Potrzebujesz wsparcia psychologa? Spotkasz go przy "Terapiobusie"

26 października 2020, 7:00
Wioleta Stolarska

Zdrowie psychiczne, tak samo jak fizyczne, jest ważne i powinniśmy o nie dbać jednakowo - przekonują twórcy kampanii "Terapia to nie wstyd". Zapraszają wszystkie osoby, które szukają pomocy, ale boją się kolejek lub nie stać ich na prywatną terapię, by we wtorek na Targu Węglowym w Gdańsku porozmawiali z psychoterapeutą ze specjalnego "Terapiobusa".- Na jednym z pierwszych miejsc stawiamy zdrowie. Każdy z nas ma swój sztab wsparcia zdrowia: internistę, ginekologa, dentystę i innych specjalistów - w zależności od potrzeb. Rzadko w tym gronie jest psychoterapeuta. Mimo wykształcenia i uważania się za osoby mądre, światłe i zdolne, rzadko kto traktuje kontakt z psychoterapeutą jako coś tak naturalnego jak kontakt z internistą. Tymczasem zaopiekowanie się emocjami to klucz do pełnej satysfakcji z życia - przekonuje Anna Węgrzyn, autorka kampanii "Terapia to nie wstyd".
Jak dodaje, wiele osób uważa, że z psychiką musimy radzić́ sobie sami.

- Chcemy zwrócić uwagę naszego społeczeństwa na to, jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Szczególnie teraz w czasach COVID-19. Jednocześnie chcemy, "odczarować" przekonania na temat psychoterapii i osób z niej korzystających. Zdrowie psychiczne, tak samo jak fizyczne, jest ważne i powinniśmy o nie dbać jednakowo - podkreśla.

Psychiatrzy dziecięcy w Trójmieście


W naszym kraju 15 osób dziennie popełnia samobójstwo, 12 z nich to mężczyźni. Polska jest też w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o liczbę skutecznych prób samobójczych u dzieci i młodzieży.

Każdego roku w Polsce sąd orzeka ok. 65 tysięcy rozwodów. Mamy już 5 milionów jednoosobowych gospodarstw domowych.

Również co szósty pracownik deklaruje, że w ciągu ostatnich pięciu lat był szykanowany przez swojego przełożonego.

- Terapia pomaga w wielu sytuacjach. Kiedy mamy problemy w relacjach międzyludzkich, czujemy wypalenie zawodowe, jesteśmy ofiarami wypadku czy mobbingu, nadużywamy alkoholu czy przeżywamy kryzys w związku. Czas nauczyć́ się korzystać́ z pomocy psychoterapeuty tak naturalnie jak z pomocy innych specjalistów - przekonuje autorka kampanii.

Psycholodzy w Trójmieście


Zapytaj terapeutęWe wtorek w Gdańsku na Targu Węglowym stanie specjalny "Terapiobus" gdzie będzie dostępny psychoterapeuta, który będzie udzielał bezpłatnych porad.

- Autorka kampanii, Anna Węgrzyn, będzie tam z lokalnymi terapeutami, będzie więc możliwość rozmowy, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczna w kraju bez wchodzenia do "Terapiobusa". Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, ale chcemy dostarczać wsparcie, więc łączymy gabinety z całej Polski, aby udzielały darmowego wsparcia. Gabinety, terapeuci, którzy będą mogli udzielać takich bezpłatnych porad zgłaszają się do nas, my ustalamy z nimi dni i godziny w jakich można się umawiać. Od listopada ruszy akcja z darmowymi poradami i wszystkie kontakty będą na naszej witrynie internetowej w zakładce "darmowe porady", która właśnie powstaje - dodaje Nikola Jakóbiak, koordynatorka kampanii.
Czy uważasz, że jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz pomocy psychologa?
25%

tak i obecnie korzystam z pomocy terapeuty

42%

tak, ale nie poproszę o pomoc, bo nie chcę czekać w kolejce w poradni NFZ, a nie stać mnie na prywatną terapię

11%

tak i poproszę o pomoc w ramach bezpłatnych konsultacji

22%

myślę, że sam(a) radzę sobie ze swoimi problemami

zakończona

łącznie głosów: 186