Pracownicy ochrony zdrowia skarżą się na brak rąk do pracy

4 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Zwiedź z nami Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

O podwyżkę płac pielęgniarki i ratownicy medyczni walczą od dawna. Ale nie tylko finanse spędzają im sen z powiek - problemem są też niedobory kadrowe. Pracownicy Kliniki Położnictwa UCK twierdzą, że zredukowano z tego powodu liczbę łóżek, a ratownicy medyczni SOR na Zaspie nie są w stanie rozpisać grafiku na sierpień. Szefowie obu szpitali pozostają w kontrze i zapewniają, że rąk do pracy im nie brakuje.Długi, czasem kilkuletni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, kilkugodzinne oczekiwanie na pomoc w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, wielomiesięczne oczekiwanie na operacje - to niestety codzienność, z jaką z powodów braków kadrowych muszą mierzyć się zarówno pacjenci, jak i pracownicy ochrony zdrowia.

Choć Ministerstwo Zdrowia co rusz podejmuje kolejne działania mające na celu uporanie się z tą sytuacją, problem się pogłębia.

Groźba zamknięcia oddziału z powodu braku położnychPracownicy Kliniki Położnictwa GUMed przed tygodniem zaalarmowali nas, że z powodu braków kadrowych Uniwersyteckie Centrum Kliniczne planuje zlikwidować Oddział Patologii Ciąży. Miałby on zostać włączony w struktury Oddziału Położnictwa Izolacyjnego.

- Na tych oddziałach znajdują się naprawdę ciężkie przypadki: poronienia, kobiety mające urodzić dzieci z wadami, cukrzyce, bezwodzia, krwawienia, oddzielające się łożyska - wylicza jedna z położnych (nazwisko znane redakcji). - Gdyby UCK zrealizowało swój pomysł, liczbę łóżek trzeba by zredukować o 70 proc. W efekcie kobiety potrzebujące pomocy nie miałyby gdzie jej szukać, bo alternatywy brakuje.
Oddział jednak zachowano, choć zredukowano na nim liczbę "łóżek" z 20 do 14.

- Niby niedużo, ale jako że "patologia" zawsze jest wypełniona do ostatniego miejsca, to nie jest też mało - podsumowuje nasza rozmówczyni.
Brakuje zresztą nie tylko położnych, ale też lekarzy, którzy często się zwalniają.

- Ordynator kliniki, prof. Krzysztof Preiss dwoi się i troi, żeby kogoś ściągnąć i wypełnić braki, ale niewiele to daje. Pracowników o odpowiednich kwalifikacjach po prostu nie ma na rynku - dodaje jeden z pracowników Kliniki Położnictwa GUMed/UCK.
Pracownicy Kliniki Położnictwa GUMed/UCK skarżą się, że w związku z brakami kadrowymi są zmuszeni pracować ponad miarę. Szpital uspokaja jednak, że problemów z obsadzeniem etatów nie ma. Więcej zdjęć (3)

Pracownicy Kliniki Położnictwa GUMed/UCK skarżą się, że w związku z brakami kadrowymi są zmuszeni pracować ponad miarę. Szpital uspokaja jednak, że problemów z obsadzeniem etatów nie ma.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Pracownicy Kliniki Położnictwa GUMed/UCK skarżą się, że w związku z brakami kadrowymi są zmuszeni pracować ponad miarę. Szpital uspokaja jednak, że problemów z obsadzeniem etatów nie ma.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

"Łatanie" grafików dyżurami medycznymiAby wypełnić grafik, położnym postanowiono dołożyć dyżury medyczne czy tzw. "inne nadgodziny". Dyżury medyczne można bowiem - w odróżnieniu od "spontanicznych" nadgodzin - zaplanować z góry i przypisać z wyprzedzeniem, nawet kilka razy w miesiącu.

- Mogę dzisiaj być w pracy normalnie w dzień i mieć przypisany dyżur medyczny nocny, co oznacza, że pracowałabym bez przerwy przez 24 godziny - tłumaczy pracownica Kliniki Położnictwa. - Otrzymam za to dodatkowe wynagrodzenie, ale premii już nie. Zresztą premie przyznaje się u nas uznaniowo, raz na kilka miesięcy. W lipcu mam wstawionych kilkanaście dyżurów po 12 godzin. Oddziałowa już nie ma komu ich przydzielać, bo brakuje ludzi. Niektóre z nas mają też dodatkową pracę, np. w przychodni, i muszą ją jakoś pogodzić z tak gęsto zapełnionym grafikiem. W jaki sposób to zrobią? To już nikogo nie interesuje. A dodatkowa praca jest nam potrzebna, żeby związać koniec z końcem. Z samej pracy w szpitalu czasem trudno się utrzymać.
Zdaniem pracowników Kliniki Położnictwa wyjścia z sytuacji nie ma, bo aby polepszyć sytuację, należałoby zwiększyć zatrudnienie. Chętnych do pracy jednak brakuje, bo absolwenci polskich uczelni medycznych są tak dobrze wykształceni, że bez trudu znajdują pracę za granicą - dużo lepiej płatną i mniej obciążającą.

- Kiedy skarżymy się oddziałowej bądź dyrekcji na warunki pracy to słyszymy, że przecież ciężko nie mamy. Tymczasem zdarza się, że jedna położna na nocnym dyżurze przyjmuje jednocześnie trzy porody. To nie jest norma, taka sytuacja może być raz w miesiącu, ale każdy nasz błąd może okazać się tragiczny w skutkach. Przy takim obciążeniu o pomyłkę nie jest trudno - opowiada położna.
- To, czy nie jesteśmy za bardzo obciążone, bardzo łatwo sprawdzić - dodaje inna pracownica Kliniki. - Wystarczy zobaczyć, ile w danym czasie jest otwartych sal porodowych i jaka liczba personelu przypada na każdą z nich. Zapewniam, że z założonymi rękami nie siedzimy. Ogarniamy poród, dziecko, które się urodzi, czasem wpadnie w tym samym czasie jakieś cesarskie cięcie, a jeszcze musimy skrupulatnie uzupełniać dokumentację.

UCK - redukcja łóżek ma związek z sezonem urlopowym, nie z niedoborami kadrowymiUCK dementuje, jakoby Klinika Położnictwa borykała się z niedoborami kadrowymi. W sezonie letnim faktycznie zmniejszono liczbę łóżek, ale ma to związek z sezonem urlopowym, a nie z problemami z obsadzeniem etatów. Co więcej, mimo redukcji liczby miejsc, Klinika Położnictwa w nowej lokalizacji - Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - oferuje ich więcej niż w czasach, kiedy funkcjonowała w obiekcie przy ul. Klinicznej.

- W kwestii likwidacji łóżek i redukcji personelu warto przytoczyć dane liczbowe, które łatwo zweryfikować, sięgając do dokumentacji szpitalnej. W nowym szpitalu w Klinice Położnictwa pracujemy na 79 łóżkach, w szpitalu przy ul. Klinicznej dysponowaliśmy jedynie 68 łóżkami. W sezonie urlopowym zmniejszyliśmy liczbę łóżek o sześć, czyli nadal dysponujemy 73 łóżkami - to o pięć więcej niż w starym szpitalu. Podkreślam, że redukcja liczby łóżek wiąże się z sezonem urlopowym, a nie z niedoborami kadrowymi - informuje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - W szpitalu przy Klinicznej 10 położnych pełniło dyżury na oddziałach położniczym, patologii ciąży i izolacyjnym. W tej chwili jest to 13 położnych. Żeby umożliwić wzięcie urlopów, zawiesiliśmy jeden dyżur położnej. Wprowadziliśmy dodatkowo dyżur lekarza położnika w Izbie Przyjęć, by polepszyć opiekę dla pacjentek (dyżuruje teraz czterech lekarzy, kiedyś trzech). Dodam też, że wczoraj [3 lipca - red.] padł rekord - urodziło się 17 dzieci. Przeciętnie w czerwcu i lipcu w UCK rodzi się o 20 proc. więcej dzieci niż przed przeprowadzką do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Obserwujemy tendencję wzrostową. Pacjentki chętnie przybywają do naszego szpitala z powodu diametralnej zmiany warunków. Być może inne pomorskie placówki ograniczyły swoje zasoby, jak co roku w sezonie letnim. UCK zabezpiecza prawidłową obsadę położnych i lekarzy mimo trwającego sezonu urlopowego.
Pracownicy SOR przy Szpitalu św. Wojciecha twierdzą, że z powodu braków kadrowych nie są w stanie wypełnić wszystkich sierpniowych dyżurów. Dyrekcja szpitala zapewnia jednak, że zatrudnienie jest większe, niż obliguje ustawa. Więcej zdjęć (3)

Pracownicy SOR przy Szpitalu św. Wojciecha twierdzą, że z powodu braków kadrowych nie są w stanie wypełnić wszystkich sierpniowych dyżurów. Dyrekcja szpitala zapewnia jednak, że zatrudnienie jest większe, niż obliguje ustawa.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Pracownicy SOR przy Szpitalu św. Wojciecha twierdzą, że z powodu braków kadrowych nie są w stanie wypełnić wszystkich sierpniowych dyżurów. Dyrekcja szpitala zapewnia jednak, że zatrudnienie jest większe, niż obliguje ustawa.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Ratownicy z SOR-u św. Wojciecha - "nie jesteśmy w stanie wypełnić grafiku"Na niedobory kadrowe, obok oczywiście zbyt niskiego wynagrodzenia, skarżą się też ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. Do niedawna grozili nawet strajkiem, jeśli sytuacja się nie poprawi.

- Braki kadrowe są tak duże, że w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie wypełnić grafiku na sierpień - deklaruje jeden z ratowników z SOR Zaspa.
Zdaniem prezesa spółki Copernicus PL nasz informator jest jedyną osobą, która dostrzega i skarży się na braki kadrowe.

- Na domknięcie sierpniowego grafiku mamy jeszcze czas, a dyrektor medyczny, który dyżuruje na SOR-ze, o rzekomej trudnej sytuacji dowiedział się w chwili, kiedy poproszono go o komentarz w tej sprawie - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus PL. - Nikt wypowiedzeń nie złożył, kilku pracowników przebywa wprawdzie na zwolnieniach lekarskich, ale zatrudnienie mamy większe, niż obliguje nas do tego ustawa, więc na braki kadrowe nie narzekamy. Nie mamy takich problemów również w innych podmiotach zarządzanych przez naszą spółkę.
Społeczeństwo się starzeje, a młodzi ludzie po ukończeniu uczelni medycznych wybierają pracę za granicą, dlatego problemy kadrowe w szpitalach mogą się pogłębiać. Więcej zdjęć (3)

Społeczeństwo się starzeje, a młodzi ludzie po ukończeniu uczelni medycznych wybierają pracę za granicą, dlatego problemy kadrowe w szpitalach mogą się pogłębiać.

fot. Attila Barabas/123rf.com

Społeczeństwo się starzeje, a młodzi ludzie po ukończeniu uczelni medycznych wybierają pracę za granicą, dlatego problemy kadrowe w szpitalach mogą się pogłębiać.

fot. Attila Barabas/123rf.com

Braki kadrowe, które doprowadziły do tragediiNa braki kadrowe skarżył się od dłuższego czasu dr Leszek Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku - o trudnej codzienności pracowników i pacjentów opowiedział naszej redakcji już w lutym br.

Trudna codzienność szpitala psychiatrycznego. "15 przyjęć dziennie"


Placówka od lat przeżywała oblężenie. W 2018 roku odnotowano tam 9 tys. zgłoszeń i dokonano 5006 przyjęć. Daje to 15 przyjęć dziennie! Szpital dysponuje tymczasem 45 łóżkami na każdym z sześciu oddziałów, więc po trzech takich dniach cały oddział jest z reguły wypełniony.

Szpital nie może odmówić pomocy pacjentom, którzy znajdują się w sytuacji zagrożenia życia, dlatego niejednokrotnie zachodzi konieczność umieszczania pacjentów pediatrycznych we wspólnych salach z osobami dorosłymi. W efekcie przepełnienia placówki oraz niedoborów kadrowych doszło w końcu do tragedii - w nocy z 5 na 6 czerwca doszło tam do zgwałcenia hospitalizowanej 15-latki przez 25-letniego pacjenta. Zgłoszono też inne przypadki molestowania seksualnego dwóch 13-letnich pacjentek przez 33-letniego mężczyznę.

W chwili obecnej trwają prace nad zwiększeniem zasobów kadrowych i poprawieniem bezpieczeństwa podopiecznych placówki.
Ile najdłużej czekałe(a)ś na wizytę u lekarza?
8%

mniej niż miesiąc

22%

od miesiąca do pół roku

27%

od pół roku do roku

22%

od roku do dwóch lat

21%

powyżej dwóch lat

zakończona

łącznie głosów: 561

Opinie (193) 6 zablokowanych

 • (8)

  Panie Dyrektorze,niech Pan sie przyzna ile brakuje samych położnych w UCK?

  • 105 4

  • A skąd ma je wziąć (6)

   Jeżeli NFZ płaci grosze?

   • 23 5

   • Jeszcze lepiej, szpital często nie przekazuje całej kwoty wynagrodzenia otrzymanego od NFZ pracownikowi. (1)

    Opóźnienia wypłat pensji z wyrównań za dyżury w niektórych trójmiejskich placówkach wynoszą prawie rok.

    • 9 4

    • lepiej - w mateczniku PiS siedlisku ciemnoty i zabobonu

     w szpitalu podlaskim ... przez 3lata NFZ opłacał oddział z łóżkami bez pacjentów i prądu ... gdyby nie kontrola NIK - to by ten id^otyzm NFZ opłacał jeszcze dalej

     • 11 8

   • co by nie mówić ... w USA także funkcje pielęgniarki czy ratownika są nisko opłacane (3)

    podobnie jak i Policjanta/Szeryfa ... to tylko u nas urodziło się poPiSowe państwo rozdawniczo-roszczeniowe ... i po 1000+ na policjanta ale 0+ dla dzieci-inwalidów ...
    - za to wiadomo że "Te Nagrody nam się po prostu należały"

    • 6 21

    • Ale tam za to niskie żyjesz jak pączek w maśle (1)

     • 13 1

     • widać naoglądałeś się za duzo filmów z hollywood

      • 6 2

    • Skąd tyś tych bzdur nabył?

     Chyba że piszesz o pielęgniarkach w różnego rodzaju przybytkach. Registered Nurse w USA zarabia średnio prawie $75000. Nawet te co otrzymują pensje z dolnej granicy rzadko kiedy schodzą poniżej $50000 rocznie. Fakt, że w porównaniu do zarobków lekarzy to kropelka ale nadal jak na amerykańskie warunki to bardzo dobre zarobki.

     • 10 1

  • Ech

   Proponuje żeby pewien ulubiony dyrektor wymyślił żeby pierwsze 10 dyżurów było bezpłatne, a dokumentacji należy wprowadzić 2x więcej, plus rozdawanie kawy studentom z ed, żeby było więcej splendoru. I zabetonować nawiewy

   Proponuje żeby pewien ulubiony dyrektor wymyślił żeby pierwsze 10 dyżurów było bezpłatne, a dokumentacji należy wprowadzić 2x więcej, plus rozdawanie kawy studentom z ed, żeby było więcej splendoru. I zabetonować nawiewy w gabinetach lekarskich skoro okna tez były zbędne. Trochę chamstwa ze strony przełożonych, więcej cynicznych uwag i wszyscy co uciekli za granice wrócą z uśmiechem ;D

   • 22 0

 • Niech jadą ! (1)

  Krzyczał reprezentant suwerena.
  Szkoda że nie dodał że jego w klinice MSWiA przyjmą bez kolejki...

  • 118 4

  • W punkt.

   • 22 3

 • Nawet wykształcone pielęgniarki z Ukrainy nie chcą za takie stawki pracować. (6)

  Więcej medialnej nagonki na niewdzięczną służbę zdrowia, bo godnych pieniędzy sobie życzą za swoją pracę. Lata poniewierania przez kolejne rządy i mamy takie stan rzeczy.

  Zdanie prezesa spółki Copernicus

  Więcej medialnej nagonki na niewdzięczną służbę zdrowia, bo godnych pieniędzy sobie życzą za swoją pracę. Lata poniewierania przez kolejne rządy i mamy takie stan rzeczy.

  Zdanie prezesa spółki Copernicus PL... Proszę się ustawić w kolejce do okulisty na NFZ, może po odczekaniu 8 miesięcy w kolejce coś poprawi w Pana wzroku i uda się dostrzec braki kadrowe. No chyba, że do tego czasu zamknie się wystarczającą liczbę oddziałów, to problem zażegnamy na kolejny rok, dwa.

  • 120 5

  • (5)

   Pielęgniarki z Ukrainy nie mają uprawnień do wykonywania zawodu w krajach UE.

   • 14 5

   • Mają po nostryfikacji dyplomu, (2)

    którą łatwiej jest uzyskać chyba w każdym innym kraju UE.

    • 18 1

    • z tym, że Polska ROZmyślNIE blokuje nostryfikacje ukraińskich/białoruskich dyplomów lekarskich (1)

     by swoim kolesiom żyło się Lepiej i Radośniej

     • 7 13

     • To jest akurat prawda, problem znany od wielu lat.

      Rozumiem chęć niezatrudniana osób po pseudo uczelniach, ale dotyka on wszystkich bez wyjątku.

      • 2 2

   • Pielęgniarki z Ukrainy (1)

    Bardzo by chętnie przyjechały do pracy. Ale lobby izb nie chce do tego dopuścić !!! Bo wtedy przy dużej ilości pielęgniarek ze wschodu nie będą mogły walczyć o jeszcze większe pieniądze! Trochę to dziwne, ciekaw jestem co by było gdyby nie pozwolili zatrudniać polskie pielęgniarki na zachodzie??

    • 3 12

    • Dalej tak sobie wmawiaj

     Przepisy są ustalone odgórnie a kandydat czy kandydatka musi spełnić normy Unii Europejskiej a nie pracowników Izby Pielęgniarskiej. Niektóre polskie pielęgniarki, te które kończyły jeszcze licea a nie studia, też miały

     Przepisy są ustalone odgórnie a kandydat czy kandydatka musi spełnić normy Unii Europejskiej a nie pracowników Izby Pielęgniarskiej. Niektóre polskie pielęgniarki, te które kończyły jeszcze licea a nie studia, też miały problemy z uznaniem kwalifikacji w innych krajach unii. Kwalifikacje tych z tytułem magistra są uznawane praktycznie automatycznie tylko i wyłącznie dzięki dyrektywom UE dotyczącym ich uznawania w zakresie 8 specjalnych zawodów. Do tego dochodzi jeszcze kwestia językowa, to nie praca w biedronce gdzie można się dogadać na migi. W trakcie resuscytacji nikt nie będzie sprawdzał czy pielęgniarka aby na pewno zrozumiała polecenia. I tu się okazuje, że w stopniu komunikatywnym ukraińskie pielęgniarki o wiele lepiej znają angielski czy choćby niemiecki bo się ich uczą w szkołach a polskiego nie.

     • 16 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.