Program "Zdrovve Love" będzie kontynuowany. "Napotkał wiele trudności"

25 listopada 2021, 6:00
ws
Program edukacji seksualnej Zdrovve Love (nazywany przez gdański magistrat programem wsparcia prokreacji) realizowany jest od 2017 roku. Udział w zajęciach jest dobrowolny. Więcej zdjęć (4)

Program edukacji seksualnej Zdrovve Love (nazywany przez gdański magistrat programem wsparcia prokreacji) realizowany jest od 2017 roku. Udział w zajęciach jest dobrowolny.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Program edukacji seksualnej Zdrovve Love (nazywany przez gdański magistrat programem wsparcia prokreacji) realizowany jest od 2017 roku. Udział w zajęciach jest dobrowolny.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Prowadzona w gdańskich szkołach ponadpodstawowych akcja "Zdrovve Love" będzie kontynuowana. W nowej formule zajęcia będą organizowane również poza szkolnymi salami, wydany zostanie też nowy podręcznik. - Warto powiedzieć, że ten program napotkał wiele trudności. Szkoła obecnie jest miejscem bardzo silnego sporu kulturowego i nasze gdańskie podejście ukierunkowane na edukację opartą na wiedzy, samoświadomości, również w odniesieniu do zdrowia seksualnego, tożsamości seksualnej nie jest dobrze przyjmowane we wszystkich środowiskach - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska.Zdrovve Love to program realizowany od 2017 r. w ramach gdańskiego programu wsparcia prokreacji, którego głównym założeniem jest edukacja seksualna młodzieży uczęszczającej do klas I gdańskich szkół ponadpodstawowych. Program był jednak wielokrotnie krytykowany. Jego przeciwnicy uważają, że przekazywane treści demoralizują młodzież.

Czytaj też: Młodzież o programie Zdrovve Love: "nie decydujcie za nas!"

Zajęcia wrócą do szkółPo tym, jak w ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że miasto program zamierza wygasić, bo zajęcia przestały funkcjonować w gdańskich szkołach ponadpodstawowych już w marcu 2020 r., kiedy z powodu koronawirusa szkoły przeszły na nauczanie zdalne, miasto postanowiło podsumować pierwszą edycję miejskiego programu Zdrovve Love i ogłosić jego kontynuację.

- Program został przedłużony do 2025 r., co jest bardzo ważne, bo daje nam możliwość ciągłego działania - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Warto powiedzieć, że ten program napotkał wiele trudności. Szkoła obecnie jest miejscem bardzo silnego sporu kulturowego i nasze gdańskie podejście ukierunkowane na edukację opartą na wiedzy, samoświadomości, również w odniesieniu do zdrowia seksualnego, tożsamości seksualnej nie jest dobrze przyjmowane we wszystkich środowiskach. Realizatorzy, szkoły, rodzice napotkali ogromny opór ze strony skrajnych środowisk. Dlatego wyciągamy wnioski i proponujemy warsztaty, dla chętnych, także poza szkołami - dodała.
Czytaj też: Zdrovve Love - bierzemy program pod lupę

Jak powiedziała, w pierwszej edycji programu Zdrovve Love zrealizowano 296 godzin warsztatów edukacyjnych dla 835 uczestników. Przeprowadzono spotkania informacyjne dla 2779 rodziców i 2870 uczniów. W 21 gdańskich placówkach oświatowych projekt odbył się lub był w trakcie rozpoczęcia (niezrealizowany ze względu na COVID-19). Koszt pierwszych działań to łącznie 131 413,73 zł.

- Warto podkreślić dwa fakty: pierwszy, że w zeszłym roku w październiku na sesji Rady Miasta Gdańska przedłużyliśmy projekt Zdrovve Love do 2025 r., więc nie ma mowy o wygaszaniu, tak jak pojawiało się to ostatnio w sugestiach. Druga rzecz: obecność dzieci i młodzieży w tym programie jest wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, nikt nigdy nie przymuszał i nie będzie przymuszał młodzież do obecności na tych zajęciach - mówiła Kamila Błaszczyk, radna KO-Nowoczesna. - Młodzież potrzebuje rzetelnej edukacji w tym zakresie i ten program, jak sama młodzież podkreślała, dał jej rzetelną wiedzę. Dlatego musimy ten program wspierać i będzie on kontynuowany - podkreślała.
Czytaj też: Nauczyciele szkolą się, by wspierać nastolatków LGBT+

Zdrovve Love ocenione na 4,5Ośrodek Badań i Analiz Społecznych przepytał młodzież, rodziców i edukatorów co do oceny pierwszego etapu warsztatów, ich dostępności czy sposobu prowadzenia zajęć. W pięciostopniowej skali Zdrovve Love zostało ocenione na 4,5. Najbardziej kłopotliwą sprawą według nastolatków i rodziców był sam proces organizacji zajęć w szkole.

Czytaj też: Szczepieni uczniowie bez nauki zdalnej - MEiN zmienia zdanie?

- Jestem zadowolona, że dzisiaj mamy już ewaluację i że będziemy kontynuować ten program. Wreszcie, że napiszemy nowy podręcznik - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta. - Oczekujemy, że ten przyszły podręcznik będzie napisany z uwzględnieniem wszystkich uwag, będzie rozszerzony o kwestie dotyczące psychologii i emocji, jakie towarzyszą młodym ludziom w tym temacie.
Jak zapowiedziano, zajęcia mają szansę na powrót do szkół w II semestrze roku szkolnego 2021/2022, w zależności od procesu wyboru podmiotu, który poprowadzi zajęcia. W tym celu zostanie ogłoszony konkurs.

Program ma się odbywać nie tylko w placówkach oświatowych, ale także poza szkolnymi budynkami - w zależności od zainteresowania. Miasto zaktualizuje również podręcznik do zajęć, opierając się na doświadczeniach z pierwszej edycji. Informacje o możliwości udziału w programie będą dystrybuowane nie tylko w szkołach.
Czy edukacja seksualna w ramach podstawy programowej jest wystarczająca?
54%

zdecydowanie nie, młodzież nie tylko niczego się tam nie dowie, ale uczy się ich złych postaw

14%

program jest raczej mocno ograniczony, dodatkowe dobrowolne zajęcia to dobry pomysł

24%

uważam, że jest wystarczająca

8%

nie mam zdania na ten temat

zakończona

łącznie głosów: 602

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (207)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.