stat

Pionierski zabieg w UCK szansą dla pacjentów oczekujących na przeszczep płuca

14 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

21 maja 2018 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w ramach współpracy Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK z Klinicznym Centrum Kardiologicznym UCK, przeprowadzono pierwszą w Polsce implantację zestawu do regulacji przepływu na poziomie przedsionków serca (AFR-atrial flow regulator). Zabieg ten został przeprowadzony u 28-letniego pacjenta w skrajnie ciężkim stanie z ciężkim nadciśnieniem płucnym, pozostającego na aktywnej liście do przeszczepu płuc. Obecnie pacjent przebywa w domu, objęty ścisłą opieką ambulatoryjną.Implant, który 21 maja 2018 roku wszczepiono pacjentowi UCK, znajduje się obecnie w fazie badań przedklinicznych. Pierwsze tego typu urządzenie zostało wszczepione w USA w 2015 r. Pojedyncze jak do tej pory zabiegi na świecie wykonywano w wyjątkowych sytuacjach u pacjentów, u których wykorzystano wszelkie możliwości farmakologicznego leczenia nadciśnienia płucnego.

Implant zbudowany jest nitinolowej plecionki i umieszczany w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca w miejscu wytworzonego wcześniej otworu. Implantacja przedsionkowego regulatora przepływów jest zabiegiem łagodzącym objawy nieuleczalnego nadciśnienia płucnego i daje szansę pacjentom na oczekiwanie na przeszczep płuc.

Operowali pacjenta w skrajnie ciężkim stanie21 maja br. zabiegowi został poddany 28-letni mężczyzna, u którego we wczesnym dzieciństwie wykonano operację złożonej wrodzonej wady serca.

- Zabieg ten został przeprowadzony u pacjenta w skrajnie ciężkim stanie z ciężkim nadciśnieniem płucnym. Pomimo optymalnego leczenia famakologicznego nie można było uzyskać jego stabilizacji klinicznej. Chory pozostaje na aktywnej liście do przeszczepu płuc - komentuje dr hab. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK. - Dziś mijają już 3 tygodnie od zabiegu i młody człowiek stwierdza poprawę samopoczucia, samodzielnie się porusza, przebywa w domu i pozostaje pod ścisłą opieką ambulatoryjną - dodaje.
Za kwalifikację do implantacji zestawu do regulacji przepływu odpowiadała dr hab. Alicja Dąbrowska-Kugacka, która wykonywała przezprzełykowe badanie echokardiograficzne w trakcie zabiegu. Badanie to poprzedzone zostało pomiarami hemodynamicznymi (dr Grzegorz Żuk). Zabieg przeprowadzili: dr hab. Robert Sabiniewicz, prof. nadzw GUMed oraz dr Dariusz Ciećwierz. Brali w nim udział również dr hab. Joanna Kwiatkowska i dr hab. Marcin Fijałkowski - prof. nadzw GUMed.
Czy kiedykolwiek leczyłeś się na serce?
17%

tak, jestem pod stałą opieką kardiologa

22%

zdarzyło mi okazjonalnie korzystać z porady kardiologa

20%

nie, ale podejrzewam, że będzie taka konieczność

41%

nie i nic nie wskazuje na to, żeby to było konieczne

zakończona

łącznie głosów: 206