Skrzynki z podpaskami w sopockich szkołach

22 września 2021, 16:00
ewel
Takie skrzynki pojawiły się już w sopockich szkołach. Więcej zdjęć (3)

Takie skrzynki pojawiły się już w sopockich szkołach.

fot. Fotobank.PL/UMS

Takie skrzynki pojawiły się już w sopockich szkołach.

fot. Fotobank.PL/UMS

Skrzynki z podpaskami i tamponami, z których można korzystać bezpłatnie, pojawiły się w sopockich szkołach. Miasto dołączyło tym samym do ogólnopolskiego projektu, którego celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym.Akcja "Różowa skrzyneczka" to projekt ułatwiający dostęp do środków higieny osobistej tym, którzy ich potrzebują, a nie mają przy sobie własnych. Uczestniczy w niej już Gdańsk i Gdynia, teraz dołączył także Sopot.

Czytaj też: Darmowe podpaski i tampony trafią do urzędów oraz szkół

Pierwsze skrzyneczki zawisły w Sopocie w miejskich bibliotekach, a kolejne we wrześniu pojawiły się w ośmiu sopockich szkołach - podstawowych i średnich.

Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiarMechanizm działania jest prosty. W skrzynkach znajdują się ogólnodostępne podpaski, tampony czy wkładki higieniczne. Wyposażenie skrzynek może być finansowane przez placówki, ze zbiórki, przez prywatnych sponsorów, jak i zgodnie z zasadą projektu: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. Każdy może więc sam uzupełnić skrzynkę.

Z inicjatywą rozwieszania w Sopocie różowych skrzyneczek zwrócili się do miasta członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu. Miasto sfinansowało ich zakup i od początku wspiera akcję.

Szkoły średnie w Sopocie - lista wszystkich- Oprócz samego dostępu do środków higienicznych podczas menstruacji dużym problemem jest także traktowanie jej jako tematu tabu - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - To normalna, comiesięczna sprawa, która dotyczy połowy populacji. Trzeba menstruację odczarować, by dziewczynki i kobiety nie czuły wstydu czy zażenowania w tej sytuacji, by środki higieniczne były czymś powszechnym w każdej toalecie. To nie jest problem marginalny, jak się może wydawać. Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation wynika, że ubóstwa menstruacyjnego doświadcza około pół miliona Polek - dodaje.
W każdej sopockiej szkole będzie opiekunka dbająca o to, by skrzyneczka była pełna i spełniała swoją rolę. W całej akcji ważny jest też aspekt edukacyjny i takie działania też będą w Sopocie prowadzone.

Na stronie www.rozowaskrzyneczka.pl znajduje się interaktywna mapa, na której można znaleźć lokalizację skrzynek.
Wiedziałe(a)ś o akcji "Różowa skrzyneczka"?
55%

tak i uważam, że jest bardzo potrzebna

12%

tak, ale nie podoba mi się ona

5%

coś słyszałe(a)m, ale mnie to nie interesuje

28%

nie, pierwsze słyszę

zakończona

łącznie głosów: 665

ewel

Opinie wybrane


wszystkie opinie (147)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.