Problemy ze skórą. Kiedy do dermatologa?

6 listopada 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Monika Bielkiewicz
Najczęstszymi sygnałami sugerującymi, że skóra choruje, są zaczerwienienie, swędzenie, wysypki, podskórne grudki oraz krostki. Więcej zdjęć (44)

Najczęstszymi sygnałami sugerującymi, że skóra choruje, są zaczerwienienie, swędzenie, wysypki, podskórne grudki oraz krostki.

fot. Olga Yastremska/ 123rf.com

Najczęstszymi sygnałami sugerującymi, że skóra choruje, są zaczerwienienie, swędzenie, wysypki, podskórne grudki oraz krostki.

fot. Olga Yastremska/ 123rf.com

Skóra to nasza wizytówka - zdrowa i zadbana dodaje nam pewności siebie i uroku. Niestety tryb naszego życia i uwarunkowania genetyczne sprawiają, że często przysparza nam ona niemałych problemów. Jak zatem pielęgnować skórę, która choruje i kiedy udać się po pomoc do specjalisty?Stres, niewłaściwa dieta, źle dobrana pielęgnacja i uwarunkowania genetyczne często skutkują tym, że stan skóry odbiega od naszego wymarzonego ideału. Są rzeczy, na które wpływu nie mamy (geny), ale to od nas i naszego codziennego podejścia i nawyków zależy bardzo dużo.

- Skóra człowieka szczególnie narażona jest na wpływ czynników zewnętrznych, a jej kondycja jest odzwierciedleniem tego, co jemy i jaki tryb życia prowadzimy - wyjaśnia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica. - Każda zmiana pojawiająca się na jej powierzchni jest sygnałem od naszego organizmu, że coś się dzieje, a my powinniśmy reagować. Regularna kontrola u lekarza dermatologa powinna wejść w nawyk każdej osoby dbającej o swoje zdrowie. Nie sugeruję, by popadać w skrajność i bezwzględnie reagować na każdą zmianę, jednak namawiam, by poświęcać swojej skórze czas, obserwować ją i zgłaszać lekarzowi niepokojące i powtarzające się objawy, nawet wtedy, jeśli wydają się nam one pozornie błahe - dodaje ekspert.

Niepokojące objawyNajczęstszymi sygnałami sugerującymi, że skóra choruje, są zaczerwienienie, swędzenie, wysypki, podskórne grudki oraz krostki. Mogą być one sygnałem zarówno alergii, niegroźnych zakażeń, ale również poważniejszych chorób przewlekłych. Na pierwszym miejscu wśród problemów, z którymi stykają się specjaliści, są zdecydowanie zapalne choroby skóry (różne postacie trądziku, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry i łuszczyca). Na drugim miejscu plasują się brodawki (kurzajki), opryszczka oraz liszajec zakaźny.

- Trzecim, najczęstszym powodem wizyty kobiet w klinice są znamiona - mówi Michajłowski. - Dotyczą coraz większej liczby populacji i nie zawsze wynikają z dziedziczenia. Pojawiają się w różnym okresie życia, jedne się zmieniają, inne nie, ale większość z nich należy kontrolować. Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na badanie znamion i kontrolę wszelkich niepokojących nas zmian skórnych, które pojawiły się podczas lata. To również idealny czas na podjęcie zabiegów, których nie mogliśmy przeprowadzić choćby z uwagi na zbyt mocne słońce - dodaje ekspert.
Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na badanie znamion i kontrolę wszelkich niepokojących nas zmian skórnych, które pojawiły się podczas lata. Więcej zdjęć (44)

Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na badanie znamion i kontrolę wszelkich niepokojących nas zmian skórnych, które pojawiły się podczas lata.

Olga Yastremska /123rf

Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na badanie znamion i kontrolę wszelkich niepokojących nas zmian skórnych, które pojawiły się podczas lata.

Olga Yastremska /123rf

Ten nieznośny trądzik...Trądzik to powszechnie spotykane schorzenie skóry. Zmagają się z nim już nie tylko nastolatkowie, ale również coraz częściej dorośli. Zmiany skórne, grudki, krostki, nierzadko towarzyszące im stany zapalne odbierają pewność siebie (zwłaszcza kobietom), a lekceważone mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń.

- To choroba, którą pacjenci często bagatelizują - zauważa specjalista. - Należy pamiętać, że trądzik nie jest, jak uważa wielu, jedynie zmianą kosmetyczną, ale chorobą skóry, u podłoża której są różne zaburzenia. Warto również mieć świadomość, że stosowanie drogeryjnych produktów do pielęgnacji jest nieskuteczne, a w wielu przypadkach może nawet zaostrzać przebieg schorzenia - przestrzega.
Poza odpowiednią pielęgnacją domową warto wspomóc walkę z tym schorzeniem skóry w gabinecie specjalisty. Oprócz kuracji w postaci środków farmakologicznych (np. zaleconego przez specjalistę antybiotyku) i preparatów do stosowania powierzchniowego można również skorzystać z profesjonalnych zabiegów.

- To antidotum na wiele problemów skórnych, zarówno drobnych zmian, jak i przewlekłych poważniejszych wyzwań - mówi Michajłowski. - Ich skuteczność zależy nie tyle od liczby powtarzanych sesji, ile od dobrania rodzaju zabiegu do potrzeb pacjenta i jego problemów. W tym celu zalecałbym konsultację z dermatologiem i specjalistą kosmetologiem, który po przeprowadzonym wywiadzie indywidualnie dobierze kurację. Do najpopularniejszych i również najskuteczniejszych zabiegów, które stosujemy i polecamy, należą m.in. zabiegi laserowe na trądzik różowaty (laser Quadrostar Pro Yellow, laser VaiLite, czy Harmony XL PRO Dye-VL). To bezpieczne i bardzo skuteczne zabiegi zamykające naczynka i kojące zaczerwienienia.
- Zabiegi oczyszczające oraz peelingi kwasowe są często zalecane wspomagająco w walce z trądzikiem - dodaje Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - Odpowiednio dobrany peeling może nie tylko skutecznie oczyścić skórę, ale również uregulować wydzielanie sebum oraz zniwelować blizny i przebarwienia. W przypadku blizn potrądzikowych polecam Laser Palomar Emerge, którego wiązka skutecznie pobudza procesy naprawcze skóry. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegów nie stosuje się w przypadku aktywnych zmian zapalnych - zaznacza ekspertka.
Laser Palomar Emerge skutecznie pobudza procesy naprawcze skóry i redukuje blizny potrądzikowe. Więcej zdjęć (44)

Laser Palomar Emerge skutecznie pobudza procesy naprawcze skóry i redukuje blizny potrądzikowe.

www.emerge.com.pl

Laser Palomar Emerge skutecznie pobudza procesy naprawcze skóry i redukuje blizny potrądzikowe.

www.emerge.com.pl

Atopowe zapalenie skórySkóra atopowa, czyli dotknięta atopowym zapaleniem, to przewlekła dolegliwość, która charakteryzuje się suchością, zaczerwienieniem i swędzeniem, a choroba ta ma podłoże genetyczne. Niewielkie dawki alergenów zawartych w powietrzu lub pożywieniu wywołują nadmierną produkcję przeciwciał klasy IgE - wówczas na skórze pojawia się silna reakcja alergiczna w postaci rumienia, grudek oraz dokuczliwego świądu.

- Walka z tego typu problemami zawsze powinna odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa - podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski. - Leczenie to proces, a sukcesem opanowania schorzenia jest trafnie postawiona diagnoza, którą często poprzedzają badania kontrolne. Leczenie tego schorzenia w większości przypadków odbywa się przez podanie pacjentowi lekarstw - miejscowych lub doustnych, niekiedy uzupełnianych zabiegami. Podkreślę dodatkowo, że każda terapia, jej sposób i czas trwania zawsze powinna być dobierana indywidualnie do pacjenta. Ponadto AZS to schorzenie o cięższym i bardziej doskwierającym przebiegu, z którym na pewno nie poradzi sobie żaden drogeryjny kosmetyk - zaznacza ekspert.
Obecnie AZS uważane jest za chorobę cywilizacyjną i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Podatność na atopowe zapalenie skóry uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Podstawowe to te genetyczne, tuż za nimi stoją czynniki drażniące (alergeny pokarmowe, powietrzno-pochodne), psychogenne (stany silnie stresowe zwiększają możliwość wystąpienia i nasilają przebieg choroby), a także środowiskowe i klimatyczne (w wysokiej temperaturze i zwiększonej potliwości dolegliwości te bardzo często się nasilają). Skóra atopowa jest niezwykle wymagająca i na wiele codziennych sytuacji reaguje podrażnieniem, swędzeniem lub nawet nawrotem choroby w postaci wysypki. Jest sucha, bardzo skłonna do podrażnień i alergii, dlatego jej codzienna pielęgnacja musi być właściwie dobrana - do procesu codziennej pielęgnacji należy wprowadzić dermokosmetyki, dedykowane właśnie temu typowi skóry. Ważne jest oczyszczanie skóry, które musi być jednocześnie delikatne i skuteczne, ponieważ w przypadku AZS łatwo dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. Cera atopowa nie ma wystarczającej warstwy chroniącej przed szkodliwymi czynnikami, dlatego podstawą jest jej odpowiednie nawilżanie, które odbudowuje warstwę lipidową. Ta odbudowa dotyczy zarówno pielęgnacji skóry twarzy, jak i całego ciała.

ŁuszczycaŁuszczyca ( łac. Psoriasis) to przewlekła zapalna choroba skóry, która powoduje łagodne lub ciężkie stany zapalne. Bardzo często występuje na skórze głowy, łokciach, kolanach, nogach i w dolnej części pleców. Pacjentom bardzo przeszkadza łuszczenie się skóry oraz jej swędzenie. To choroba, której nie da się wyleczyć w 100%, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji można złagodzić jej przebieg oraz zapobiec jej nawrotom. W pielęgnacji takiej skóry ważne jest przywrócenie jej odpowiedniego poziomu wilgoci i zmniejszenie łuszczenia, dlatego zbawienne są tu produkty nawilżające zawierające mocznik. W celu wyeliminowania łuszczących się plam na głowie ważne jest, aby zastosować szampon, który zawiera składniki keratolityczne. Do delikatnego oczyszczania skóry sprawdzą się syndety (preparaty myjące, które w swoim składzie nie zawierają mydła).

Łuszczyca występuje u ok. 2% populacji, bez względu na wiek, płeć, w każdej szerokości geograficznej. Sposób jej dziedziczenia nie jest do końca wyjaśniony.
W codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą sprawdzą się również kosmetyki z solą z Morza Martwego - mają właściwości lecznicze, dlatego działają pomocniczo w problemach ze skórą. Pozyskiwane z wód Izraela są bogatym źródłem substancji odżywczych i minerałów. Zawierają m.in. dużą ilość wapnia (o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym), krzemu, sodu i potasu (które nawilżają i wzmacniają strukturę skóry), jodu, chromu, cynku, miedzi, bromu (złuszczają i odbudowują skórę). W leczeniu łuszczycy najlepszą skutecznością wykazują się zwłaszcza kąpiele w solance z Morza Martwego oraz okłady błotne i maseczki na ciało. W codziennej pielęgnacji skóry z łuszczycą sprawdza się także mydło błotne oraz szampon błotny.

Skuteczną metodą w walce z łuszczycą jest zabieg fotochemioterapii (PUVA) wprowadzony przez Parrisha już w 1974 r. Zabieg ten opiera się na zastosowaniu promieni UVA.

W tej metodzie pacjent otrzymuje psolareny (naturalne związki chemiczne), a następnie jest naświetlany wyselekcjonowanymi promieniami UVA (320440 nm). Aby zwiększyć skuteczność terapii, dołącza się do niej również leki ogólne i preparaty do stosowania bezpośrednio na skórę. Po naświetlaniach często zmiany skórne ustępują na dłuższy czas.

Opinie (35) 2 zablokowane

 • (2)

  Oj dziewczyny. Żeby upodobnić się do ogółu zakrywacie swoja własną charakterystyczną urodę na rzecz szpachlowania się jak powypadkowy passat z autokomisu u Mietka spod Starogardu, a wssystko po to aby się upodobnić do lodowych księniczek co maja duzo lajkow na insta;)

  • 18 5

  • Ja dodam, że ubóstwiam piegi. Zwłaszcza o tych śnieżnobiałych rudych :)

   • 2 3

  • sugerujesz co?

   aby eksponować naturlish piękno?

   • 0 0

 • (4)

  w przypadku tradziku rozowatego jakie sa opcje jezeli chodzi o zabiegi?
  chodzi tez o to by w sumie mozna bylo to zrobic nawet w czasie jesieni tzn. kiedy w sumie jest juz dosc chlodno.

  • 1 1

  • (1)

   Ja mam dla ciebie darmowe zastrzyki....;) Może piwko na mieście?;)

   • 0 5

   • Makumba ty zakompleksiony mały czlowieczku !

    • 3 0

  • (1)

   fujki!!!!! serio sie pytam bo to dla mnie dosc istotna sprawa. to nie jest portal matrymonialny -.-

   • 0 0

   • może w taki sposób?

    Nie wiem czy nadal oczekujesz odpowiedzi ale nawet w proponowanej klinice mają konkretne zabiegi i widze że dość dobrze oceniany jest quadrostar pro yellow więc no powiem szczerze że warto by było się skonsultować skoro piszesz na forum trójmiasta.

    • 0 0

 • Marzę o wyleczeniu.

  Marzę,żeby dermatolog wyleczył moją skórę,tak po prostu.Cerę mam piękną,porcelanową,ale ręce i nogi...blade a jeszcze pokryte czerwonymi krosteczkami.To się chyba nazywa zapalenie mieszków włosowych?Bardzo sucha skóra,pękająca prawa pięta.Jakbym chciała,żeby znalazł się jakiś lekarz i się mną przejął.

  • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.