Rusza rozbudowa szpitala w centrum Gdyni

7 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Rozbudowa szpitala w centrum Gdyni na półmetku

Blisko 72 mln zł będzie kosztowała przebudowa Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Powstanie nowy blok operacyjny z czterema salami oraz zostanie przebudowany szpitalny oddział ratunkowy. Prace dofinansowane z UE mają potrwać do końca 2020 roku.Przypomnijmy:

 1. Rozbudowa Szpitala św. Wincentego a Paulo planowana jest od lat.
 2. Sam SOR rocznie przyjmuje 40 tys. pacjentów, w placówce wykonywanych jest 20 tys. hospitalizacji i 10 tys. zabiegów.
 3. W 2017 roku podpisano umowę w sprawie dofinansowania inwestycji z Unii Europejskiej.
 4. Zakładała powstanie bloku operacyjnego i rozbudowę szpitalnego oddziału ratunkowego.
 5. Wartość projektu szacowano na 81 mln zł.
 6. Zanim udało się wyłonić wykonawcę, potrzebnych było kilka przetargów.


Po zeszłorocznym rozstrzygnięciu przetargu w poniedziałek podpisano umowę z firmą Alstal, rozbudowującą Szpital św. Wojciecha w Gdańsku. Firma w przeszłości remontowała Operę Leśną w Sopocie, a ostatnio złożyła ofertę na budowę lodowiska w Gdyni.

Wartość prac to łącznie ponad 71,7 mln zł. Środki unijne to 43,5 mln zł. Resztę - ponad 28,18 mln zł - dołoży samorząd województwa pomorskiego.

Powstanie nowy pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni 5,3 tys. metrów kwadratowych. Do użytku zostaną oddane jedna kondygnacja podziemna i cztery kondygnacje nadziemne. Pojawi się też dwukondygnacyjny parking.

Planowane inwestycje w ramach przebudowy:

 • nowy blok operacyjny z czterema salami do obsługi Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej, Urologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej, Kardiologicznej, Chirurgii Onkologicznej,
 • nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
 • rozbudowa Szpitalnego Oddziału Intensywnej Terapii,
 • sala resuscytacyjno-zabiegowa, pokoje i boksy konsultacyjne, sala intensywnej terapii, gabinet usg oraz nowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, sanitarna, wentylacje i klimatyzacje,
 • zakup m.in. defibrylatorów, respiratorów, ultrasonografu, aparatów EKG.


- Cieszę się, że możemy nadal czerpać środki z Unii Europejskiej i wykorzystać je na remont szpitala. W Gdyni nigdy nie było prawdziwego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Teraz wreszcie będzie - mówi Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Prace przygotowawcze rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w styczniu. Najpierw będą prowadzone pod ziemią, gdzie znajdują się m.in. powodujące kolizję sieci elektryczne i ciepłociąg. Wiosną zacznie się zabezpieczanie wykopu. Pracownicy nie ukrywają, że teren jest ciężki z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych.

- Myślę, że w maju mieszkańcy zobaczą pierwsze prace naziemne. W szczytowym momencie na budowie będzie pracować ok. 160 osób. Nie przewidujemy w czasie budowy utrudnień dla kierowców - opowiada Piotr Kwiatkowski, dyrektor gdańskiego oddziału firmy Alstal.
Prace mają potrwać do końca 2020 roku.
Czy z powodu choroby lub wypadku trafiłe(a)ś w ubiegłym roku do szpitala?
40%

tak

60%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1044