Szczepienia przeciwko COVID-19 dla 12- i 15-latków. Jak wyglądają?

7 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?
Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Więcej zdjęć (2)

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Osoby w wieku 12-15 lat w poniedziałek otrzymały e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienia będą odbywać się w najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. Młodzież w wieku 12-15 lat może szczepić się na takich samych zasadach jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od poniedziałku, 7.06, przez:
  • bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
  • wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem - ci ostatni muszą go podpisać.

Nasi czytelnicy informują, że jednak nie wszystkie placówki są gotowe do szczepień dzieci i młodzieży.

szczepienia dzieci 12+ Covid

13:45 7 CZE 21
Punkt szczepień w Sopocie ul. Bitwy Pod Płowcami 63/65 nie chce zrealizować szczepień dzieci 12+ ze względu na brak wytycznych, informację taką dostałem idąc do punktu szczepień o g.11:30.

Konieczna obecność rodzica lub opiekuna podczas szczepieniaZgodnie z zapowiedziami szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat będą odbywały się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku dzieci starszych. To oni muszą też wyrazić zgodę na szczepienie.

W czerwcu w szkołach będzie odbywać się akcja informacyjna na temat szczepień. Między 6 a 10 września zbierane będą formularze medyczne w szkołach. Szczepienia w szkołach mają odbyć się 13-17 września. Jak czytamy na stronie resortu edukacji i nauki, szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

- Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek - informuje MEiN.
Czytaj też: I tak się wszyscy zaszczepicie

Dzieci w przypadku wyjazdów - w zależności od zasad obowiązujących w danym kraju - muszą przechodzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Więcej zdjęć (2)

Dzieci w przypadku wyjazdów - w zależności od zasad obowiązujących w danym kraju - muszą przechodzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

fot. famveldman / 123rf.com

Dzieci w przypadku wyjazdów - w zależności od zasad obowiązujących w danym kraju - muszą przechodzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

fot. famveldman / 123rf.com

W życie wchodzą przepisy przewidujące szczepienie 12-latkówWchodzące w życie przepisy zakładają, że podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień także wobec osób urodzonych w latach 2005-2008 i tych urodzonych w 2009 r., które ukończyły 12 lat. Rozporządzenie w tym brzmieniu obowiązuje do 25 czerwca.

Inny zmieniony przepis stwierdza, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w odpowiednim przepisie, które ukończyły 12 lat.

Czytaj też: Wakacje w pandemii. Czy dziecko musi robić test na COVID-19?

Trwają badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 latWniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań.

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (146)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.