Rusza akcja szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci do 5. roku życia

20 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska

Twoje dziecko nie zakwalifikowało się na darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom? Teraz dla 8,5 tys. dzieci z woj. pomorskiego urodzonych w latach 2013-2016 przeznaczono w sumie 17 tys. dawek szczepionki przeciwko pneumokokom - informuje Ministerstwo Zdrowia. Zainteresowani rodzice powinni zgłaszać się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, bo liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.- Zaszczepione mogą zostać dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione, czyli dzieci urodzone w latach 2013-2016 - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka na szczepienie do 20 kwietnia br. Zainteresowani rodzice powinni zgłaszać się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Same szczepienia wykonywane będą od 20 marca 2018 r. (kiedy jest start akcji) do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Resort zastrzega, że liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone. O sposobie dysponowania szczepionkami decyduje lekarz, który pobrał je ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podstawowym kryterium dostępu do darmowych preparatów jest jednak kolejność zgłoszeń.

- Szczepionki są przeznaczone dla 8500 dzieci w woj. pomorskim, to 17 000 dawek - po dwie dawki na dziecko, czyli dla ok 8,5 proc. z ogólnej liczby ok. 100 tys. dzieci "uprawnionych" w woj. pomorskim do otrzymania tej szczepionki w ramach akcji - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Jak informuje resort, szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch miesięcy.

- Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.
Czytaj też: Szczepienie przeciw pneumokokom: darmowe i obowiązkowe

Obowiązkowe szczepieniaJuż od ponad roku przeciwko pneumokokom szczepione są wszystkie noworodki. Do końca 2016 r. obowiązkowo szczepione były dzieci z grup ryzyka, np. te urodzone przed 37. tygodniem ciąży, z niską wagą urodzeniową (poniżej 2,5 kg), czy chorujące na niektóre choroby przewlekłe.

Rodzice pozostałych maluchów, jeśli chcieli zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki. Teraz w stosunku do rodziców, którzy nie dopełnią obowiązku zaszczepienia dziecka, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

Czytaj też: Pneumokoki groźne na Pomorzu. Sanepid alarmuje: coraz więcej zachorowań

Dlaczego warto chronić się przed pneumokokami?Pneumokoki to łatwo przenoszące się bakterie. Infekcje, które wywołują są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, niemających w pełni wykształconego układu odpornościowego.

Infekcje wywołane przez pneumokoki mogą przybierać różne formy: od zapalenia płuc, ucha środkowego, zatok obocznych nosa, wsierdzia czy stawów po najcięższą postać zakażenia - tzw. inwazyjne infekcje pneumokokowe, tj. przypadki sepsy, które rozprzestrzeniają się bardzo dynamicznie i zajmują różne narządy, prowadząc do ogólnoustrojowej reakcji zapalnej.

Światowa Organizacji Zdrowia ostrzega, że zakażenia pneumokokowe powodują na świecie ponad 1,6 mln zgonów rocznie wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Na poważne choroby wywoływane przez pneumokoki cierpią zaś najczęściej dzieci do 5. roku życia. Najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje natomiast w pierwszych dwóch latach życia.
Korzystasz ze szczepień przeciw pneumokokom?
29%

tak, szczepię zarówno dziecko, jak i siebie

30%

korzystam ze szczepienia dla dziecka, bo jest darmowe

9%

nie korzystam, bo szkoda mi pieniędzy

32%

nie uznaję szczepień ochronnych

zakończona

łącznie głosów: 330