Pola nadziei znów zakwitną na Pomorzu

4 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska
Pola Nadziei 2013 - materiał archiwalny

Wspólną akcję pod hasłem "Pola Nadziei" pomorskie hospicja organizują już po raz ósmy. Zobacz naszą relację sprzed sześciu lat.

Cztery tysiące wolontariuszy, sztafeta motocyklistów, Żonkilowa Parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy i wiele innych atrakcji. Już 7 kwietnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej Pola Nadziei, podczas której hospicja z Pucka, Gdyni, Sopotu i Gdańska organizują wielką kwestę na rzecz swoich podopiecznych.Każdego roku, wiosną, z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Pomorskie hospicja organizują akcję wspólnie już po raz ósmy. W finałową niedzielę wolontariuszy spotkamy na ulicach, przy kościołach, a także w instytucjach kultury.

- Pola Nadziei to akcja pełna symboliki i pozytywnej energii. Jest dowodem na społeczną wrażliwość i gotowość do pomagania - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Chcemy przekonać wszystkich do wspierania osób z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują swoimi bliskimi - dziećmi i dorosłymi - w domach. Nie powinny być same. Wystarczy niewielki gest, obecność, pomoc w codziennych sprawach. Tym bardziej, że osób niesamodzielnych wciąż przybywa, szczególnie w grupie tych najstarszych. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne.

Bezpłatna opieka dla ponad 2 tys. pacjentówPomorskie hospicja udzielają opieki dzieciom i dorosłym, zarówno w domach hospicyjnych - gdzie pomoc świadczona jest stacjonarnie, ale także w domach pacjentów. Każdego roku z ich opieki korzysta ponad 2 tys. pacjentów. Misją hospicjów jest otaczanie troskliwą opieką każdego pacjenta wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych. Opieka hospicyjna ma charakter wszechstronny, całościowy. Jej celem jest poprawa jakości życia chorego, łagodzenie bólu i odpowiadanie na jego potrzeby w możliwie najszerszy sposób. Wreszcie po prostu towarzyszenie, obecność.

Opieka hospicyjna jest bezpłatna. Częściowo finansowana w ramach kontraktów z NFZ, jednak zawsze ograniczonych pewnymi limitami. Aby zgłaszającym się do hospicjów pacjentom zapewniać swobodny dostęp do lekarza, pielęgniarki, zabiegów rehabilitacyjnych, psychologów i innych form wsparcia, niezbędna jest pomoc darczyńców.

Wspólna akcja pomorskich hospicjówPola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

- To dla mnie moc, siła wrażliwości i miłości ludzi, wyrażająca się w potężnej wspólnocie wolontariuszy, a także ludzi dobrej woli. Dowód, że życie człowieka w każdej sytuacji jest najcenniejsze. To również dzień wdzięczności ludziom za umiejętność towarzyszenia i wspierania osób będących pod opieką hospicjów, czas wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka - mówi ks. Tomasz Kosewski, z-ca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. Hospicjum.

- Z roku na rok Pola Nadziei przyciągają coraz więcej osób. Zależy nam, by przy okazji kwesty na rzecz naszych podopiecznych pokazać, na czym polega opieka hospicyjna i różne formy pomagania. Może być to towarzyszenie chorym i ich bliskim, wręczenie datku, wolontariat akcyjny. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Bez pomocy wolontariuszy i zaprzyjaźnionych instytucji nie poradzilibyśmy sobie z tak dużym przedsięwzięciem. Łączy nas hasło: "Hospicjum to też Życie!" - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza.
Materiał archiwalny

Pola Nadziei 2017

Festyny, aukcje i wolontariusze ze skarbonkamiForm wolontariatu, a także pomysłów na wsparcie hospicjów jest wiele. Do akcji w Gdańsku włącza się blisko 30 lokali gastronomicznych, w których będzie można wrzucić datek do skarbonki. W wybranych lokalach będzie można zjeść dania w żółtym, żonkilowym kolorze (Restauracja Fellini, Restauracja Kubicki, Meso Ramen) lub żonkilowe ciasto (kawiarnia Filmowa "W Starym Kadrze") czy lizaki od Ciuciu. Lokale biorące udział w akcji będą oznaczone żonkilami i plakatami.

Atrakcje związane z Polami Nadziei będą się odbywać w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują minifestyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Szekspirowski, a także Galeria Bałtycka. W gdańskim ZOO odbędzie się minipiknik i animacje dla dzieci. 7 kwietnia warto także spojrzeć na Gdańsk z góry: część dochodu z koła widokowego Ambersky zostanie przeznaczona na rzecz akcji.

Dodatkową możliwością wsparcia hospicjów będzie aukcja na antenie Radia Gdańsk, przeprowadzona w tygodniu poprzedzającym finał akcji. Od 1 do 4 kwietnia licytowane będą: książka z podpisem Anny Lewandowskiej, plastron skoczków narciarskich z podpisami m.in. Kamila Stocha, koszulki z podpisami pierwszego składu Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Motocyklowa sztafetaW akcję tradycyjnie włączą się motocykliści (m.in. z grupy Free Chapter North Poland, Wild Dogs, Stowarzyszenie Motopozytywni Trójmiasto), którzy pojadą w sztafecie symbolicznie łączącej miasta biorące udział w Polach Nadziei.

Sztafeta odwiedzi Puck, Gdynię, Sopot i Gdańsk. Na czele kolumny wieziona będzie symboliczna flaga, którą kolejno podpisywać będą przedstawiciele hospicjów. Sztafeta wyruszy o godzinie 9:45 z Pucka, odwiedzi hospicja w Gdyni i Sopocie, przy Ergo Arenie dołączą do niej samochody. Na Podwalu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku włączą się do niej piesi, a z nimi szczudlarze teatru Feta, zespół bębniarski Taraban pod przewodnictwem Sławka "Rodrigueza" Porębskiego, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawicielki klubu Seniora Motława.

Żonkilowa ParadaŻonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r. z kolekcji firmy ANRO, a także dobrze znanego "ogórka" - autobusu Jelcz 043 - wyruszy o godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, by razem okazać wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych i dzieci. Będzie to też okazja do promocji wolontariatu, a także zaangażowania w sprawy społeczne. Tradycyjnie, na zakończenie, uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna zobacz na mapie Gdańska i zatańczą afrodance z Nandaloo w rytm bębnów "Rodrigueza" i zespołu KuKaKiKe. Komentatorami parady będą dziennikarze Magda Szpiner, Tomasz Galiński i DJ Fala - Marcin Oroń.

Zobacz regulamin parady

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych
53%

tak

32%

nie, wspieram tylko te akcje, które moim zdaniem są tego warte

15%

nie biorę udziału w takich akcjach

zakończona

łącznie głosów: 102