Poprawiamy urodę: ile kosztują operacje plastyczne twarzy

9 lutego 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Katarzyna Dziadul

Czego nie zrobi kobieta, by poprawić swój wygląd? Kiedy zegar biologiczny tyka, a urody ubywa, panie są skłonne zdecydować się na wszystko, co da wymarzone rezultaty. Tym bardziej, że ceny takich usług spadają.Dziś nie trzeba milionów, by oddać się skalpelowi chirurga plastycznego. Za kilka tysięcy złotych jest szansa na poprawienie wygląd twarzy dotkniętej upływem czasu. Mowa tu o operacji opadających powiek czy też zmianie wyglądu ust.

- Najczęściej wykonywanym zabiegiem, jeśli chodzi o chirurgię plastyczną twarzy, jest korekcja chirurgiczna powiek górnych i dolnych - mówi dr n. med. Janusz Zdzitowiecki. - Operacja daje nie tylko dobre efekty estetyczne, ale także ułatwia patrzenie, co po 60. roku życia jest często dużym problemem. Przyczyną jest właśnie problem nadmiaru skóry górnych i dolnych powiek, który pojawia się wraz z wiekiem.

Operacja plastyczna powiek polega na usunięcia nadmiaru skóry z powiek górnych i dolnych, a także redukcji tzw. worków pod oczami (poduszeczek tłuszczowych) czy uciążliwych zmarszczek wokół oczu. Wykonują ją przeważnie panie, które ukończyły już czterdziesty rok życia. W razie konieczności zabieg można powtórzyć za ok. dziesięć lat.

Operacja powiek jest zabiegiem wykonywanym pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym. Efekty są widoczne po upływie około miesiąca od zabiegu. Niestety w przypadku wykonania zabiegu przez osobę, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji z zakresu medycyny estetycznej, mogą pojawić się nieprzyjemne powikłania, jak np. niedomykanie się górnej powieki.

Chirurgia plastyczna ma w swojej ofercie także zabiegi poprawiające wygląd ust. Nie da się ukryć, że apetyczne i młodo wyglądające usta są marzeniem każdej kobiety. Problem w zachowaniu ich kształtu i sprężystości nasila się wraz z wiekiem i niestety jest to nieuniknione. Z czasem skóra staje się mniej jędrna, pojawiają się zmarszczki, zanika też kontur ust.

Najpopularniejszym zabiegiem jest jednak wypełnienie i co się z tym wiąże - powiększanie ust. Zabieg przywraca im młodszy wygląd, wyostrza kontury i pozwala pozbyć się zmarszczek. Współczesna chirurgia dysponuje kilkoma metodami. Jedną z nich jest wypełnienie ust kwasem hialuronowym. Zabieg nie daje jednak trwałych efektów i utrzymuje się jedynie do kilku miesięcy.

Istnieje też metoda powiększania ust tłuszczem własnym pacjentki, który pobierany jest np. z brzucha, a później wstrzykiwany w wargi. Tłuszcz jednak bardzo szybko się wchłania i dla uzyskania trwałego efektu zabieg należy powtórzyć w przyszłości kilkakrotnie.

Inaczej jest w przypadku zmiany kształtu ust w momencie, kiedy problem są bardzo małe wargi, dość często spotykany brak górnej wargi albo jej duża odległość od nosa. Pomóc może tu zabieg chirurgiczny. Podczas operacji wycinany jest pasek skóry na granicy czerwieni wargowej i bieli wargowej. W ten sposób czerwień wargowa jest powiększana. Operacja przeprowadzana jest pod narkozą. Zabieg zostawia również po sobie niewielki ślad w postaci blizny.

- Współcześnie chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna pozwala na duży wybór metody poprawy wyglądu ust - dodaje dr n. med. Janusz Zdzitowiecki. - Należy pamiętać, że po zabiegu chirurgicznym zawsze pozostanie niewielka blizna, która jest szczególnie widoczna w przypadku kobiet młodszych, a mniej dostrzegalna u starszych pacjentek.

Ile to kosztuje? Jeśli zdecydujemy się na operację plastyczną powiek górnych i dolnych, musimy przygotować się na koszt ok. 6 - 7 tys. zł. O wiele mniej będzie kosztować nas powiększenie ust. Powiększenie ust za pomocą tłuszczu pacjentki lub kwasu hialuronowego to koszt ok. 1,2 tys. zł - 1,3 tys. zł, lub 1,2 tys. zł - 2 tys. zł w przypadku wypełniania kwasem.

Zabiegi chirurgii plastycznej, takie jak korekcja powiek czy powiększanie ust, nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli chodzi o operacje plastyczne, na refundację możemy liczyć tylko w przypadku operacji zniekształceń po wypadkach, wrodzonych wad czy np. usuwania blizn po oparzeniach.

Jeśli chcemy więc poprawić dzieło natury dla poprawy własnego samopoczucia, musimy uwzględnić w swoim budżecie domowym spory wydatek. Jednak czego nie robi się przecież dla urody, pewności siebie i dobrego wyglądu.

Zobacz trójmiejskie kliniki medycyny estetycznej
Czy zdecydowałabyś się na operację plastyczną, aby pozbyć się oznak starzenia?
22%

Oczywiście, trzeba robić wszystko, żeby jak najdłużej wyglądać młodo

48%

Nie wykluczam tego, ale wolałabym uniknąć pomocy chirurga

30%

Nigdy, to przecież normalne, że z wiekiem nasz wygląd się zmienia

zakończona

łącznie głosów: 87