Polskie kosmetyki. Dlaczego warto po nie sięgać?

3 stycznia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Naturalne kosmetyki możemy przygotować samodzielnie lub sięgnąć po sprawdzone polskie marki. Więcej zdjęć (10)

Naturalne kosmetyki możemy przygotować samodzielnie lub sięgnąć po sprawdzone polskie marki.

fot. 123rf.com/Andrey Bayda

Naturalne kosmetyki możemy przygotować samodzielnie lub sięgnąć po sprawdzone polskie marki.

fot. 123rf.com/Andrey Bayda

O tym, że ekologiczne jedzenie i kosmetyki stają się coraz popularniejsze, nie trzeba nikogo przekonywać. Bycie "eko" to nie tylko tymczasowa moda, ale nowy styl życia. W kwestii pielęgnacji ciała rosnące zainteresowanie polskimi kosmetykami pokazuje, że lokalne produkty mogą być znacznie lepszym wyborem. Dlaczego warto sięgać po polskie kosmetyki?Jednym z przykładów lokalnie wytwarzanych kosmetyków jest Laboratorium Femi z Gdańska.

- Pani Hanna Łopuchow, właścicielka marki, jako pierwsza w Polsce nazwała swoje kosmetyki 27 lat temu kosmetykami ekologicznymi. Od tego czasu firma jest wierna swoim przekonaniom i stosujemy wyłącznie roślinne surowce naturalne, w tym olejki eteryczne. Oferujemy kremy do pielęgnacji twarzy multifunkcjonalne, odmładzające, regenerujące, a przede wszystkim chroniące przed smogiem, dotleniające skórę. Bardzo głęboko nawilżają skórę i chronią ją wiele godzin dzięki bogactwu kwasów omega-3 i naturalnej witaminie E - mówi Jan Pacułt z Laboratorium Farmaceutyczno-Kosmetycznego Femi.
Kosmetyki charakteryzują się bogatą konsystencją i naturalnym zapachem.

- Flagowym produktem firmy jest serum lipidowe do cery naczynkowej i bardzo suchej z ekstraktami, oparte o gemmoterapię i aromaterapię o silnym działaniu odmładzającym. Posiadamy również kremy i olejki do pielęgnacji ciała o działaniu ujędrniającym, antycellulitowym i redukującym rozstępy - dodaje Jan Pacułt.
Na uwagę zasługuje marka Resibo. Największą sławą cieszy się olejek do demakijażu, którego formuła pozwala w prosty sposób oczyścić twarz. W ofercie tej marki znajdują się również inne kosmetyki, takie jak kremy do twarzy, balsam do ust czy peeling wyszczuplający.

Inna polska firma kosmetyczna - Clochee - pochodzi ze Szczecina. W ich ofercie znajdziemy między innymi kosmetyki do pielęgnacji ciała.

O popularności naturalnych kosmetyków świadczą także Ekocuda - Targi Kosmetyków Naturalnych. To odbywające się w Gdańsku wydarzenie stało się pretekstem do poznania kilkudziesięciu marek i rozszerzenia swojej świadomości podczas zakupów.

Czytaj też: Kosmetyki naturalne: czy faktycznie działają?

Rosnące zainteresowanie polskimi markamiRosnąca świadomość wspierania polskich przedsiębiorstw przyczynia się także do wzrostu zainteresowania polskimi markami kosmetycznymi.

- Naszym celem jest wspieranie polskich marek. Wiemy, że kupując produkty od lokalnych producentów wpływamy również na ich rozwój, dzięki temu mamy większe poczucie przynależności do państwa, z którego pochodzimy. Oprócz tak oczywistego względu, rośnie również poczucie bezpieczeństwa. Z większym spokojem możemy zasięgnąć porady obsługi w polskim salonie i dowiedzieć się dużo więcej o składzie, alergenach czy chociażby posiadanych certyfikatach - tłumaczy Klaudia Gostyńska z BeClinic.
Coraz chętniej zwracamy uwagę na oznakowania, skład i pochodzenie. Współcześnie świadomie dokonujemy wyboru najlepszych i jednocześnie polskich lub lokalnych produktów.

- Mamy wielu klientów z zagranicy, którzy specjalnie przyjeżdżają do nas, żeby zakupić dla siebie lub najbliższych polskie, dobre jakościowo produkty. Wśród kosmetycznego asortymentu BeClinic można znaleźć przede wszystkim balsamy do ciała, peelingi, sole do kąpieli, masła, olejki do ciała i twarzy, produkty do włosów, kremy i serum do twarzy, kremy pod oczy, płyny do kąpieli, mydła czy olejki lub świece do masażu - dodaje Klaudia Gostyńska.
Do marek, które znajdziemy w BeClinic należą: Alba 1913, Alkemie, Aquafarina Fermenti, Bartos Be The Sky Girl, Ben&Anna, Cashee, Clochee, Creamy, Hagi, Herbs&Hydro, Insight, Iossi, John Masters Organics, La Fare, Lovingeco, Make Me Bio, Manufaktura Natura, Mokosh, Mydło Stacja, Natural Secrets, Organic Life, Oway, Pan Drwal, Pixie Cosmetics, Purite, Resibo, Scandinavia, Senelle, Sensum Mare, Szmaragdowe Żuki, Tadé czy Your Natural Side.

Czytaj też: Skład kosmetyków. Czy zawsze jest dla nas bezpieczny?

Dlaczego warto jest sięgać po polskie marki?Decydując się na preparaty do pielęgnacji powinniśmy zwracać uwagę na potwierdzenie skuteczności, zastosowane innowacyjne formuły czy opinie potwierdzające wysoką jakość. Korzystając z lokalnych produktów możemy dopytać i sprawdzić, czy zawarte w kosmetykach składniki okażą się odpowiednie dla nas.

- Polscy producenci wytwarzając kosmetyki biorą pod uwagę różnorodność potrzeb użytkowników, dzięki czemu możemy dopasować do typu cery, wieku czy stanu zdrowia. Kupując polskie kosmetyki mam pewność, że wybieram produkty wysokiej jakości. Mogę sprawdzić skład i wykluczyć ryzyko wystąpienia alergii. W przypadku kremów zagranicznych nie mam takiego przekonania. Etykiety bardzo często nie posiadają polskiej lub angielskiej specyfikacji - zauważa Ania z Gdyni, zwolenniczka polskich kosmetyków.
Czy kupujesz polskie kosmetyki?
17%

tak, tylko takie

52%

tak, chociaż zdarza mi się kupować także wysokiej jakości kosmetyki zagraniczne

15%

nie wiem, nie przywiązuję wagi do kraju pochodzenia kosmetyków

8%

nie, kupując kosmetyki kieruję się wyłącznie ceną

8%

nie, uważam, że zagraniczne kosmetyki są lepsze

zakończona

łącznie głosów: 460