kropla w morzu potrzeb, ale ludzie żyją coraz dłużej i trzeba coś wymyślić, żeby było lepiej, pomóc osobom, które się starzeją, żeby mogły jeszcze długie lata funkcjonować - mówiła dyrektor Centrum Opieki Geriatrycznej.
Pierwsi pacjenci w placówce pojawili się już w połowie listopada.

- Jestem czwartą osobą przyjętą do nowego centrum. Miałam operację, po której mam protezę biodra, i tu lekarze pomagają mi wrócić do zdrowia. Opieka jest naprawdę fantastyczna, lekarze, pielęgniarki są naprawdę cudowni. Muszę przyznać, ze i miejsce jest bardzo fajne, choć nie mogę wychodzić jeszcze poza teren szpitala do sąsiadującego lasu, to otoczenie jest naprawdę przyjemne - opowiada pani Maria.

Sopot współwłaścicielem szpitalaCentrum Opieki Geriatrycznej uważane jest za najważniejszą inwestycję ostatnich lat w Sopocie. Dlatego też kurort cały czas wspierał inwestycję, m.in. w ubiegłym roku gmina Sopot przekazała środki na budowę szpitala - w wysokości 2,1 mln zł w 2018 r. i 4,3 mln zł w 2019 r. W zamian kurort stał się współwłaścicielem Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Miasto ma jednak w planach powiększenie puli udziałów. 22 października br. podczas sesji sopoccy radni dokonali zmian w budżecie miasta na rok bieżący, które objęły m.in. zapewnienie finansowania dla objęcia przez Sopot kolejnych udziałów w spółce Pomorskie Centrum Reumatologii. Sopot dokapitalizuje spółkę w kwocie dodatkowych 4,5 mln zł. Ma to zostać zrealizowane do końca br. Wartość nominalna udziałów gminy wyniesie wówczas około 16 proc. w kapitale zakładowym spółki.

- Myślę, że to szpital, który najbardziej odpowiada na aktualne potrzeby mieszkańców nie tylko Sopotu, ale całego Pomorza, wielkie słowa uznania dla determinacji prezes Pilarczyk, ale też dla prezydenta miasta i marszałka, że dostrzegli konieczność stworzenia takiej placówki. To pierwszy taki szpital na Pomorzu, ale miejmy nadzieję, że nie ostatni, bo już widać, że zainteresowanie zarówno rehabilitacją, jak i oddziałem szpitalnym jest ogromne - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Inwestycja za ponad 31 mln złDecyzję o realizacji inwestycji podjął Zarząd Województwa Pomorskiego. Koszt utworzenia Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie wyniósł ponad 31 mln zł. Projekt sfinansowano ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - 20,1 mln zł - oraz ze środków Gminy Miasta Sopotu 10,9 mln zł i Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Roboty budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2017 r., a zakończyły się w październiku 2019 r.
Czy uważasz, że seniorzy powinni mieć zagwarantowaną lepszą opiekę zdrowotną?
83%

zdecydowanie tak, seniorzy bywają często zapominani przez system ochrony zdrowia

14%

tak, ale żeby nie odbyło się to kosztem innych pacjentów

3%

nie, uważam, że w służbie zdrowia są pilniejsze wydatki

zakończona

łącznie głosów: 871