Szczepienia przeciw COVID-19 i grypie można przyjmować w tym samym czasie

30 września 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Najnowszy artukuł na ten temat Szczepienia przeciw COVID-19 bez zapisu do 24.12
Obecnie sezon szczepień przeciw grypie nałożył się na realizację programu profilaktyki COVID-19. Więcej zdjęć (1)

Obecnie sezon szczepień przeciw grypie nałożył się na realizację programu profilaktyki COVID-19.

fot. Mateusz Słodkowski/ Trojmiasto.pl

Obecnie sezon szczepień przeciw grypie nałożył się na realizację programu profilaktyki COVID-19.

fot. Mateusz Słodkowski/ Trojmiasto.pl

Wiele osób zastanawia się, czy po szczepieniu przeciw grypie należy odczekać, aby móc szczepić się przeciw COVID-19 i odwrotnie. W tej sprawie właśnie pojawiły się polskie wytyczne.Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło dla szczepień trzecią dawką przeciw COVID-19. Uprawnieni do kolejnego kroku profilaktyki są pracownicy ochrony zdrowia, a także wszyscy, którzy ukończyli 50. rok życia. Tymczasem realizowany program szczepień przeciw COVID-19 nakłada się z początkiem programu profilaktyki grypy, co budzi wątpliwości zwłaszcza u seniorów, którzy są najliczniejszą grupą pacjentów zabezpieczających się przeciw obu chorobom.

- W poniedziałek otrzymaliśmy szczepienie przeciw grypie - tu akurat szczepimy się każdego roku, a teraz okazało się, że otwierają na COVID-19. Stwierdziliśmy z mężem, że poczekamy przynajmniej te dwa-trzy tygodnie i wtedy zapiszemy się na kolejną - mówi pani Maria, seniorka z Jasienia.
Czytaj też: Minister Niedzielski: "99 proc. infekcji COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych"

"Rekomendujemy jednoczasowe szczepienia - w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny"Tymczasem zespół ekspercki Ogólnopolskiego Programu Zwalczania grypy wydał wytyczne wskazujące na możliwość jednoczesnego zastosowania obu szczepionek. Podobne dokumenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie.

- Aktualne wytyczne amerykańskie oraz lokalne wytyczne kilku krajów w Europie dotyczące podawania szczepionek przeciw COVID-19 z innymi szczepionkami wskazują, że szczepionki te mogą być podawane razem (jednoczasowo) razem ze szczepionkami przeciw grypie - czytamy w przedstawionych wytycznych - Biorąc pod uwagę powagę sytuacji epidemiologicznej, ciągle niezadowalający odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 i bardzo niski stan zaszczepienia przeciw grypie w Polsce, rekomendujemy jednoczasowe (w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny) szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie wszystkimi dostępnymi na rynku polskim szczepionkami, dla danej grupy wiekowej. Szczepienie przeciw grypie może być realizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19.
Ponadto eksperci wskazują, że obie szczepionki pozwalają nam uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z zakażenia.

- Zarówno grypa, jak i COVID-19 niosą za sobą ryzyko groźnych powikłań. Obie choroby oprócz dróg oddechowych atakują wiele innych narządów. Zarówno COVID-19, jak grypa mogą doprowadzić do rozwoju: zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności wielonarządowej (niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, wstrząs), zaostrzenia przewlekłych schorzeń (obejmujących płuca, serce, układ nerwowy, cukrzycy), incydentów sercowo-naczyniowych, jak też wtórnych zakażeń bakteryjnych - tłumaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Czytaj też: Szczepionki przeciw grypie pojawiły się w aptekach. "Pacjenci dzwonią praktycznie każdego dnia"

W tym roku 1,36 mln szczepionek trafi do aptekPierwsze szczepionki przeciw grypie trafiły do Polski z początkiem września. Z tygodnia na tydzień zwiększa się liczba preparatów dostępnych w hurtowniach i aptekach. W naszym kraju co roku na szczepienie przeciw grypie decydowało się zaledwie kilka procent osób. Od zeszłego sezonu obserwuje się jednak znaczący wzrost zainteresowania profilaktyką.

- Są już dostępne w aptekach i placówkach medycznych pierwsze partie szczepionek przeciw grypie. Kolejne będą sukcesywnie dostarczane w 12 transzach, a do Polski łącznie ma trafić blisko 4 mln dawek, z czego 1,36 mln trafi do aptek, 760 tys. będzie przeznaczone do zakładów opieki zdrowotnej, pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dopiero globalna pandemia uświadomiła społeczeństwu istotną rolę, jaką odgrywają szczepienia przeciw grypie. Mam nadzieję, że ten pozytywny trend utrzyma się na dłużej, bez względu na sytuację epidemiologiczną związana z COVID-19 - dodaje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Przypomnijmy, że obecnie z darmowych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać m.in. przedstawiciele personelu medycznego, farmaceuci, nauczyciele, seniorzy oraz pensjonariusze DPS-ów.
Czy zaszczepisz się w tym roku przeciw grypie?
28%

tak, szczepię się co roku

8%

tak, ale pierwszy raz

57%

nie, nie szczepię się przeciw grypie

7%

jeszcze nie zdecydowałem

zakończona

łącznie głosów: 334

Opinie wybrane


wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.