Specustawa koronawirusowa a rynek pracy

7 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioletta Kakowska-Mehring
Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę zdalną, jednak nie może narzucić takiego rozwiązania. Dzięki specustawie może nakazać takie świadczenie pracy. Więcej zdjęć (1)

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę zdalną, jednak nie może narzucić takiego rozwiązania. Dzięki specustawie może nakazać takie świadczenie pracy.

fot. 123rf / langstrup

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę zdalną, jednak nie może narzucić takiego rozwiązania. Dzięki specustawie może nakazać takie świadczenie pracy.

fot. 123rf / langstrup

Senat przyjął ustawę tzw. koronawirusową, która zawiera zalecenia dla pracodawców, a prezydent już ją podpisał. Mówi ona m.in. o tym, że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. A co gdy praca zdalna nie wchodzi w grę? Pracodawcy obawiają się, że walka z wirusem głównie odbędzie się ich kosztem. Co jeszcze znajdziemy w tej ustawie?



Firma Sony Pictures właśnie ogłosiła, że na dwa tygodnie zamyka swoje biura w Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Gdyni. Wszystko z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Zdrowie i dobre samopoczucie naszych pracowników ma ogromne znaczenie. Uznaliśmy, że ważne jest, aby poinformować, że jeden z naszych pracowników w Londynie mógł zostać narażony na koronawirusa COVID-19, biorąc pod uwagę jego ostatnie podróże do dotkniętego wirusem obszaru - napisano w notce dla pracowników ujawnionej przez portal TBI. Praca w tym czasie ma się odbywać zdalnie.

Praca zdalna



Kwestie pracy zdalnej reguluje właśnie przyjęta przez Senat tzw. "specustawa koronawirusowa". Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę zdalną, jednak nie może narzucić takiego rozwiązania. Jak ocenili eksperci Deloitte w specjalnym raporcie "Czego nie może pracodawca, co wolno pracownikowi - koronawirus a prawo pracy", pracodawca również nie jest uprawniony do podejmowania działań izolujących pracownika ani do samodzielnego dokonywania oceny jego stanu zdrowia i w konsekwencji uznania, że może on stanowić zagrożenie dla pozostałych osób znajdujących się w zakładzie pracy. Sytuację trochę zmienia właśnie przyjęta specustawa, która przewiduje, że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19,  może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Obawy pracodawców



Jednak problem pojawia się, gdy praca zdalna nie wchodzi w grę. Wówczas pracownicy muszą iść na L4. Niestety koszty z tego tytułu spadną na pracodawców. Obowiązująca teraz Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa traktuje na równi niezdolność do pracy z powodu choroby z niemożnością wykonywania pracy z powodu kwarantanny, czyli zastosowania przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych. W przypadku objęcia pracownika kwarantanną, tak jak przy normalnym L-4, przez okres pierwszych 33 dni (14 dni, gdy pracownik ma więcej niż 50 lat) zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy. Dopiero później ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.

Gdy choruje lub jest nieobecnych z powodu kwarantanny kilku pracowników, nie ma jeszcze dużego kłopotu. Jednak gdy kwarantanną objęty zostanie cały personel lub gdy władze nakażą zamknięcie firmy? Kto będzie płacił za przestój? Tego obawiają się pracodawcy i chcę, aby część kosztów poniosło państwo. Na ustawodawców naciskają już organizacje zrzeszające pracodawców i domagają się poprawek w specustawie.

Opieka nad dzieckiem



Kolejną sprawą, którą reguluje specustawa, jest opieka nad dzieckiem. Rodzice zwolnieni są od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem (do ośmiu lat), za okres nie dłuższy niż 14 dni, będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Co ważne, dodatkowy zasiłek nie wlicza się do maksymalnego okresu zasiłkowego (60 dni), mającego zastosowanie w przypadku "zwykłego" nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które nie ma związku z obecną sytuacją i ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Prawie wszystkie przepisy specustawy dotyczące koronawirusa w Polsce mają obowiązywać przez 180 dni. Ustawa wejdzie w życie dzień po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Wyjazdy służbowe reguluje Kodeks pracy



W raporcie Deloitte, o którym już wspominaliśmy, wyjaśniono również kwestie dotyczące możliwości odmowy wyjazdu służbowego, jeśli miejsce docelowe jest zagrożone epidemią.

- Zgodnie bowiem z art. 210 § 1 Kodeksu pracy, w razie gdy warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednio zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego - stwierdzili autorzy raportu.
Eksperci dodali, że zagrożenie epidemią musi być uzasadnione, np. wynikające z wiążących zaleceń lub komunikatów właściwych organów państwowych, takich jak Inspekcja Sanitarna lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podróż prywatna



Jednak prywatne podróże pracowników - zdaniem autorów raportu - powinny być poza obszarem zainteresowania pracodawcy. Pracodawca nie ma podstaw, aby pytać pracownika o jego prywatne sprawy, w tym miejsce spędzania urlopu wypoczynkowego. Tym bardziej nie może zabronić pracownikowi wykorzystania urlopu, który ten zamierza spędzić w kraju, gdzie jest wysokie ryzyko zainfekowania koronawirusem.

Jednak, jak zaznaczono w raporcie, pracownik w przypadku zagrożenia infekcją wirusową powinien stosować się do poleceń pracodawcy, którego zadaniem jest zabezpieczenie środowiska pracy przed ryzykiem infekcji.

- W zakres takich dodatkowych obowiązków wchodzić może korzystanie z maseczek higienicznych, które powinny zostać zapewnione przez pracodawcę, czy nawet całej odzieży ochronnej, o ile uzasadnia to charakter i miejsce pracy, np. szpital. Pracownicy zasadniczo mogą zostać zobowiązani do regularnego dezynfekowania rąk, szczególnie w branżach narażonych na kontakt z osobami zainfekowanymi - czytamy w raporcie Deloitte.

Co powinni pracodawcy



Jak pracodawcy mogą przygotować się do niestandardowej sytuacji, jaką jest epidemia koronawirusa? Kilka rad przekazała Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy. Według niej należy:

 • rozważyć, które z delegacji zagranicznych są niezbędne i zastąpić je wideokonferencjami, telekonferencjami, webinarami,
 • zachować wysoką czujność co do tego, w jakiej kondycji są nasi pracownicy, i zalecić pozostanie w domu tym, którzy mają objawy przeziębienia - to dobra okazja do przećwiczenia pracy zdalnej i sprawdzenia, na ile nasza firma jest na taką formę pracy gotowa,
 • prowadzić racjonalne rozmowy z pracownikami na temat realnego zagrożenia zachorowania na grypę czy koronawirusa - odporność na wszelkie zachorowania obniża stres, panikę i lęk,
 • stworzyć scenariusz na kolejne miesiące po przeanalizowaniu danych i ocenie, że wpływ odizolowania Chin i północnych Włoch na nasz biznes może być duży albo średni.
Czy twój pracodawca podjął środki ostrożności w związku z koronawirusem?
44%

tak, zostaliśmy poinstruowani na temat zasad postępowania

56%

nie, nie rozmawiano z nami o ewentualnych zagrożeniach

zakończona

łącznie głosów: 803

Opinie (103) 2 zablokowane

 • (13)

  Ciekawe jak pracodawcy mają na to zarobić. Rozumiem,że spadnie im z nieba.

  • 62 10

  • (3)

   Sprzedadzą swoje q7

   • 17 24

   • Mój jeździ Talismanem 3-letnim

    • 6 2

   • (1)

    jak ma sprzedać własność banku?

    • 24 2

    • Normalnie, na Allegro.

     • 0 0

  • Poczekaj jeszcze chwilkę (2)

   Zobaczysz jakiego bankruta zrobią jak się wirus rozprzestrzeni...

   • 8 3

   • Wtedy wszyscy razem zaśpiewamy z zenkiem z telewizora o oczach zielonych!

    A holecka powie, że jest super!

    • 14 2

   • i wtedy stracisz pracę

    a o nową będzie trudno

    • 4 2

  • (3)

   już tyle mają naszym kosztem na kontach ze przeżyją

   • 8 9

   • (2)

    Z czegoś muszą pokryć koszty twojego nieróbstwa. To, ze przez cały dzień udajesz, że coś robisz nie oznacza, że wytwarzasz jakiś dochód. I jeszcze ciągle z każdym chodzisz na fajkę. A nie pamiętasz jak się cieszyłeś, że

    Z czegoś muszą pokryć koszty twojego nieróbstwa. To, ze przez cały dzień udajesz, że coś robisz nie oznacza, że wytwarzasz jakiś dochód. I jeszcze ciągle z każdym chodzisz na fajkę. A nie pamiętasz jak się cieszyłeś, że dostałeś pracę? Podpisałeś umowę, za ile będziesz pracował, to co cię reszta obchodzi. Zamień się z szefem na stanowiska, to też będziesz mógł jeździć dwa razy do roku w Alpy. ... i mieć na głowie: ta w ciąży, ta rodzi, ten się połamał, a tej znowu dziecko chore i ci znów chcą na urlop. Pół załogi w pracy, a kontrakty popodpisywane i trzeba się wywiązać. Największy mądrala w firmie powinien dostać pulę, by podzielić ją na wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Zobaczyłby jak byłby kochany /sarkazm oczywiście/.

    • 13 7

    • Ty się chwalisz,czy się żalisz?

     Januszu biznesu

     • 7 3

    • Zakazać ciąży, wypadków, zachorowań, wszyscy podają nr. telefonu i na każde wezwanie prędko do firmy bo przecież kontrahent z klientem się obrażą

     • 0 0

  • Rozsądny pracodawca zawsze tworzy rezerwy

   Finansowe w swojej firmie a nie przejadą wszystko że swoją żonka. Ja sama prowadzę firmę, nie żadna tam spółkę akcyjna a rezerwy mam. To podstawa biznesu, żeby w razie czego mieć koło ratunkowe i nie skończyć pod mostem.

   • 4 1

  • A co z podatkami

   A co z rozliczeniem z fiskusem. Czy przesuną terminy? Moje pracownice mają dzieci w szkole podstawowej i przedszkolu jak skorzystają z opieki nad dzieckiem zostaje bez pracowników A terminy rozliczeń zostały bez zmian

   • 0 0

 • Pewien Gdyński pracodawca pomimo ostrzeżeń jeszcze parę dni temu wysyłał pracowników... (3)

  ... do Indii i na Filipiny. Kadra gorąco zachęcała do wyjazdu.

  • 35 4

  • Indie i Filipiny to nie Chiny

   ani Emilia Romagna

   • 11 8

  • A jaki ma to związek!?

   W domu, pod kocem siedzieć lenie jedne!

   • 5 5

  • no to nie robił nic innego jak pisowski rząd
   trójmiasto jest pełne obcokrajowców z krajów ogarniętych tym wirusem
   skoro rząd nie zamyka dla tych ludzi granic to czemu mamy oczekiwać od pracodawcy dojrzałości?

   • 6 7

 • (12)

  Czy będzie rekompensata finansowa za utratę płynności przez spółkę w związku z paniką?

  • 43 8

  • To raczej media powinny zapłacić za robienie tej g*wnoburzy

   • 30 8

  • nie bedzie (1)

   Niektórym zabraknie kaski na leasing Audi Q7.. chyba nie będziemy się do tego dokładać ?

   • 13 20

   • ale cię boli to Q7

    załóż firmę, też będziesz miał Q7, przecież to banalnie proste, nie?

    • 25 7

  • Możesz podać koronawirusa do sądu.

   • 11 1

  • Jaka paniką? (1)

   Chłopie... Wystaw nosa za drzwi.. W słonecznej Italii w ciągu 4 godzin, 40 zgonów...

   • 10 8

   • Idź lepiej kupić makaron w biedrze.

    • 7 9

  • mam dopłacać z podatków do jakiejś spółki? (5)

   niech radzi sobie sama, a jak nie, to niech upada

   • 7 8

   • Całkowita racja

    Roszczeniowa postawa tzw. pracodawców jest oburzającą. Już chyba lepiej przeprowadzić zorganizowaną kwarantannę niż żeby zarażony pracownik przekazał wirusa swoim współpracownikom i klientom. A jak się ktoś nie potrafi

    Roszczeniowa postawa tzw. pracodawców jest oburzającą. Już chyba lepiej przeprowadzić zorganizowaną kwarantannę niż żeby zarażony pracownik przekazał wirusa swoim współpracownikom i klientom. A jak się ktoś nie potrafi odnaleźć w tych nowych, trudnych realiach biznesowych, niech ogłasza upadłość i idzie do uczciwej pracy. Bo przecież praca najemna to bułka z masłem.

    • 8 6

   • (2)

    skoro pracownik nie pracuje to wtedy pensji nie dostanie, tak jak spółka, będzie sprawiedliwe?

    • 5 4

    • Całe szczęście to nie wiek XIX (1)

     Jest ubezpieczenie chorobowe, na które składają się pracownicy, ale pierwsze 33 dni chorobowego płaci pracodawca. Jeżeli nie ma tego wkalkulowanego to niech lepiej zajmie się czymś łatwiejszym niż robienie interesów.

     • 5 2

     • Jest ZUS gwarant dorobytu pracownika!

      • 3 1

   • Koszt leasingu rozłożyć na pracownicze premie uznaniowe a nie czekaj...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.