Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

21 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Zobacz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z lotu drona

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to nie tylko najbardziej nowoczesny, ale i największy szpital na Pomorzu, jednak na jego terenie nietrudno stracić orientację. Podpowiadamy, w jaki sposób funkcjonuje placówka i gdzie konkretnie się udać z trapiącym nas problemem.Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to nie tylko szpital, na terenie którego pacjenci są wyłącznie hospitalizowani. Mieszczą się tam również m.in. poradnie specjalistyczne, laboratorium z punktem pobrań, Kliniczny Oddział Ratunkowy, oddziały jednego dnia, punkty przyjęć planowych czy Ginekologiczno-Położnicza Izba Przyjęć.

Szpital w ostatnich latach realizuje dwie wielkie inwestycje - w 2012 roku oddano do użytku Centrum Medycyny Inwazyjnej, a drugi etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej ma się zakończyć w przyszłym roku.

Poradnie specjalistycznePoradnie przykliniczne znajdują się w budynkach: Centrum Medycyny Inwazyjnej (rejestracja - I piętro), Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (rejestracja - parter) oraz w budynkach nr 2 i 3 (w tym ostatnim jest rejestracja).

Rejestracja do poradni odbywa się na cztery sposoby: telefonicznie, mailowo, osobiście lub poprzez system internetowy.

  • Rejestracja telefoniczna: tel. 58 727 05 05 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-18). Koszt połączenia według stawki operatora osoby dzwoniącej - kolejkę do call center można sprawdzić na stronie internetowej.
  • Rejestracja mailowa: rejestracja@uck.gda.pl (czas odpowiedzi podany zostaje w mailu zwrotnym)
  • Rejestracja do Regionalnego Centrum Diabetologii pod nr tel. 58 584 42 88
  • Rejestracja do Regionalnego Centrum Nadciśnienia Tętniczego pod nr tel. 58 584 42 89

Punkt pobrań - tu wykonasz badania laboratoryjneJeśli dawno nie korzystaliście z punktu pobrań w UCK, to informujemy, że został przeniesiony i obecnie znajduje się w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (na parterze, za rejestracją w lewo). Materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6:15-12:30 (wydawanie wyników badań do godz. 13:30). Płacić można kartą i gotówką, jeśli oczywiście nie posiadamy ważnego skierowania, które upoważnia nas do darmowych badań. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości - jego okazanie jest obligatoryjne. Termin wizyty można rezerwować przez internet.

Rodzę! Ginekologiczno-Położnicza Izba PrzyjęćKlinika Położnictwa oraz Ginekologiczno-Położnicza Izba Przyjęć aktualnie znajduje się w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, przy ul. Smoluchowskiego 17. Do porodu fizjologicznego nie jest potrzebne skierowanie. Skierowanie wymagane jest w przypadku planowego cesarskiego cięcia, które powinno zawierać wskazanie uzasadniające celowość wykonania operacji.

O tym, jak przygotować się do porodu, co ze sobą zabrać i jakie prawa przysługują rodzącej, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne informuje na swojej stronie internetowej.

Warto również mieć na uwadze, że na terenie UCK zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. Jeśli zatem ktoś nie chce zostawiać rodzącej kobiety ani na chwilę samej, lepiej zrezygnować z podróży własnym samochodem i skorzystać z taksówki.

Kliniczny Oddział Ratunkowy - pomoc w nagłych wypadkachKliniczny Oddział Ratunkowy znajduje się pomiędzy Centrum Medycyny Inwazyjnej i Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Pacjenci, którzy się tam zgłaszają - sami bądź przywiezieni są przez ratowników medycznych - w trybie nagłym nie potrzebują skierowania. Pacjent, po wstępnej ocenie przez pielęgniarkę i przypisaniu do konkretnej grupy Triage (czerwony - pacjent w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, pomarańczowy - pacjent poważnie chory lub ranny, bez zagrożenia życia, żółty - pacjent z poważną dolegliwością w stanie stabilnym, zielony - pacjent z dolegliwościami niestanowiącymi zagrożenia życia, niebieski - pacjent, którego dolegliwość może być leczona przez lekarza POZ), oczekuje na badanie przez lekarza specjalistę.

Kliniczny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym udziela pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia (np. zawały i udary), a także pacjentom z urazami wielonarządowymi (poważne wypadki komunikacyjne i inne zdarzenia losowe) w ramach jedynego w województwie pomorskim Centrum Urazowego.

Ważne! W związku z wejściem UCK do tzw. sieci szpitali placówka nie prowadzi nocnej i świątecznej opieki chorych. Jeśli zatem męczą nas np. dolegliwości grypopodobne bądź uważamy, że nie znajdujemy się w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia, zamiast na oddział ratunkowy lepiej wybrać się do lekarza dyżurującego w punktach Nocnej Obsługi Chorych. Są to:

Masz skierowanie do szpitala? Udaj się do Punktu Przyjęć PlanowychW dniu ustalonego terminu przyjęcia do UCK w celu hospitalizacji (nie przyjeżdżamy ze skierowaniem bez zapowiedzi - trzeba się wcześniej umówić) chory zgłasza się do właściwego punktu przyjęć lub na oddział docelowy.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym jest pięć punktów przyjęć planowych:

  • Punkt Przyjęć Planowych Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI)
  • Izba Przyjęć Ginekologiczno-Położnicza (CMN)
  • Punkt Przyjęć Planowych, Pediatria - Centrum Pediatryczne, budynek nr 3, ul. Dębinki 7
  • Szpital "Studencki" - al. Zwycięstwa 30
  • Punkt Przyjęć Planowych Psychiatria - Budynek nr 25, ul. Dębinki 7

Po zbadaniu przez lekarza i stwierdzeniu braku przeciwwskazań do hospitalizacji chory otrzymuje Kartę Zapisu Pacjenta i udaje się do wyznaczonego Punktu Przyjęć Planowych.

Pacjent zgłaszający się do szpitala do Punktu Przyjęć Planowych powinien posiadać następujące dokumenty: skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza z wyjątkiem przypadków nagłych, dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), posiadaną dokumentację medyczną, aktualne wyniki badań, jeżeli pacjent jest w ich posiadaniu, oraz inne dokumenty wskazane przez lekarza.


Dojazd do Uniwersyteckiego Centrum KlinicznegoNajlepszą opcją dojazdową jest taksówka - jeśli ktoś woli dojechać własnym samochodem, musi liczyć się z tym, że znalezienie miejsca parkingowego może graniczyć z cudem.

Komunikacją miejską podjechać można, ale nie pod same drzwi, więc tę opcję odradzamy osobom starszym, schorowanym czy mającym problemy z chodzeniem.

Dojazd do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:


Główne wejście do Centrum Medycyny Inwazyjnej znajduje się od strony ul. Smoluchowskiego 17. Tutaj też znajduje się Punkt Przyjęć Planowych i Kliniczny Oddział Ratunkowy. Wejście do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (Punkt Pobrań, Ginekologiczno-Położnicza Izba Przyjęć) znajduje się od strony ul. Dębinki 7.
Jaki sposób dojazdu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego preferujesz?
22%

autobus

17%

tramwaj

41%

samochód

8%

taksówka

1%

rower

9%

pieszo

2%

inny

zakończona

łącznie głosów: 376