Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

8 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Przed dwoma tygodniami w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano pierwszy przeszczep wysp trzustkowych u 41-letniego pacjenta, który w 2010 roku przeszedł przeszczep nerki i trzustki, jednak ta ostatnia po dwóch latach przestała pełnić swoją funkcję. Gdańska placówka jest obecnie jedyną w kraju, która wykonuje takie zabiegi.Wyspy trzustkowe to organ, który w trzustce odpowiada za produkcję insuliny. Ich przeszczep jest znacznie mniej inwazyjny niż transplantacja całej trzustki. Korzyści z takiego zabiegu mogą odnieść chorzy, cierpiący na źle regulowaną cukrzycę typu 1, doświadczający zagrażających życiu, nieuświadomionych incydentów hipoglikemii. Po przeszczepieniu wysp trzustkowych konieczne jest leczenie immunosupresyjne (zapobiegające procesowi odrzucenia przeszczepu), dlatego chorzy po transplantacji z powodu nefropatii cukrzycowej są grupą predysponowaną do takiej procedury.

Zobacz też: Najwięcej przeszczepów nerek w Polsce. UCK podsumowało rok w transplantologii

Szkolenie w Chicago i pionierski zabieg w UCKPomysł na zainicjowanie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepów wysp trzustkowych zrodził się pod wpływem współpracy z prof. Piotrem Witkowskim, który od 2010 r. realizuje program przeszczepień w University of Chicago, gdzie pracuje. W efekcie tej współpracy zespół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został przez profesora Witkowskiego zaproszony do Chicago i tam też przeszkolony.

Pionierski zabieg w gdańskim UCK przeprowadzono 27 października br. u 41-letniego mężczyzny z Wejherowa, który w 2010 roku przeszedł transplantację nerki i trzustki, jednak ta ostatnia po dwóch latach przestała pełnić swoją funkcję.

- Choruję od 9. roku życia na cukrzycę typu 1. Od 15 lat nie widzę - utrata wzroku była wynikiem powikłań cukrzycowych. Osiem lat temu miałem w Warszawie przeszczep nerki i trzustki - nerka do dziś pracuje bardzo ładnie, ale trzustka przestała pracować - opowiada pacjent. - Jeździłem do Warszawy przez 7 lat, ale od roku jestem pod opieką prof. Alicji Dębskiej-Ślizień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. To właśnie pani profesor zaproponowała mi nowatorski zabieg przeszczepu wysp trzustkowych, żeby uregulować skoki cukru - wcześniej miewałem i za wysoki, i za niski poziom, przez co często traciłem przytomność. Obecnie czuję się dobrze - minęło niewiele czasu od zabiegu, więc cukry jeszcze się chwieją, ale nie mam już nagłych spadków. Czekam, aż wyspy zaczną pracować pełną mocą i dawać mi to, co mają do zaoferowania, a póki co posiłkuję się minimalną dawką insuliny.
Pytany o to, czy poddając się zabiegowi pionierskiemu nie miał obaw, natychmiast zaprzeczył.

- Ani przez chwilę się nie wahałem - byłem dobrej myśli i jak widać słusznie, bo wszystko znakomicie się udało - powiedział.
Zobacz też: Pierwszy przeszczep płuc na Pomorzu

Udany przeszczep sukcesem całego zespołuKażdy przeszczep, również wysp trzustkowych, to praca zespołowa. Potencjalnych biorców kwalifikuje zespół złożony z transplantologów, nefrologów, chirurgów i diabetologów. Samo przeszczepienie rozpoczyna się od zakwalifikowania dawcy, po czym następuje pobranie przez chirurga trzustki. Niezbędna jest analiza immunologiczna. Pobrany organ przekazany zostaje do specjalnie przystosowanego laboratorium, którego właścicielem jest firma Cell-T. W laboratorium trzustka przetworzona zostaje do wysepek trzustkowych. Po skontrolowaniu jakości wysp przez Bank Tkanek i Komórek UCK preparat zostaje przekazany do przeszczepu. Zabieg wykonywany jest przez radiologa, ale przy asyście chirurgów, anestezjologów i nefrologów. Nad całym procesem czuwa koordynator transplantacji.

Zabieg przeszczepienia wysp trzustkowych przeprowadza radiolog interwencyjny, który wkłuwa się do żyły wrotnej pacjenta i wstrzykuje tam wyizolowane wcześniej z trzustki, od zmarłego dawcy, wyspy trzustkowe. Wyspy zakotwiczają się w wątrobie i zaczynają produkcję insuliny. W efekcie istnieje duża szansa na zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę - co najważniejsze, ustąpienia nieświadomych spadków glikemii - wskaźnika, który mówi o tym, jaki jest poziom glukozy we krwi. W niektórych przypadkach dochodzi wręcz do całkowitego uwolnienia się od konieczności podawania insuliny. Aby uzyskać całkowitą niezależność od tego hormonu, u części chorych wykonuje się dwa i trzy przeszczepienia wysp trzustkowych.

Zobacz też: Marcin Gruchała: Transplantacja to leczenie ostatniej szansy

W konferencji prasowej zorganizowanej z okazji pierwszego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepu wysp trzustkowych udział wzięli: prof. Edyta Szurowska - prorektor ds. klinicznych GUMed, Jakub Kraszewski - dyrektor naczelny UCK, dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak - dyrektor ds. lecznictwa UCK, prof. Alicja Dębska-Ślizień - ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK oraz prof. Zbigniew Śledziński, ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK.

Zobacz, jak prezentuje się Centrum Medycyny Nieinwazyjnej z lotu ptaka

Czy masz coś przeciwko temu, aby po śmierci twoje narządy zostały przekazane do przeszczepu?
8%

tak

81%

nie

11%

nie zastanawiałe(a)m się nad tym

zakończona

łącznie głosów: 800