stat

Seniorzy i przedszkolaki w jednym miejscu. Otwarto nowy dom opieki

26 października 2019, 10:00
Ewa Palińska

Dom opieki dla seniorów i przedszkole w jednym budynku? Choć jeszcze kilka lat temu takie zestawienie mogło wydawać się nietypowe, dziś zyskuje na popularności. Placówki, które stawiają na integrację międzypokoleniową otwiera się na całym świecie, również w Gdańsku, gdzie właśnie zainaugurowało działalność Centrum Opieki Serenus, które funkcjonuje w jednym budynku i współpracuje z przedszkolem Fregata. Dom seniora połączony z przedszkolem ma również powstać na terenach po dawnym szpitalu na Klinicznej.Dzieci rozwijają swoje umiejętności emocjonalne i społeczne, a seniorzy czują się potrzebni i choć na chwilę mogą zapomnieć o swoich chorobach - takie m.in. korzyści dostrzegli pracownicy Providence Mount St. Vincent w Seattle (stan Waszyngton, USA), którzy w prowadzonym przez siebie domu opieki postanowili otworzyć przedszkole. Niezwykłość takich relacji dostrzegli też właściciele innych domów seniora, a trend integrowania dzieci z osobami starszymi, niejednokrotnie schorowanymi, stał się popularny na całym świecie.

Pierwsze takie miejsce w TrójmieścieW Polsce istnieją już domy opieki połączone z przedszkolami. W piątek 25 października tego rodzaju placówkę otwarto w Gdańsku. Centrum Opieki Serenus na Ujeścisku, prowadzone przez Fundację Laurentius, mieści się w jednym budynku i ściśle współpracuje z przedszkolem Fregata.

- Relacja jaka tworzy się między dziećmi i seniorami jest niezwykła, a wspólne spędzanie czasu przynosi korzyści dla obu stron - mówi Magdalena Kowalczys, dyrektor Centrum Opieki Serenus. - Osoby starsze, dzięki obecności dzieci, odzyskują radość i energię. Różnorodność tych grup staje się ich siłą, seniorzy i przedszkolaki służą sobie nawzajem, ich potrzeby uzupełniają się. Synergia pokoleń pokazuje, że każdy człowiek, niezależnie od wieku potrzebuje ciepła, serdeczności i poczucia bycia ważnym - podkreśla.
Placówka powstała z myślą o osobach w podeszłym wieku, w szczególności chorych na demencję i Alzheimera.

- Istotnym elementem codziennego funkcjonowania osób starszych, a zwłaszcza chorych na demencję, jest kontakt z naturą - podkreśla Kowalczys. - Nasz dom, dzięki specjalnie przygotowanemu ogrodowi, stanowi miejsce relaksu dla seniorów, a sąsiedztwo z placem zabaw sprzyja kontaktowi pokoleń na świeżym powietrzu - dodaje.

Opieka długo i krótkoterminowaCentrum stworzyła Fundacja Laurentius, która prowadzi Dom Opieki i Dom Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz Dom Opieki w Katowicach, gdzie z ogromnym oddaniem, profesjonalnym podejściem realizują opiekę nad osobami starszymi.

Centrum Opieki Serenus, podobnie jak przedszkole Fregata, to placówka prywatna. Pobyt mieszkańca odbywa się na podstawie zawartej umowy cywilno-prawnej. Koszt pobytu pokrywany jest w całości przez mieszkańca lub osobę, z którą zostanie podpisana umowa.

Placówka oferuje pobyty na czas nieokreślony oraz na krótsze okresy. Podopieczni mają do dyspozycji pokoje jedno- bądź dwuosobowe z łazienkami, a infrastruktura domu pozbawiona jest barier architektonicznych. Pobyt w pokoju dwuosobowym kosztuje od 165 zł za dobę (ponad 4,6 tys. zł/mies). Za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić od 165 zł (ok. 5 tys. zł/mies.) wzwyż.

Dom opieki i przedszkole przy KlinicznejO planach stworzenia miejsca, w którym seniorzy mogliby integrować się z dziećmi, na początku roku poinformowała też Orpea Polska - spółka, która wykupiła teren po dawnym szpitalu przy ul. Klinicznej.

Dom opieki i przedszkole powstaną w budynkach szpitala na KlinicznejPo gruntownym remoncie, który trwa obecnie, ma tam powstać dom opieki, apartamenty z całodobową opieką medyczną, klinika rehabilitacyjna oraz przedszkole. Prowadzenie przedszkola spółka zamierza powierzyć podmiotowi zewnętrznemu, który oczywiście będzie współpracował z domem opieki.