Problemy z umówieniem szczepienia COVID-19

15 stycznia 2021, 19:00
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe terminy w programie szczepień przeciw COVID-19

Według rządowych zapowiedzi od piątku, 15.01, seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach - przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień. Więcej zdjęć (1)

Według rządowych zapowiedzi od piątku, 15.01, seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach - przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Według rządowych zapowiedzi od piątku, 15.01, seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach - przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Od kilkunastu godzin osoby po 80 roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Według rządowego systemu seniorzy mogą skorzystać z trzech sposobów - przez infolinię, online lub osobiście. W rejestracji pomóc mogą im bliscy lub wolontariusze z MOPS-u. Wiele osób przyznaje jednak, że w praktyce nie jest to jednak tak proste.Według rządowych zapowiedzi od piątku, 15.01, seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach - przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień. W praktyce jednak nie wszystkie możliwości są już dostępne.

- Próbowałam zapisać babcię na szczepienie przez infolinię, ale tu trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo oczekiwanie na rozmowę z konsultantem to nawet kilkadziesiąt minut, ja byłam 30. w kolejce. Pomyślałam, że prościej i szybciej będzie zrobić to bezpośrednio w punkcie, który mamy niedaleko. Tam jednak dowiedziałam się, że osobiście, aby zapisać babcię na szczepienie, mogłabym pojawić się dopiero po 25 stycznia, a przecież to termin, kiedy szczepienia mają się rozpocząć - pisze nasza czytelniczka.
Czytaj też: Szczepienia COVID-19. Ponad 127 tys. seniorów zarejestrowanych, niemal 500 tys. zgłoszeń

Kolejna czytelniczka próbowała zapisać swoją 90-letnią mamę.

- Nie porusza się o własnych siłach, korzystamy z wózka inwalidzkiego. Najbliższy punkt szczepień mamy niemal za rogiem, w przychodni na ul. Wassowskiego we Wrzeszczu. Korzystamy jednak z opieki NZOZ na Morenie, z którego to osiedla przeprowadziliśmy się pół roku temu. Jako "obca", mama została odrzucona podczas mojej dzisiejszej próby rejestracji, usłyszałam, że: tutejsza przychodnia szczepi tylko własnych pacjentów - pisze pani Gabriela.
Problem pojawia się też w znalezieniu mobilnego punktu szczepień. W tej kwestii pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk zapowiadał dziś, że potrzebę transportu do punktu szczepień lub przyjazdu zespołu mobilnego można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd. Jak się jednak okazuje, to nie takie proste.

- Chodzi o 100-letnią babcią z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od rana usiłuję zarejestrować ją na szczepienie, ale takie, które miałoby się odbyć w domu. Babcia nie jest osobą mobilną, nie jest w stanie sama dojść do toalety, ma demencję, jest jak dziecko. Problem polega na tym, że ani przychodnia, do której należy, ani infolinia tel. 989, ani NFZ nie wie, kto w Gdańsku posiada mobilny punkt szczepień, zderzyłam się dziś ze ścianą. Pięknie mówi się o organizacji szczepień, szkoda, że życie pokazuje co innego - informuje nasz czytelnik.

Zobacz, jak się rejestrować i zgłaszać chęć szczepienia przeciw COVID-19Odsyłanie chętnych na szczepienieMinister został zapytany w piątek na konferencji prasowej o punkty szczepień, które już są przeciążone i "odsyłają chętnych z kwitkiem".

Dworczyk zwracał uwagę, że mapa punktów szczepień i zapotrzebowania na szczepionki w tej chwili kształtuje się i do 25 stycznia - kiedy rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej - jeszcze będzie się kształtowała.

- Potem ona i tak będzie jeszcze uzupełniana. To jest sprawa oczywista, że będziemy dopasowywać liczbę dostarczanych szczepionek do zamówień - mówił.
W Trójmieście po zweryfikowaniu przez NFZ jest 110 punktów szczepień - pełna lista z Trójmiasta.
Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w zarejestrowaniu się na szczepienie przeciw COVID-19, mogą kontaktować się z infolinią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (22 505 11 11). Konsultanci tej infolinii kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i przekazują im informacje o tym, że dana osoba potrzebuje wsparcia.
Jaki sposób rejestracji jest najlepszy?
57%

online

16%

przez infolinię

27%

osobiście

zakończona

łącznie głosów: 946