stat

Punkt pomocy w starym komisariacie. Zbierają pieniądze na remont

7 listopada 2019, 14:15
Ewa Palińska

Stary komisariat policji na gdańskich Stogach otrzyma nowe życie. Na jego miejscu powstaje Emocja - Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie - jedyne miejsce na Pomorzu, a nawet w Polsce, w którym osoby doświadczające straty kogoś bliskiego będą mogły uzyskać pomoc. Obecnie prowadzona jest zbiórka środków na remont użyczonego przez miasto Gdańsk lokalu.Śmierć bliskiej osoby może być najtrudniejszym wydarzeniem w naszym życiu. To niejednokrotnie doświadczenie bolesne, pełne żalu, krzywdy, cierpienia, buntu i łez. Nie wszyscy są w stanie poradzić sobie sami z tak wielką traumą i potrzebują wykwalifikowanej pomocy z zewnątrz. Już niebawem otrzymają ją w Holistycznym Centrum Wsparcia po stracie Emocja, które powstaje w budynku dawnego komisariatu na gdańskich Stogach.

Pomoc holistyczna, czyli kompleksowe wsparcie potrzebującychHolistyczna opieka gwarantowana przez hospicjum obejmuje wsparciem nie tylko umierające dziecko, ale i całe jego najbliższe otoczenie: rodziców, rodzeństwo w czasie choroby, jak i po śmierci dziecka. Fachowe wsparcie psychologiczne i duchowe umożliwia stopniową aktywizację osób po stracie dziecka. Opieka psychologów hospicjum nad rodzeństwem nieuleczalnie chorych dzieci zmniejsza ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych w późniejszym wieku. Stanowi bezcenną profilaktykę przed powikłanym przebiegiem żałoby wszystkich członków rodziny. Wzmacnia umiejętność radzenia sobie z kryzysami życiowymi w przyszłości.

- Będzie to jedyne takie miejsce na Pomorzu, a nawet w Polsce, w którym osoby doświadczające śmierci dziecka, partnerów życiowych, samobójstw, wczesnych strat (poronień, strat okołoporodowych), diagnozy choroby nieuleczalnej własnej lub osób bliskich znajdą wytchnienie w holistycznym wsparciu (pracy z ciałem, psychologicznej i duchowej): pracy indywidualnej i grupowej, na warsztatach podnoszących świadomość - mówi Elwira Liegman, dyrektor projektu Emocja.

Miasto użyczyło lokal, ale remont kosztujeCentrum powstanie w miejscu dawnego komisariatu na gdańskich Stogach. Lokal został udostępniony przez gdański magistrat. Zanim jednak udzieli się tam pomocy pierwszym potrzebującym, konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu. A to kosztuje i to niemało.

Dlatego też twórcy Holistycznego Wsparcia po Stracie Emocja zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się we wszystkie etapy prac remontowych, a także pomoc w przygotowaniu lokalu i adaptacji wnętrz. Zbierane są również środki finansowe na realizację prac adaptacyjnych, których koszt wyceniono na 800 tys. zł.

Środki można wpłacać poprzez zakup cegiełek na stronie Fundacji Pomorze Dzieciom lub wpłacając pieniądze na konto bankowe Hospicjum Pomorze Dzieciom 33 1090 1098 0000 0001 2428 2268 (Santander Bank), wpisując w tytule przelewu: "Remont Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie".

Fundacja OmeaLife jest organizatorem polskiej edycji Race for the Cure. Zobacz naszą relację z tegorocznej edycji.

OmeaLife też zbiera na remontLokal od miasta Gdańska - pomieszczenia w budynku po dawnej chińskiej restauracji przy ul. Grunwaldzkiej 53 we Wrzeszczu - otrzymała też do dyspozycji Fundacja OmeaLife, która planuje stworzyć tam centrum wiedzy o raku piersi.

Nowa przestrzeń ma służyć spotkaniom w gronie kobiet, intymnym rozmowom, udzielaniu wsparcia w bezpiecznej atmosferze. Mają tam być również prowadzone zajęcia edukacyjne na temat zdrowia i terapii nowotworowej.

Koszt prac adaptacyjnych wyceniono na 50 tys. zł. Zbiórka prowadzona jest na jednym z portali crowfundingowych.
Czy zdarzyło ci się kiedyś wpłacić pieniądze poprzez portal crowdfundingowy?
12%

tak

80%

nie

8%

nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 207