Retinol - na odmłodzenie i problemy z cerą

30 stycznia 2020, 8:00
Joanna Puchala

Wraz z upływem lat szukamy różnych sposobów na zachowanie młodego wyglądu i poprawę kondycji naszej cery. Jak to często bywa, najlepsze rozwiązania to te najprostsze, a potwierdzeniem tego są odmładzające właściwości retinolu, czyli pochodnej witaminy A.- Retinol, czyli - popularnie mówiąc - witamina A, jest prototypem związków zwanych retinoidami. Regulują one wiele procesów fizjologicznych w naszym organizmie. W kosmetologii wykorzystujemy ich zdolność do regulowania procesu odnowy komórkowej naskórka. Zwłaszcza przyspieszenie złuszczenia warstwy rogowej ma kluczowe działanie dla podnoszenia efektywności w pielęgnacji cery - mówi Anna Kamm, kosmetolog, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Silne działanie retinolu lub innych form witaminy A wpływa na nawilżenie, ujędrnienie i lepszą elastyczność skóry. Jednym z najbardziej cenionych działań retinolu są właściwości odmładzające i przeciwtrądzikowe.

- Termin witamina A to określenie dla kilku związków - najbardziej popularnej formy, czyli retinolu, ale także dla kwasu retinowego, retinaldehydu, retinoinianu retinylu. Każda z tych form wykazuje bardzo szerokie działanie biologiczne. Witamina A przekształca się w skórze w kwas retinowy, który zwiększa regenerację komórek naskórka, pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Stosowanie witaminy A daje widoczne gołym okiem efekty: wygładzenie zmarszczek, nawilżenie, ujędrnienie i lepszą elastyczność skóry, wyrównanie kolorytu i zmniejszenie plam starczych - wyjaśnia Marzena Olszewska z Instytutu Urody.
Ze względu na to, że retinol powoduje głęboką odnowę skóry, pozytywnie wpływa na kondycję cery trądzikowej. Blokuje pory, zmniejsza namnażanie bakterii beztlenowych i zmniejsza skłonność do rozwijania stanów zapalnych. Pomaga również w rozjaśnianiu przebarwień wynikających z trądziku, zmian hormonalnych czy działania słońca.

Skąd się bierze dobroczynne działanie retinolu?- Przyspieszenie odnowy komórek stymuluje syntezę kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Inną pozytywną cechą jest hamowanie transportu nadmiaru melaniny do powierzchniowych warstw skóry, co zmniejsza ilość widocznych przebarwień. Działania przeciwstarzeniowe to tylko część dobroczynnego wpływu retinolu. Znane jest także jego zastosowane terapiach cer trądzikowych. Unormowanie łuszczenia się wylotów gruczołów łojowych i poprawienie możliwości wydostania się łoju zmniejsza ilość powstających zaskórników - podkreśla Anna Kamm.
Retinol ma zdolność do przenikania wewnątrz głębszych warstw skóry, dlatego poprawia zachowanie napiętej skóry i świetnie radzi sobie ze spłycaniem zmarszczek.

- Przykładowo każdy produkt Medik8 zawierający retinol wykorzystuje technologię uwalniania polimerowej cząsteczki w czasie. Oznacza to, że gdy serum stosowane jest miejscowo, technologia polimerowa pozwala na powolne uwolnienie retinolu w głąb skóry i zapewnia stopniowe działanie przez dłuższy czas bez podrażnienia skóry - wyjaśnia Marzena Olszewska.

Inne formy witaminy AW kosmetologii wykorzystywane są także inne formy witaminy A: retinaldehyd oraz retinoinian retinylu. Ten pierwszy jest najbardziej obiecującą cząsteczką witaminy A, która oferuje rezultaty lepsze od tradycyjnego retinolu, a retinoinian retinylu skuteczniej stymuluje syntezę kolagenu.

- Retinaldehyd jest pośrednim metabolitem przy przekształcaniu retinolu w kwas retinowy. Zapewnia wyniki do 11 razy szybsze niż przy stosowaniu tradycyjnego retinolu. Retinoinian retinylu, czyli R-Retinoate, jest rezultatem wielu lat badań, które pozwoliły na stworzenie cząsteczki idealnej. To opatentowana hybrydowa cząsteczka, która łączy w sobie zarówno budowę, jak i właściwości przeciwstarzeniowe dwóch innych pochodnych witaminy A - retinolu i kwasu retinowego bez wywoływania podrażnienia. Udowodniono, że stymuluje syntezę kolagenu osiem razy skuteczniej niż sam retinol, a efekty zauważalne są już po czterech tygodniach stosowania - dodaje Marzena Olszewska.

Stosowanie produktów z retinolemŻeby odnieść korzyści ze stosowania retinolu, trzeba wprowadzić go na stałe do swojej pielęgnacji. Nie powinno się to jednak odbywać pochopnie. Wybierając kosmetyki z retinolem, warto zwrócić uwagę na jego procentową zawartość i dopasować ją do indywidualnych potrzeb swojej cery. Warto podkreślić, że efektem ubocznym terapii jest zmniejszenie grubości naskórka, co może powodować podrażnienia, wywoływać wrażenie suchości czy "ściągania". Stosując retinol, warto chronić cerę przed uszkodzeniami. Duże znaczenie ma ochrona przeciw promieniowaniu UV i stosowanie kremów z odpowiednim filtrem.
Czy stosowałe(a)ś kiedyś kosmetyki z retinolem?
28%

tak, stosuję regularnie i bardzo sobie chwalę

16%

tak, chociaż brakowało mi przy tym regularności, więc trudno mówić o efektach

12%

tak, ale efekty nie były zadowalające

22%

nie, ale planuję zacząć

14%

nie, nie wiedziałe(a)m o jego właściwościach

8%

nie, nie jest mi to zupełnie potrzebne

zakończona

łącznie głosów: 319