Solaria, studia tatuażu i piercingu. Jak działają w czasie epidemii?

7 czerwca 2020, 12:30
ws
Najnowszy artukuł na ten temat

Markety wydłużają godziny pracy. Niektóre czynne całodobowo

Solaria, studia piercingu i tatuażu znów mogą działać. Limit osób w obiekcie, obowiązkowa dezynfekcja powierzchni - to tylko niektóre wytyczne dotyczące ich działalności. Klienci będą też zostawiali swoje dane kontaktowe, tak by w przypadku np. kontaktu z osobą zarażoną COVID-19 móc się z nimi skontaktować.W ramach IV etapu odmrażania gospodarki rząd postanowił zezwolić na funkcjonowanie kolejnych branż. Wytyczne dla solariów, podobnie jak dla studiów tatuażu czy saun - zarówno dla właścicieli, pracowników ale też przede wszystkim klientów - przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zdrowia oraz GIS.

Studia tatuaży w Trójmieście


Jak bezpiecznie się opalać?Klienci solariów podczas obecności w salonie muszą pamiętać o osłonie nosa i ust - z wyłączeniem samej sesji opalania w zamkniętej kabinie solarium. Resort rekomenduje też nieużywanie telefonów komórkowych, z wyłączeniem dokonywania płatności.

- Salony solaryjne posiadają wyizolowane ścianami kabiny, w których znajdują się urządzenia solaryjne. Maksymalna liczba osób przebywająca jednocześnie na terenie solarium nie może przekraczać liczby kabin, wyłączając obsługę - czytamy w wytycznych MR.
Sanepid zaleca by po wykonaniu usługi - opuszczeniu lokalu przez klienta oraz zakończeniu 3-minutowej wentylacji kabiny urządzenia opalającego - każdorazowo należy dezynfekować całe urządzenie oraz elementy kabiny dotykane przez klienta.

Salony kosmetyczne w Trójmieście


Salon trzeba myć wodą z detergentem lub dezynfekować pomieszczenia i powierzchnie w salonie co najmniej 2 razy na zmianę. Wprowadzono ponadto zakaz używania suszarek nadmuchowych w łazienkach. Pracownicy solariów mają obowiązek noszenia rękawiczek przy wykonywaniu usługi, noszenia przyłbic albo maseczek.

Odmrożone studia tatuażu i piercinguOd 6 czerwca znowu mogą funkcjonować studia tatuażu. Tu również obowiązują specjalne zasady sanitarne. Podstawowe zasady to: bezpieczna odległość między klientami i pracownikami, klienci muszą mieć w salonie założoną maseczkę i rękawiczki, rekomendowana jest praca w trybie zmianowym, w gabinecie może przebywać tylko tylu klientów, ile jest stanowisk do ich obsługi.

Tatuatorzy podkreślają, że w ich salonach najwyższe środki ochrony sanitarne łącznie z dezynfekcją były faktem jeszcze przed wybuchem pandemii. Każdy tatuażysta przyjmuje zawsze tylko jednego klienta, a więc ryzyko zakażenia jest niskie i wywiad epidemiologiczny łatwy do przeprowadzenia.

Sanepid zaleca ponadto dla obu branż ograniczenie rozmów pomiędzy personelem a klientami do minimum wymaganego do zrealizowania usługi.

- Zaleca się rozważenie możliwości czasowego zaniechania usług piercingu w okolicy ust i nosa - czytamy w wytycznych MR.
W salonach należy również zachować bezpieczną odległość - minimum to 2 m odległości pomiędzy stanowiskami dla klientów, w przypadku braku takiej możliwości rekomenduje się zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami.

ws