Pracownicy niemedyczni nie dostali dodatku covidowego? Szpital: "Trzeba spełnić warunki formalne"

2 września 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Pracownicy niemedyczni od kilku miesięcy starają się uzyskać wypłaty dodatku covidowego. Więcej zdjęć (1)

Pracownicy niemedyczni od kilku miesięcy starają się uzyskać wypłaty dodatku covidowego.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Pracownicy niemedyczni od kilku miesięcy starają się uzyskać wypłaty dodatku covidowego.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Pracownicy niemedyczni, którzy działali w trójmiejskich szpitalach tymczasowych: w Gdańsku i Sopocie, starają się o otrzymanie dodatku covidowego, przyznanego jeszcze pod koniec maja. Chodzi o jednorazową wypłatę 5 tys. zł dla osób, które przez co najmniej 21 dni pracowały w placówkach medycznych zajmujących się pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.- Pracowaliśmy ponad siły, łącząc pracę stałą z opieką nad pacjentami w szpitalach tymczasowych, pracując ramię w ramię z personelem medycznym, narażając się tak samo jak lekarze, pielęgniarki - za 20 zł netto za godzinę pracy, przy nieproporcjonalnie większych zarobkach personelu medycznego. Dlaczego spółka Copernicus oraz szpital MSWiA tworzą problemy lub wręcz odmawiają wypłaty dodatku? Dlaczego szpitale w innych województwach: dolnośląskim, śląskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim nie miały problemu z wypłatą? - Czytamy w liście, pod którym podpisali się: Karol Milkowski, Jakub Respondek, Ryszard Sobieraj, Paweł Jędral i Jan Terlecki, którzy reprezentują część personelu niemedycznego pracującego zarówno w Szpitalu Tymczasowym w Gdańsku, jak i w placówce szpitala MSWiA w Sopocie.
Czytaj też: Na Pomorzu wzrosła liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 - w większości to osoby niezaszczepione

"Wszystko spełza na niczym"Według naszych ustaleń mówimy nawet o grupie 150-200 osób - ratownikach, pracownikach rejestracji, a także o personelu sprzątającym. Sprawa trwa już od kilku miesięcy - zalecenie ministra zdrowia dotyczące wypłat pojawiło się z końcem maja. Pertraktacje cały czas jednak jeszcze nie doczekały finału. Pracownicy do tej pory zgłaszali się o opinie do Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Obywatelskich - w obu przypadkach uzyskano potwierdzenie.

- Faktycznie potwierdziliśmy zasadność przekazania dodatków covidowych dla grupy personelu niemedycznego Szpitala Tymczasowego w Gdańsku - powiedział Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił się do spółki Copernicus o wyjaśnienia między innymi z przyczyny "braku merytorycznych przyczyn odmowy".

- To wszystko jednak spełza na niczym, ponieważ prawnicy spółki wymagają kolejnych abstrakcyjnych oświadczeń w oryginale, tabelek, grafików i warunkują nimi wypłatę świadczenia. Jest to o tyle uciążliwe, że pracownicy byli ściągani przez fundację Wodna Służba Ratownicza do pracy z całego kraju, m.in. z Torunia, Morąga, Warszawy, Koszalina, Kołobrzegu czy Wrocławia. Uważamy, że jest to celowe działanie na naszą szkodę, dążące do niewypłacenia należnego nam świadczenia - twierdzą przedstawiciele personelu niemedycznego.

Czytaj też: Gdański szpital psychiatryczny z dużym dofinansowaniem. "Niepokoi czas na realizację inwestycji"

"Warunkiem wypłacenia dodatku jest dostarczenie kompletu dokumentów"Obecnie cały czas trwa uzupełnianie formalności. Szpital podkreśla, że bez weryfikacji i zgromadzenia wszystkich formularzy nie jest możliwe wystąpienie z wnioskiem o pieniądze do Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Warunkiem wypłacenia dodatku jest dostarczenie kompletu dokumentów. Nasz Dział Kadr jest w ciągłym kontakcie z pracownikami. Wyjaśniamy na bieżąco wątpliwości i braki formalne. Nam również zależy na wypłaceniu dodatku covidowego, natomiast muszą zostać spełnione warunki formalne - zaznacza Katarzyna Brożek, rzecznik Szpitali Copernicus.
Z kolei placówka koordynująca Szpital w Sopocie zapowiedziała, że obecnie czeka na odpowiedź z Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie.

- Jesteśmy w kontakcie z POW NFZ w Gdańsku. SP ZOZ MSWIA w Gdańsku wystosował zapytanie do NFZ dotyczące możliwości zgłoszenia pracowników Fundacji w zakresie wypłaty dodatku 5000. Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie powyższej kwestii - przekazali przedstawiciele Szpitala MSWiA w Gdańsku.
Czy szpital tymczasowy powinien zachować możliwość wznowienia przyjęć?
35%

tak, tam powinni trafiać pacjenci z COVID-19

13%

tak, ale w pierwszej kolejności pacjenci powinni trafiać do placówek specjalistycznych

12%

nie, w mojej ocenie obecna infrastruktura będzie wystarczająca

32%

nie, nie będzie takiej potrzeby

8%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 219

Opinie wybrane


wszystkie opinie (125)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.