• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracodawca pomoże w profilaktyce raka szyjki macicy

ws
19 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, jednak tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy daje niemal 100-procentową gwarancję wyleczenia, dlatego warto korzystać z darmowych programów profilaktycznych i wykonywać cytologię przynajmniej raz na trzy lata. W mobilizowanie pań do zgłoszenia się na badanie spółka Copernicus chce angażować ich pracodawców. Szpital organizuje konkurs na Mistrza Profilaktyki dla tych firm, które umożliwią swoim pracownicom wykonanie darmowych badań w godzinach pracy.



Czy regularnie wykonujesz cytologię?

Województwo pomorskie zajmuje wysokie miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy. Tylko ok. 30 procent kobiet zgłasza się tu na badania (dla całego kraju 40 proc.).

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa też obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Badanie cytologiczne mogą wykonać bezpłatnie kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich trzech lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane natomiast co 12 miesięcy.

Nowatorska operacja raka szyjki macicy



Wyślij pracownice na badania



Już po raz drugi spółka Copernicus organizuje konkurs "Mistrz Profilaktyki" w kategorii Cytologia, chce w ten sposób zaangażować pracodawców, by dodatkowo zachęcali kobiety do wykonywania bezpłatnych badań.

- Konkurs skierowany jest do firm, instytucji, organizacji, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków nakładanych ustawowo na pracodawcę. Celem konkursu jest edukacja, zachęcenie i umożliwienie zatrudnionym w firmie kobietom w wieku 25-59 lat wzięcia udziału w badaniu cytologicznym w godzinach ich pracy - wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus PL.
Firmy z całego województwa mogą zgłaszać swój udział w konkursie do końca października.

- Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez kapitułę w trzech kategoriach - mikro- i małe przedsiębiorstwo (do 50 pracowników), średnie przedsiębiorstwo (do 250 pracowników) oraz duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 pracowników) - dodaje Brożek.
O przyznaniu zwycięstwa zdecyduje liczba wykonanych badań przez pracowników zgłoszonych firm. Na ich przeprowadzenie pracownicy mają czas do końca grudnia 2019 roku. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona do 31 stycznia 2020 roku.

Deklarację, szczegółowy regulamin konkursu oraz wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie cytologia-pomorze.pl w zakładce Konkurs.

Dziesięć razy więcej cytologii. Kobiety chętnie korzystają z darmowych badań



Profilaktyka uchroni przed rakiem



- Chociaż rak szyjki macicy znajduje się w gronie najczęstszych nowotworów w Polsce, tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Jednak to właśnie badania profilaktyczne, wykonywane regularnie przynajmniej raz na trzy lata, pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i prawie stuprocentowe uchronienie przed rakiem szyjki macicy - przekonuje Katarzyna Brożek.
Cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym zakontraktowanym przez NFZ oraz w gabinecie położnej POZ, posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych w ramach zawartej umowy z NFZ. Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie. Zapisów na bezpłatne badania można dokonywać też poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
ws

Miejsca

Opinie (10) 1 zablokowana

  • badania (3)

    Po 70 tym roku zycia to kobiety moga juz umierac, bo dla nich to juz nie ma badan finansowanych przez NFZ, ale pieniadze co miesiac zabieraja na skladke zdrowotna, zlodziejskie panstwo !!!

    • 26 1

    • (2)

      Kobiety poniżej 25 czy nawet 20 roku życia też chorują na raka szyjki macicy, ale im bezpłatna cytologia też sie nie należy.

      • 12 0

      • Należy się jak mają wskazania kliniczne (1)

        Warto zapoznać się z definicją badania profilaktycznego. W Polsce pacjenci każde badania wykonywane bez powodu nazywają badaniami profilaktycznymi, co tylko wynika z niskiej świadomości zdrowotnej, niestety też lekarzy. Przykład: nagminne zlecanie USG zamiast Mammografii, choć wiadomo, że USG nigdzie na świecie nie jest stosowane jako profilaktyka raka pierś

        • 0 5

        • Ześ doktór tak wylożył, że jeszcze bardziej nie wiadomo o co chodzi.

          Czyli o pieniądze.

          • 1 0

  • Raz na trzy lata? To jest śmieszne.

    Te wszystkie programy to kasa, kasa, bo lekarze i położne biją się o to i robią te badania nawet wtedy, gdy pacjentka ma już zrobione na nfz w ramach zwykłych kontrakrów. Ten tzw. program jest bez sensu.

    • 10 1

  • Ciekawe kiedy zacznie sie mowic

    ze wirus HPV wywoluje rowniez rozne rodzaje raka u mezczyzn? Ciezko dobrac wstazeczke do akcji? Czy moze ciezko o tym mowic bo niemeskie?

    • 2 1

  • Prosba do Copernicus

    Czy Copernis moglby sam lub zrwocic sie do sponsorow do odrementowanie zniszczonej elewacji od frontu na ulicy nowe ogrody? Chyba nie bylo tam kompetentnej osoby z obslugi szpitala, ktora nie dopilnowala odebranych robot, Plytki zaczely odpadac tuz po remoncie i tak z roku na rok jest ich wiecej...
    Litoscii. To wyglada okropnie.Syf w centrum miasta. Nie wstyd wam?

    • 3 0

  • badania (1)

    warto robić badania, nie tylko w kierunku raka ale ogólnie. sama jestem po takich badaniach profilaktycznych, robilam w szpitalu medicover i taki screening trwa cały dzień prawie ale 30 badań jest wykonywane. bardzo dokładny przegląd całego ciała to jest

    • 1 2

    • Za ile?

      Czy jesteś już spokojna? Lęki odeszły?

      • 0 0

  • w końcu

    dobrze że są takie akcje, co prawda ja i bez tego robię cytologię raz w roku. Boję się bo miałam wirusa hpv, stosowałam papilocare i zmiany wywołane wirusem na szyjce macicy się cofneły ale czy pozbyłam się wirusa na dobre nie wiem, musiałabym zrobić kolejny test

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane