• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przyprawy korzenne dla zdrowia i urody. Tego o nich nie wiesz

Joanna Puchala
28 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Szeroka gama przypraw korzennych pozwala dodać smaku wielu potrawom. Mają także właściwości poprawiające zdrowie. Szeroka gama przypraw korzennych pozwala dodać smaku wielu potrawom. Mają także właściwości poprawiające zdrowie.

Cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa czy kardamon to tylko jedne z dobrze znanych i często używanych w kuchni przypraw korzennych. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie mają właściwości i kiedy warto po nie sięgać.



Czy lubisz dodawać przyprawy korzenne podczas przyrządzania posiłków?

Szeroka gama przypraw korzennych pozwala dodać smaku wielu potrawom, zarówno wytrawnym, jak i słodkim. Stosując je podczas gotowania czy pieczenia, powinniśmy wiedzieć, że nie należy z nimi przesadzać.

Ważne są także warunki ich przechowywania. Powinny znajdować się w chłodnym i ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Przyprawy korzenne mają przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

Cynamon



- Jedną z najbardziej znanych przypraw korzennych jest cynamon. Można go znaleźć w wielu kuchniach. Cynamon działa na organizm rozgrzewająco, poprawia trawienie. Świetnie nada się do porannej owsianki z jabłkiem - mówi Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Diety.
Cynamon jest uzyskiwany z wysuszonej kory cynamonowców. Świetnie nadaje się do ciast, grzanego wina, marynat ze śliwek i gruszek, a nawet sosów pomidorowych. Usuwa nieprzyjemny zapach z potraw rybnych i podkreśla smak mięs. Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Poprawia krążenie i zmniejsza problemy trawienne, a także bóle mięśni czy bóle menstruacyjne. Poprawia pracę nerek i przyspiesza przemianę materii, więc warto go stosować również w trakcie odchudzania.

- Cynamon również wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. obniża poziom glukozy oraz poprawia insulinowrażliwość komórek. Usprawnia proces trawienia, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Za jego właściwości prozdrowotne odpowiada głównie aldehyd cynamonowy - mówi Urszula Konikowska z poradni dietetycznej Slimfood.
Cynamon oprócz tego, że poprawia smak wielu deserów i potraw, ma również właściwości prozdrowotne: obniża poziom glukozy, poprawia insulinowrażliwość komórek i usprawnia proces trawienia, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Cynamon oprócz tego, że poprawia smak wielu deserów i potraw, ma również właściwości prozdrowotne: obniża poziom glukozy, poprawia insulinowrażliwość komórek i usprawnia proces trawienia, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Wanilia



Laski wanilii są owocami storczykowatego pnącza. Przyjemnego aromatu nabierają podczas około sześciomiesięcznego procesu obróbki. Wanilia jest lekko gorzkawa i jest zaliczana do najbardziej aromatycznych przypraw. Dodaje walorów smakowych wielu deserom, a także napojom czy kompotom.

- Wanilia jest przyprawą, która nada się do ciepłych deserów. Świetną alternatywą dla niezdrowych słodyczy będzie budyń z dodatkiem wanilii. Budyń wcale nie musi być przygotowywany na mleku, bardzo smaczny i prosty w przygotowaniu jest budyń jaglany, który jest idealnym drugim śniadaniem w okresie zimowym. Dania z dodatkiem wanilii na pewno poprawią nastrój - mówi Dominika Dietrich.

Ziele angielskie



Ziele angielskie to nic innego, jak niedojrzałe owoce korzennika lekarskiego. Po wysuszeniu przybierają kształt brązowych ziarenek, odrobinę większych od pieprzu. Poprawia smak zup i wielu wytrawnych potraw, a herbatka z ziela angielskiego ułatwia trawienie tłustych potraw i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

- Ziele angielskie to bardzo przydatna przyprawa w kuchni, dodaje się ją do zup, szczególnie do rosołu. Rosół zimą jest potrawą, którą zaleca się na wzmocnienie. Ziele angielskie ma właściwości rozgrzewające - podkreśla Dominika Dietrich.

Goździki



Goździki mają intensywny, charakterystyczny zapach. Przyprawa jest świetnym dodatkiem do mięs: dziczyzny i wieprzowiny, ale także do pierników, szarlotek, grzańców czy zimowych herbat.

Poprawiają trawienie, mają działanie antybakteryjne.

Imbir



- W chłodne dni warto w pierwszej kolejności pomyśleć o imbirze i kurkumie. Zarówno imbir, jak i kurkumę kupimy w formie sproszkowanej przyprawy, jak i świeżego korzenia. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po świeżo starty korzeń, gdyż będzie on zawierał więcej właściwości prozdrowotnych - mówi Urszula Konikowska.
Po imbir często sięgamy podczas przeziębień, gdyż zawarte w nim substancje, takie jak olejki eteryczne czy żywice, mają m.in. działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

- Aby przygotować napar imbirowy do walki z przeziębieniem, warto zetrzeć świeży korzeń, zalać wodą i chwilę całość gotować. Jeśli imbir będzie dla nas zbyt ostry w smaku, do lekko przestudzonego naparu możemy dodać cytrynę i odrobinę miodu. Napary imbirowe mogą pomóc również kobietom w walce z usilnymi mdłościami i wymiotami. Imbir możemy dodawać również do rozgrzewających dań, np. zup, czy stosować jako marynatę do mięsa - dodaje Urszula Konikowska.
Po imbir często sięgamy podczas przeziębień, gdyż zawarte w nim substancje mają m.in. działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Po imbir często sięgamy podczas przeziębień, gdyż zawarte w nim substancje mają m.in. działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Kurkuma



Kurkuma może być stosowana w podobny sposób jak imbir - jako dodatek do naparów, świeżo wyciskanych soków, zup czy dań jednogarnkowych.

- Podczas używania świeżej kurkumy warto zaopatrzyć się w rękawiczki, kurkuma intensywnie barwi dłonie. Za właściwości prozdrowotne kurkumy odpowiadają olejki eteryczne, a jednym z nich jest kurkumina. Kurkuma jest przyprawą działającą przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, a także przeciwnowotworowo. Warto pamiętać, że do aktywowania właściwości kurkumy niezbędny jest dodatek piperyny, którą znajdziemy w czarnym pieprzu. Dodatkowo warto pamiętać, że imbir i kurkuma mogą wpływać na poprawę trawienia - wyjaśnia Urszula Konikowska.

Gałka muszkatołowa



Gałka muszkatołowa ma zapach korzenny i gorzko-słodkawy smak. Kwiat muszkatołowy z kolei jest jaśniejszy i bardziej pikantny. Powinno się jej używać z umiarem. Ma właściwości pomagające na dolegliwości reumatyczne i trawienne. Pomaga też w leczeniu zapalenia oskrzeli.

Świeżo utartą lub zmieloną gałką można poprawiać smak kremów, budyniów i wypieków. Nadaje się też do zup i warzyw, a także ryb i mięs.

Kardamon



Kardamon ma ostry, korzenny i słodko-piekący smak. Pachnie mieszanką cytrynowo-imbirową. Pobudza apetyt. Można nim przyprawiać desery i likiery, a także zupy i potrawy mięsne lub rybne.

Opinie (12)

  • (3)

    Przyprawy wymienione są super, zdrowe, smaczne, dodaja smaku kawie, herbacie, wypiekom, mięsom. Szkoda ze trochę za drogie !

    Ludzie nie kichajcie w sklepach, na dworcach w autobusach na innych, używajcie czystych chusteczek higienicznych, nie kaszlcie w marketach na jedzenie na taśmach i pólkach, wytrzymajcie i na zewnątrz!!!! Uzywajcie maseczek jak jesteście chorzy, to wam może uratować życie! Od wczoraj straszny SMOG

    • 16 5

    • jednak wiele kobiet musi wymacać wszystko co leży zanim coś wybierze ... a gdzie one te łapsa wcześniej trzymały ?

      • 4 1

    • Zwracasz się do klientów?

      Żebyś wiedział,.co robią sprzedawcy.

      • 1 0

    • Z korzenia to tak

      • 0 0

  • Gałka muszkatołowa. (2)

    Tym to można sobie nie tylko przyprawić. No i rację ma autorka, że "Powinno się jej używać z umiarem."

    • 3 1

    • To legenda (1)

      Jej składniki mają takie proporcje, że wcześniej zejdziesz niż odlecisz.

      • 1 1

      • ale za to w aptece są takie wynalazki że nielegalna marycha to przy tym maly pikuś

        • 0 0

  • Cynamon ! Przyprawa czy ksywka ? :)

    • 2 7

  • kurkuma nie nadaje sie do napojów bo trzeba by dodać sporo pieprzu ,a takie napoje smaczne nie sa

    najlepiej nadaje sie jako dodatek do sosów i dań pikantnych

    • 0 0

  • Herbata z cynamonem, imbirem i mlekiem (1)

    Polecam.
    Zimą można dodać nieco masła ;-)

    • 0 4

    • ...lub kardamon, imbir i mały goździk. Ostatnio podarowano mi herbatę z kolendrą. Też super. A mleko do herbat liściastych. W liściach są garbniki, które wyżywają się na białku mleka, a nie na ściankach żołądka. Z masłem nie próbowałem, ale pamiętam z dzieciństwa ciepłe mleko z masłem i miodem przed snem :)

      • 0 0

  • Podoba mi się pierwsze zdjęcie

    Miłego dnia!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Najczęściej czytane