stat

Przychody Lechii sezon 2016/17- 45 mln zł

26 czerwca 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
jag.

Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk wstępnie oszacowała przychody, które wypracowała w sezonie 2016/17. Osiągnęły one poziom około 45 mln zł. Jeszcze nie wiadomo, czy tym razem udało się uniknąć straty, czyli czy wydatki znów nie okazały się wyższe niż wpływy. O tym więcej będzie można powiedzieć w sierpniu.BILANS LECHII ZA SEZON 2014/15 PRZEDSTAWIONY NA WALNYM ZGROMADZENIU AKCJONARIUSZY. REKORDOWE PRZYCHODY

Przychody to wpływy z praw telewizyjnych, umów sponsorskich oraz z miastem Gdańsk, transferów, dni meczowych, w tym ze sprzedaży biletów i karnetów czy sprzedaży klubowych pamiątek, koszulek czy gadżetów.

Wszystko wskazuje na to, że Lechii Gdańsk nie udało się przebić rekordowego jak dotychczas pod względem przychodów sezonu 2014/15. Wówczas - jak informował nas Maciej Bałaziński, obecny wiceprezes klubu - osiągnęły one około 50 milionów złotych. Teraz do tej kwoty można byłoby się zbliżyć, gdyby biało-zieloni zajęli wyższe miejsce niż czwarte. Wówczas tylko od Ekstraklasy otrzymaliby blisko 3 mln zł więcej, a i niektóre wypłaty sponsorskie także byłyby wyższe, gdyż umowy zawierają klauzule o dodatkowych premiach za pozycje w czołówce.

- Nie liczyliśmy, ile pieniędzy zarobiliśmy więcej, gdybyśmy znaleźli się w pierwszej "3". Trudno to oszacować jednoznacznie - przyznaje Adam Mandziara, prezes Lechii.
SPRAWDŹ, ILE GDAŃSK PŁACIŁ LECHII ZA PROMOCJĘ W OSTATNICH LATACH

Natomiast klub podliczył wstępnie przychody za sezon 2016/17. Osiągnęły one 45 milionów złotych. To nieco więcej niż przed rozgrywkami zakładały władze klubu.

- W budżecie będzie constans, czyli plus minus 40 mln zł - tak zapowiadał przed blisko rokiem prezes Mandziara.
PRZED SEZONEM PREZES LECHII ZAKŁAD BUDŻET NA POZIOMIE 40 MLN ZŁ. PRZECZYTAJ WYWIAD Z ADAMEM MANDZIARĄ

Lechia zatem osiągnęła nie tylko stabilizację sportową, gdyż w ostatnich 4 sezonach regularnie kończyła rozgrywki ligowe na miejscach 4-5, ale także w wysokości przychodów, które na trwałe przekraczają 40 mln zł. Warto to podkreślić, gdyż jeszcze w raporcie "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2013" przychody gdańskiego klubu były blisko dwukrotnie mniejsze. Określano je wówczas na 25,5 miliona złotych.

Oczywiście na razie mamy jedynie szacunki za minione rozgrywki. W ciągu najbliższego miesiąca ukaże się zapewne kolejny raport Ekstraklasa SA i Ernst&Young, gdzie dokładnie zostaną podliczone finanse klubów najwyższej klasy rozgrywkowej za 2016 rok. Natomiast oficjalne dane za okres od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 przedstawiane zostaną na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które zazwyczaj odbywa się na przełomie roku.

SZCZEGÓŁOWA DANE FINANSOWE LECHII ZA ROK 2015. WYSOKIE KOSZTY TWORZENIA AKADEMII I FUNKCJONOWANIA KLUBU JESIENIĄ

Dlatego też jeszcze nie wiadomo, czy tym razem udało się uniknąć straty. Szacunkowe zestawie wpływów z wydatkami powinno być znane w sierpniu. Przypomnijmy, że odkąd klub działa jako spółka akcyjna, czyli od 2009 roku, nie udało mu się żadnego roku zakończyć na plusie.

Jednak po zmianie właściciela pakietu większościowego piłkarskiej spółki, w 2014 roku, deficyt starano się redukować. Gdy sezon 2012/13 przyniósł stratę jeszcze na poziomie 2,6 mln zł, to po rozgrywkach 2014/15 niedobór w budżecie wynosił 400 tysięcy, a po cyklu 2015/16 szacowano go na 900 tysięcy złotych.

LECHIA ZAROBIŁA ZA SEZON 2016/2017 10 MILIONÓW ZŁOTYCH. SPRAWDŹ, O ILE WIĘCEJ DOSTAŁBY KLUB, GDYBY BYŁ NA LIGOWYM PODIUM

Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
14 lipca 2017, godz. 18:00

Tak typowano 646 typowań

10% Wisła Płock
13% REMIS
77% LECHIA Gdańsk

jag.