Skuteczny lek na COVID-19 coraz bliżej. Polski rząd już zakontraktował preparaty

10 listopada 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Nowe leki na COVID-19 będą miały formę doustną. Więcej zdjęć (2)

Nowe leki na COVID-19 będą miały formę doustną.

fot. rf123/voodziavochka

Nowe leki na COVID-19 będą miały formę doustną.

fot. rf123/voodziavochka

- Polska zakontraktowała leki, które jeszcze nie są w obiegu, ale mam nadzieję, że uratują znaczną liczbę istnień ludzkich - zapowiedział premier Morawiecki. Chodzi o preparaty efektywnie zwiększające możliwości terapeutyczne. Tymczasem obiecujące są wyniki co najmniej dwóch farmaceutyków, które mają szanse w najbliższym czasie pojawić się na rynku.Niezależnie od realizacji programu szczepień kolejny ważny przełom w walce z epidemią nastąpi po zatwierdzeniu skutecznej farmakoterapii, która pozwoli opanować chorobę na wczesnym etapie i nie dopuścić do pojawienia się poważnych zmian w płucach.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie będziemy w stanie całkowicie wyeliminować wirusa z naszego życia, dlatego możliwość stosowania leków pozwoliłaby na reagowanie tam, gdzie pojawiają się ogniska zakażeń. Dwa preparaty są już coraz bliżej dotarcia do aptek.

Czytaj też: Czwarta fala COVID-19. Przybywa pacjentów - najstarszy ma 103 lata, a najmłodszy miesiąc

Testowane leki znacznie zwiększają szansę na przeżycieMiesiąc temu firma Merck opublikowała wyniki, które wskazują, że stosowanie leku o nazwie Molnupiravix o połowę redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

- Molnupirawir jest rozwijany jako lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania od ok. 10 lat. Został po raz pierwszy przetestowany jako lek przeciw gorączce krwotocznej podczas wybuchu epidemii w Liberii w 2016-17 r. Wkrótce opinia EMA - poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
- Badania sugerują, że to leczenie może zmniejszyć zdolność namnażania się koronawirusa w organizmie, zapobiegając hospitalizacji lub śmierci u pacjentów z COVID-19 - poinformowała w komunikacie Europejska Agencja Leków.
Z kolei firma Pfizer ogłosiła, że zakończyły się badania drugiej i trzeciej fazy dotyczące przeciwwirusowego leku Paxlovid podawanego wraz z niskimi dawkami ritonaviru. Wyniki są jeszcze bardziej obiecujące, okazuje się bowiem, że terapia zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu o 89 proc. Badania zostały przeprowadzone u 1219 pacjentów z COVID-19, którzy borykali się również z innymi czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Analizy wykazały, że chorzy przyjmujący farmaceutyki o wiele rzadziej byli kierowani na leczenie szpitalne.

Czytaj też: Restrykcje dla niezaszczepionych? "To nieuniknione w skutecznej walce z epidemią"

Polska czeka na decyzję Europejskiej Agencji LekówDobre wiadomości płynące z ośrodków badawczych powoli przekładają się na zwiększenie możliwości terapeutycznych. Wielka Brytania dopuściła już do stosowania przez pacjentów Molnupiravir. Polska natomiast czeka na wytyczne Europejskiej Agencji Leków, która zapowiada, że obecnie cały czas trwają analizy.

Na decyzje czeka też polski rząd, który ma już podpisane umowy z firmami opracowującymi nowe farmaceutyki.

- Polska zakontraktowała leki, które jeszcze nie są w obiegu, ale mam nadzieję, że uratują znaczną liczbę istnień ludzkich - powiedział premier.
Czy zaszczepiłe(a)ś się trzecią dawką przeciw COVID-19?
9%

tak, jestem po trzeciej dawce

2%

nie, ale już jestem zapisany(a)

40%

nie, czekam, aż minie pół roku od drugiej dawki

14%

nie, nie będę szczepił(a) się trzecią dawką

35%

nie, nie szczepię się przeciw COVID-19

zakończona

łącznie głosów: 1055

Opinie wybrane


wszystkie opinie (143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać