Szczepienia COVID-19. Ponad 127 tys. seniorów zarejestrowanych, niemal 500 tys. zgłoszeń

15 stycznia 2021, 12:05
Wioleta Stolarska
aktualizacja:13:22 (15 stycznia 2021)
Najnowszy artukuł na ten temat

Kiedy szczepienie grupy 65-70 lat? Ministerstwo odpowiada

Na szczepienie przeciw COVID-19 jako pierwsi od piątku, 15 stycznia, mogą umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Więcej zdjęć (5)

Na szczepienie przeciw COVID-19 jako pierwsi od piątku, 15 stycznia, mogą umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Na szczepienie przeciw COVID-19 jako pierwsi od piątku, 15 stycznia, mogą umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

O północy ruszyła możliwość rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia, a także zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Do tej pory zarejestrowało się 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia i przesłano 474 tys. zgłoszeń chęci szczepienia.O północy rozpoczęła się centralna rejestracja i możliwość zgłaszania chęci zaszczepienia się. Seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach - przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień.

- W przypadku starszych osób, które zwykle nie mają profilu zaufanego, najwygodniej zapisać ich na szczepienie przez infolinię, ale tu trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo oczekiwanie na rozmowę z konsultantem to nawet kilkadziesiąt minut, ja byłam 30. w kolejce. Dodzwonienie się do przychodni, w której jest nasz najbliższy punkt szczepień, żeby dowiedzieć się, jaka jest dostępność terminów, to też prawdziwe wyzwanie. Kiedy już się udało, dowiedziałam się, że mogę zapisać babcię, dzwoniąc dziś na numer telefonu punktu szczepień, a osobiście mogłabym pojawić się jednak dopiero po 25 stycznia - pisze nasza czytelniczka.
W samym Trójmieście po zweryfikowaniu przez NFZ jest 110 punktów szczepień - pełna lista z Trójmiasta.

Zobacz, jak się rejestrować i zgłaszać chęć szczepienia przeciw COVID-19Duże zainteresowanie szczepieniami COVID-19- W ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tys. razy. W ciągu pierwszej godziny miało miejsce ponad 10 mln odsłon strony, za pośrednictwem której można wysyłać zgłoszenia. Do tej pory zarejestrowało się 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia. Zgłoszenie swojej gotowości do zaszczepienia również cieszyło się dużym zainteresowaniem. Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń. 376 tys. zostało potwierdzonych - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.
Terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów. Jest ich 1,5 mln - od 25 stycznia do końca marca.

- Planowaliśmy, że będzie około 6 tys. punktów i około 2 mln terminów. Okazało się, że część punktów powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza. W konsekwencji uruchomiliśmy wariant B. Uruchomiliśmy 30 szpitali tymczasowych - zostało w nich uruchomione kilkaset tysięcy dodatkowych terminów - wyjaśniał Dworczyk.
Jak dodał Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera, zainteresowanie zgłoszeniami było rekordowe. Tuż po północy kilka milionów użytkowników chciało się zalogować do formularza.

- Oczywistą sprawą jest, że pacjent szuka punktu szczepień najbliżej miejsca zamieszkania. Niestety nie we wszystkich miejscach jest to możliwe. Wówczas proponuję, by szukać innego miejsca do szczepienia - na przykład w szpitalach tymczasowych. Tam dziennie może być zaszczepione znacznie więcej osób - mówił prezes NFZ Filip Nowak.
Podkreślał, że liczba terminów, w których można się szczepić, będzie wzrastała.

Ponad 400 tys. zaszczepionych osób- Do dzisiaj ponad 410 tys. pacjentów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Do końca dnia będziemy mieli zaszczepionych około 450 tys. Polaków - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.
W województwie pomorskim do tej pory zaszczepiono 28 180 osób, w tym w Gdańsku, powiacie gdyńskim i w Sopocie 16 910 osób. Do tej pory w całym województwie wystąpiły 3 niepożądane odczyny poszczepienne.

"Przyspieszone szczepienia"- Mechanizm przechodzenia powyżej swojej grupy szczepień dla osób mających choroby współistniejące, określone w Narodowym Programie Szczepień, będzie działał nieco później - zapowiedział szef KPRM.
Warunkiem tego, żeby przejść ze swojej grupy do wyższej, będzie wizyta u lekarza i wystawienie przez tego lekarza skierowania do przyspieszonego szczepienia.

- Lista chorób przewlekłych została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie mogła podlegać aktualizacji oraz priorytetyzacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19. Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą - czytamy w Narodowym Programie Szczepień.
Czy zarejestrowałe(a)ś się na szczepienie lub zgłosiłe(a)ś chęć szczepienia?
20%

tak, zarejestrowałe(a)m się

29%

tak, zgłosiłe(a)m chęć zaszczepienia

23%

nie, ale zamierzam to zrobić w najbliższym czasie

28%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 1099