Robot pomoże w terapii dzieci z autyzmem

2 lipca 2020, 14:00
ws

Kaspar z wyglądu przypomina małego chłopca - został tak zaprojektowany, by ułatwić kontakt społeczny z odbiorcą. Robot ma usprawnić terapię dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Takie rozwiązanie sprawdza się już w Wielkiej Brytanii, a dzięki współpracy Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Hertfordshire już niebawem będzie można wdrażać je w Polsce.Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpią na wiele deficytów, a wśród nich są ograniczone umiejętności społeczne i emocjonalne. Wpływa to na ich zdolność komunikacji i interakcji - zarówno z osobami dorosłymi, jak i z rówieśnikami. O ile relacja z drugim człowiekiem sprawia wielu takim dzieciom trudności, to relacja dziecko - robot wygląda zupełnie inaczej.

Czytaj też: Światowy Dzień Autyzmu. Kluczowa jest terapia

- Do końca nie wiemy, dlaczego dzieci z autyzmem o wiele łatwiej wchodzą w interakcję z robotami niż z ludźmi - tłumaczy dr hab. inż. Agnieszka Landowska, prof. PG, kierownik projektu EMBOA z ramienia uczelni. - Niezależnie jednak od przyczyny kontakt z robotem społecznym jest dla dzieci po prostu łatwiejszy, szybciej się otwierają i wchodzą w relację. My chcemy to wykorzystać, ponieważ dzięki takim kontaktom rozszerza się możliwość terapii i nauki pewnych zachowań. Robot może stać się w pewnym stopniu przewodnikiem dziecka i dużym wsparciem dla terapeuty - przekonuje.
Czytaj też: Wirus odciął osoby z autyzmem od specjalistycznych terapii

Kaspar pomoże podczas indywidualnych terapiiProjekt EMBOA, który rozpoczęto w 2019 roku i potrwa do końca 2022 roku, ma na celu opracowanie wytycznych, a następnie praktycznej oceny stosowania technologii rozpoznawania emocji przez roboty u dzieci z autyzmem.

- Przede wszystkim chcemy pokazać możliwości robota nauczycielom i terapeutom w różnych ośrodkach terapeutycznych - mówi prof. Agnieszka Landowska. - Kaspar będzie używany podczas indywidualnych sesji terapeutycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zależy nam na jak najdokładniejszej obserwacji i zbieraniu danych, tak by tworzyć algorytmy do automatycznego rozpoznawania emocji u takich dzieci - podkreśla.
W projekt zaangażowane są uczelnie z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Turcji, a także Macedońskie Stowarzyszenie Psychologii Stosowanej. Badania będą prowadzone równolegle we wszystkich krajach.

Czytaj też: Specjalne seanse kinowe dla dzieci z autyzmem w Gdyni

Projekt przewiduje przeprowadzenie podwójnej pętli badań obserwacyjnych. Pierwsza runda koncentruje się na analizie zastosowania metod rozpoznawania emocji w interakcjach robotów przy zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Wyciągnięte wnioski zostaną sformułowane w formie wytycznych i potwierdzone w drugiej turze badań.

- Niecierpliwie czekamy na Kaspara na Politechnice Gdańskiej, właśnie finalizujemy umowę o wypożyczeniu go od Uniwersytetu w Hertforfshire. Pandemia trochę opóźniła rozpoczęcie badań z dziećmi, ale mamy nadzieję, że sesje z robotem zaczną się już od nowego roku szkolnego - mówi prof. Landowska.

ws