Prywatna porodówka ma wrócić do Trójmiasta. Powstanie w miejsce kardiochirurgii?

4 października 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Dominika Smucerowicz

O prywatny poród w Trójmieście trudno, lukę postanowił wykorzystać Szpital Swissmed z Gdańska, który niebawem zamierza otworzyć prywatny oddział położniczy. Oznacza to, że kobiety decydujące się na prywatny poród nie będą musiały już jechać do innego województwa. Miejsce może stanowić droższą alternatywę dla bardzo przepełnionych w ostatnim czasie trójmiejskich porodówek.Na razie Swissmed nie ujawnia wielu szczegółów przedsięwzięcia. Jak informuje Maciej Kudła, rzecznik prasowy kliniki, wszystkie rozstrzygnięcia dotyczące oddziału położniczego nastąpią najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze pacjentki zostaną przyjęte na sale już na początku przyszłego roku.

- Od dawna dostawaliśmy zapytania od kobiet, czy zamierzamy ponownie świadczyć usługi położnicze. Zainteresowanie prywatnymi porodami jest duże, m.in. stąd pomysł zarządu, żeby ponownie uruchomić taki oddział w ramach naszego szpitala Swissmed przy ul. Wileńskiej - tłumaczy.
Podjęcie decyzji o przywróceniu oddziału położniczego ułatwiła też sytuacja demograficzna. W Trójmieście, o czym już wielokrotnie pisaliśmy, rośnie liczba porodów, a o miejsce na porodówce jest coraz trudniej.

Przypomnijmy też, że niedawno Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe (GCSN), które mieściło się przy szpitalu Swissmed nie weszło do tzw. sieci szpitali, nie otrzymało też finansowania z NFZ w wyniku konkursu. To najprawdopodobniej właśnie w miejsce uznanej kardiochirurgii powstanie oddział położniczy.

- Na chwilę obecną nie możemy powiedzieć jeszcze wiele. Nie wiemy np., ile docelowo zapewnimy pacjentkom łóżek i czy przypadkiem oddział nie zostanie zlokalizowany tam, gdzie mieścił się poprzednio - zastrzega rzecznik Swissmed.
CZYTAJ WIĘCEJ: Najlepsza kardiochirurgia bez kontraktu z NFZ

Na razie Swissmed kompletuje personel medyczny. Na stronie spółki znajdziemy ogłoszenie o naborze do pracy m.in. dla ginekologa położnika, lekarza neonatologa czy pielęgniarki neonatologicznej.

Na prywatny poród do innego województwa?

Swissmed za prowadzenie oddziału położniczego zabiera się po raz drugi. Gdański szpital może pochwalić się 10-letnim doświadczeniem w usługach medycznych z zakresu położnictwa i porodów. Otwarty w 2005 roku oddział zamknięto jednak w 2015 roku. Przez dekadę to właśnie tutaj zgłaszały się m.in. kobiety, które chciały rodzić w bardziej komfortowych warunkach niż te, które oferują publiczne szpitale w Trójmieście. Rocznie przyjmowano tu ok. 400 porodów.

ZOBACZ: Jeśli rodzić, to gdzie? Sprawdzamy Szpital Swissmed

Po zamknięciu gdańskiego oddziału, na krótko podobną jednostkę utworzono przy gdyńskiej Clinica Medica. Jak tłumaczył nam jakiś czas temu Krzysztof Kaczor, menadżer operacyjny kliniki, oddział trzeba było po kilku miesiącach zlikwidować z powodu zbyt dużych kosztów utrzymania.

Tym samym z mapy Trójmiasta zniknął jedyny oddział położniczy, a część kobiet, która spodziewała się dziecka i nie chciała rodzić w państwowym szpitalu oraz posiadała środki na sfinansowanie prywatnego porodu (taki rodzaj porodu kosztuje ok. 6 tys. zł do nawet 10 tys. zł), decydowała się inne rozwiązanie. Np. takie, jak podróż do innego województwa - zachodniopomorskiego czy łódzkiego.
Jak wspominasz swój poród?
35%

To jedno z gorszych i bardziej bolesnych doświadczeń w moim życiu

27%

było, minęło, ale wolę do tego nie wracać

38%

miałam to szczęście, że przebiegał szybko, a ból był do zniesienia

zakończona

łącznie głosów: 494