Szczepienia w drive thru, aptekach i pracy. Zmiany w programie

30 marca 2021, 15:20
Wioleta Stolarska
Premier Morawicki zapowiedział, że celem jest miesięczne szczepienie 10 mln osób. Więcej zdjęć (7)

Premier Morawicki zapowiedział, że celem jest miesięczne szczepienie 10 mln osób.

mat. KPRM

Premier Morawicki zapowiedział, że celem jest miesięczne szczepienie 10 mln osób.

mat. KPRM

- Do końca sierpnia chcemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiono nowy harmonogram szczepień oraz zmiany, które zostają wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień. - Uruchomiona zostanie możliwość szczepienia przez ratowników, w punktach drive thru, w miejscach pracy czy aptekach - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


We wtorek 30.03 podczas specjalnej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka, rządowego pełnomocnika do spraw szczepień przeciwko COVID-19 przedstawiono nowy harmonogram szczepień oraz zmiany w rządowym programie.

- Program szczepień to coś więcej niż program rządowy. To egzamin z odpowiedzialności z działania struktur państwa z naszych umiejętności organizacyjnych. Tuż przed końcem pierwszego kwartału wykonaliśmy sześć milionów szczepień. Do końca II kwartału wykonamy 20 milionów szczepień. Do końca sierpnia chcemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, celem jest miesięczne szczepienie 10 mln osób.

- Zmiany spowodują, że system będzie prostszy, bardziej elastyczny, a w konsekwencji będzie można szczepić więcej osób i te szczepienia będą wykonywane szybciej. Teraz najważniejszym wyzwaniem staje się wydajność systemu szczepie - mówił szef KPRM oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Zapowiedział, że w drugim kwartale powstaną nowe punkty szczepień. Dodatkowo uruchomiona zostanie możliwość szczepienia w nowych punktach:
  • szpitalach tymczasowych
  • w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny
  • w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd
  • punktach drive thru
  • zakładach pracy
  • aptekach
  • przychodniach POZ
  • przez ratowników.

- Dzisiaj Sejm przyjął ustawę, która rozszerza kwalifikację pacjenta do szczepienia. Kwalifikacja do szczepienia będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia. Wprowadzamy możliwość rewolucyjną, do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą - w II kw. wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek. Jeśli będzie pracodawca, który będzie miał ponad 500 pracowników i zorganizuje sobie zespół szczepienny, będzie mógł szczepić w zakładach pracy - dodał Dworczyk.
Jak wyjaśnił, warunkiem utworzenia szczepiennego punktu drive-thru jest parking, na którym pacjenci będą mogli odczekać odpowiedni czas po szczepieniu pod opieką ratownika medycznego i lekarza.

Ważną zmiana jest też rezygnacja z etapu drugiego i trzeciego szczepień, na rzecz wprowadzenia szczepień populacyjnych.

- Od 12 kwietnia zaczynamy zapisy dla 1962 rocznika i potem przez kolejne 2 tyg. aż do rocznika 1973 będzie trwała rejestracja. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę. Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi - jeden dzień. Przedstawiliśmy harmonogram do osób urodzonych w 1973 roku. Jeżeli będzie dużo więcej lub mniej osób zgłaszających się, będziemy elastycznie reagować - dodał pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Zaznaczył, że wszystkie zmiany zostana wprowadzone w II kwartale, jednak konkretnych dat na razie nie określono.

Szczepienie przeciw COVID-19 w domu. Jak się zapisać?- Podjęliśmy decyzje w odpowiedzi na sytuację pandemiczną. Musimy liczbę zaszczepionych zwiększyć tak, żeby dojść do poziomu naturalnej bariery przed COVID-19 - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Ponad 2 mln szczepień druga dawkąSzczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia zeszłego roku.

Czytaj też: Kod QR potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 ważny przez rok

W Polsce wykonano już łącznie 5 963 933 szczepień, w tym pierwszą dawką - 3 961 539, a drugą - 2 002 394 - wynika z zestawienia opublikowanego we wtorek na rządowej stronie gov.pl. Na Pomorzu wykonano w sumie 394 608 szczepień z czego 209 174 w Trójmieście.

Do naszego kraju trafiło łącznie 7 092 860 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 6 483 960. Dzienna liczba szczepień wyniosła 75 854. Po szczepieniach zanotowano 5 405 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 6 665 dawek.

Liczba wszystkich podanych dawek szczepionki w Polsce do godz. 10 we wtorek, 30.03.2021 r., wynosi 5 963 933, z czego 394 608 na Pomorzu i 209 174 w Trójmieście. Więcej zdjęć (7)

Liczba wszystkich podanych dawek szczepionki w Polsce do godz. 10 we wtorek, 30.03.2021 r., wynosi 5 963 933, z czego 394 608 na Pomorzu i 209 174 w Trójmieście.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Liczba wszystkich podanych dawek szczepionki w Polsce do godz. 10 we wtorek, 30.03.2021 r., wynosi 5 963 933, z czego 394 608 na Pomorzu i 209 174 w Trójmieście.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Jak oceniasz zmiany wprowadzone w programie szczepień?
35%

bardzo dobrze

22%

dobrze, że przyspieszą szczepienia populacyjne, jednak obawiam się szczepienia przez inną osobę niż lekarz

30%

myślę, że szczepienia na taką skalę nie są możliwe do zrealizowania

13%

nie mam zdania na ten temat

zakończona

łącznie głosów: 2262

Opinie wybrane


wszystkie opinie (370)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.