• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozpoznaną w czasie ciąży wadę serca można skutecznie leczyć

Wioleta Stolarska
29 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szpitalu na Zaspie. Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szpitalu na Zaspie.

Choroby serca dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Co roku w Polsce rodzi się ok. 4 tys. dzieci z wadą serca i naczyń. Rozwój współczesnych technologii w zakresie diagnostyki pozwala już w życiu płodowym rozpoznać wadę serca, co umożliwia jej szybkie leczenie bezpośrednio po urodzeniu. Dzięki temu ponad 80 proc. dzieci z wrodzoną chorobą serca i naczyń dożywa obecnie wieku dorosłego. 29 września obchodzone są Światowe Dni Serca.



Czy zrobiłabyś badania prenatalne, nie będąc w grupie ryzyka?

Wrodzone wady serca występują u 8 noworodków na 1 tys. żywych urodzeń. Rozpoznanie ich w czasie ciąży pozwala na zaplanowanie porodu w szpitalu, gdzie możliwe jest zastosowanie właściwego leczenia dziecka już od pierwszych chwil życia. Zależnie od rodzaju wady serca dziecko może wymagać po porodzie szybkiego leczenia farmakologicznego, interwencji kardiologicznej lub leczenia operacyjnego wady.

Kluczowa diagnostyka w czasie ciąży



W Polsce są tylko dwa szpitale, w których w jednym miejscu możliwy jest poród i leczenie kardiochirurgiczne dziecka. Dzięki temu właściwe leczenie można podjąć od razu po porodzie, a dziecko nie musi być transportowane między szpitalami. Jednym z nich jest Szpital św. Wojciecha w Gdańsku z jedynym w północnej Polsce Oddziałem Kardiochirurgii Dziecięcej, który od wielu lat uczestniczy w programie badań prenatalnych.

- Ważną rolę w przygotowaniu do leczenia noworodka odgrywa diagnostyka prenatalna, pozwalająca wykryć większość wad serca i naczyń we wczesnym okresie życia płodowego. Wczesna informacja o zagrożeniu umożliwia zaplanowanie i przygotowanie, nawet w najmniejszych szczegółach, ułożonego postępowania w okresie ciąży oraz leczenia - najczęściej już od pierwszych chwil po urodzeniu. Diagnostyka wad serca wymaga wykonania specjalistycznych badań obrazowych, zaczynając od rutynowych, jak na przykład echokardiograficznego, EKG i RTG klatki piersiowej itp., po diagnostykę prenatalną umożliwiającą leczenie inwazyjne wykonywane u płodu jeszcze przed urodzeniem - mówi prof. Ireneusz Haponiuk, kierownik Oddziału Gdańskiej Kardiochirurgii Dziecięcej.
Czytaj też: Wielki spec od małych serc

Aktualnie badanie echokardiograficzne jest złotym standardem w ocenie anatomii serca i wielkich naczyń. To bezbolesne badanie, nieobciążone żadnym ryzykiem i może być wielokrotnie powtarzane. Pozwala na ocenę struktur serca, jego pracy i kurczliwości. W przypadku niemowląt i małych dzieci, u których stwierdzono szmer nad sercem, jest niezbędnym narzędziem do wykluczenia wady serca.

Prenatalne badanie echokardiograficzne wykonywane jest zazwyczaj w 18-22 tygodniu ciąży. W uzasadnionych sytuacjach (wysokie ryzyko wady serca) może być wykonane już powyżej 12. tygodnia ciąży. Doświadczony echokardiografista jest w stanie wykryć ponad 90 proc. ciężkich wrodzonych wad serca.

- Ponadto zaleca się konsultację kardiologiczną, w tym badanie echokardiograficzne, dzieciom ze słabym przyrostem masy ciała, z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, z utrzymującą się dusznością, sinicą, po omdleniach i zasłabnięciach. Profilaktycznie zalecamy badanie dzieciom, u których rodziców lub rodzeństwa rozpoznano wadę serca niezależnie od tego, czy wymagali leczenia, czy wyłącznie obserwacji - dodaje dr n. med. Anna Romanowicz-Sołtyszewska, kardiolog.
Na uwagę zasługuje także temat nabytych wad serca, choć występują rzadko, w wielu przypadkach można ich uniknąć.

- Coraz częściej pojawiają się pacjenci z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia, chorobą, która może być powikłaniem m.in. nieleczonych zapaleń w obrębie jamy ustnej lub przewlekłych infekcji bakteryjnych. Mimo że częstość występowania infekcyjnego zapalenia wsierdzia u dzieci jest niewielka, to ze względu na możliwie ciężkie uszkodzenia serca (szczególnie zastawek serca) oraz trudności w leczeniu (brak protez zastawkowych pediatrycznych) profilaktyka oraz wszelkie działania związane z dbaniem o zdrowie odgrywają bardzo ważną rolę - podkreśla dr Konrad Paczkowski, kardiolog.

Kardiolodzy w Trójmieście


Światowe dni serca



29 września obchodzone są Światowe Dni Serca. Jest to jedna z największych imprez propagujących profilaktykę badań serca. Powstała z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) oraz Światowej Organizacji (WHO), UNESCO i UNICEF-u.

- W ubiegłym roku w ramach akcji przeprowadziliśmy bezpłatnie cykl badań (ekg, echo, porada kardiologa, kardiochirurga, pediatry), w których wzięło udział 27 pacjentów. Dzięki przeprowadzonym badaniom u ośmiu pacjentów stwierdzono łagodną postać wrodzonych anomalii serca i naczyń, z zaleceniem dalszej ambulatoryjnej kontroli kardiologicznej. U jednego pacjenta stwierdzono wrodzoną wadę serca, zaopatrzoną kardiochirurgicznie, bez powikłań, z dobrym odległym efektem. Wszystkim badanym pacjentom udzielono szczegółowych porad - dodaje Dominika Janiszewska, prezes fundacji Bicie Serca, która wspiera Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP w Szpitalu św. Wojciecha.
Celem fundacji jest szerzenie wiedzy na temat wad wrodzonych serca, profilaktyki oraz leczenia. W tym roku przygotowano kartę informacyjną dla rodziców, którzy spodziewają się dziecka i położników.

Miejsca

Opinie (7)

  • Podziwiam lekarzy a najbardziej lekarzy chirurgów. Mój Pra był w latach 1925 - 1948 ordynatorem oddziału chirurgicznego w Szpitalu Powiatowym w Gorlicach i uratował wiele istnień ludzkich (ciekawostka: operował m.in. o. Władysława Gurgacza). "Istnień ludzkich" głupio brzmi, ludzi po prostu, uratował wielu ludzi i jestem z Niego bardzo ale to bardzo dumny! Pra już operował podczas wojny polsko - bolszewickiej. Każdy kto widział film "1917" może sobie wyobrazić w jakich warunkach musiał pracować. W ogóle był bardzo prawym człowiekiem. Jak UB aresztowało Jego kolegę, to zaopiekował się synem tego pana przez kilka miesięcy. A tak to leczył partyzantów, miejscowych Żydów (co groziło śmiercią Jego wraz z cała rodziną!). Był bardzo prawym i dzielnym człowiekiem. I chociaż już właściwie nikt o Nim nie pamięta, to Jego pamięć jest wciąż żywa w mojej rodzinie. Dlaczego o tym piszę? Żeby wyrazić, podkreślić mój największy szacunek dla lekarzy a zwłaszcza chirurgów a zwłaszcza kardiochirurgów a zwłaszcza operujących maleńkie serduszka dzieci. Jesteście prawdziwie niesamowici!

    • 6 0

  • No i jak tam kolejka ? (1)

    Termin jak dzieciak będzie obchodził 3 latka?

    • 0 1

    • ...

      Operacje są wykonywane na bieżąco. Mimo pandemii. Każdy kto wymaga operacji jest operowany bezzwłocznie

      • 0 0

  • Zrzutka na operację serca maleńkiej Oli z woj.pomorskiego

    Wystarczy skopiować link: www.siepomaga.pl/ola-dzienniak?fbclid=IwAR0rYYP-cJ0WO3Wr8r_fMlkuvRCmzU7_9uBmQ43mhczRVgx44ReciKu2ED4

    • 0 0

  • Moj synek nie byl zdiagnozowany w ciazy, po porodzie nagły transport na Zaspe, moglo byc za pozno...Najlepsi lekarze, super akcja z informacjami dla poloznikow i rodzicow!

    • 2 0

  • Dr Paczkowski jest kardiochirurgiem

    a nie kardiologiem, jak podano w treści artykułu.

    • 0 0

  • Można i dlatego trzeba się badać!

    Świetny tekst! Pewnie, że można leczyć i dlatego trzeba wykonywać echo serca płodu. Spotkałam się ze zdaniami, że po co badać, skoro coś może wyjść złego to lepiej nie wiedzieć - otóż nie! Trzeba badać i jeśli jest konieczność, szybko leczyć. Właśnie wczoraj zapisałam moją siostrę, która jest w ciąży na to badanie do doktor Rozmus Warcholińskiej i będą z nią podczas badania i nawet jeśli coś wyjdzie nie tak, to będziemy działać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane