2 tys. pluszaków trafiło do małych pacjentów szpitala Polanki

5 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Ponad dwadzieścia ogromnych, 120-litrowych worków wypełnionych pluszakami trafiło do małych pacjentów Szpitala Dziecięcego "Polanki". Zbiórka trwała dwa miesiące w gdańskim sklepie IKEA. Ostatecznie klienci i pracownicy sklepu podarowali dzieciom ponad 2000 różnych zabawek.Różowy jednorożec żyjący w chmurach, tęczowy rekin podróżujący przez morza i oceany, figlarny niebieski potwór o imieniu Potwór, jeżodinozaur (połączenie jeża, dinozaura i potwora uwielbiającego owoce tropikalne) oraz nakrapiana foczka, która uwielbia bawić się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi rybami - zbiórka maskotek, m.in. z limitowanej kolekcji, zaprojektowanej przez dzieci z całego świata trwała od 4 listopada 2018 do 5 stycznia 2019.

Pluszaki zebrane w gdańskim sklepie trafiły właśnie do małych pacjentów Szpitala Dziecięcego "Polanki" im. Macieja Płażyńskiego. Pluszaki zajęły aż 23 120-litrowych worków - to rekord IKEA Gdańsk, drugi taki wynik w Polsce.

- Zależy nam, aby każde dziecko mogło znaleźć wśród tych pluszaków przyjaciela, który wesprze i będzie towarzyszył zarówno w trudnych, jak i szczęśliwych chwilach - mówi Blanka Gniewkowska, specjalista do spraw marketingu IKEA. - W szpitalach pojawia się wielu młodych dzielnych pacjentów. Dzięki tak niewielkiej rzeczy jak pluszak, pobyt w placówce i proces rekonwalescencji może stać się dla nich lżejszy - dodaje.
Pluszaki zostały przekazane na ręce Pani Prezes Zarządu Szpitala Polanki lek. med. Małgorzacie Paszkowicz.

- Maskotki odgrywają ogromną rolę w procesie powrotu dzieci do zdrowia. Dzięki nim dziecko czuję się pewniej i bezpieczniej. Pluszowa przytulanka to powiernik dziecięcych sekretów. Przyjacielski stosunek do maskotki buduje także relacje malucha z innymi rówieśnikami. Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie IKEA za zorganizowanie akcji, a wszystkim klientom, którzy kupili dla naszych małych podopiecznych pluszowe zabawki, składamy serdeczne podziękowania. Dzięki tym maskotkom łatwiej będzie znieść dzieciom traumę związaną z pobytem w szpitalu - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego "Polanki".
Podczas uroczystości byli obecni mali pacjenci, którzy z radością wybrali sobie ulubione maskotki. Pozostałe maskotki będą przekazywane sukcesywnie dzieciom wychodzącym ze szpitala po zakończonym leczeniu.

Dzieci pomagają dzieciomIKEA od lat angażuje się w pomoc polskim dzieciom. Limitowana kolekcja pluszaków po raz 5. wspiera prawo najmłodszych do zabawy i rozwoju. Najnowsza kolekcja jest elementem międzynarodowej kampanii społecznej "Zabawa to poważna sprawa". Kreatywny i pełen radości sposób spędzania wolnego czasu jest niezbędny dla dobrego samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju najmłodszych.

- W działania dobroczynne angażujemy się od 15 lat. Co roku wybierana jest placówka, do której trafiają zebrane pluszaki. Tym razem, kierując się sugestią naszych pracowników, wesprzemy Szpital Dziecięcy na Polankach - mówi Patrycja Krogul, lokalny kierownik marketingu IKEA.
Dochód ze sprzedaży zabawek z kolekcji Sagoskatt w całej sieci IKEA zostanie przekazany na cele charytatywne. To wyjątkowa inicjatywa, w której to dzieci pomagają innym dzieciom.
Wspierasz akcje charytatywne?
72%

tak, jeśli tylko mam taką możliwość

21%

zdarza się, ale rzadko

7%

nie mam takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 163