• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkoła dla pacjentów onkologicznych - uczy i daje wsparcie

Ewa Palińska
12 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • "Szkoła dla Pacjentów" to cykl sześciu spotkań wykładowo-warsztatowych, podczas których pacjenci onkologiczni mogą spotkać się ze specjalistami różnych dziedzin i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
  • Jednym z gości "Szkoły dla pacjentów" jest pan Antoni Cichończuk, maratończyk z Gdyni, który przed kilkoma laty zachorował na raka trzustki, a po rekonwalescencji powrócił do uprawiania sportu.

W obliczu choroby pacjenci onkologiczni zmuszeni są do poszukiwania informacji i nauczenia się życia w tej nowej, niełatwej sytuacji. Aby udzielić im wsparcia i pomóc w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania, stworzono "Szkołę dla pacjentów onkologicznych" - cykl spotkań ze specjalistami różnych dziedzin.



Czy korzystałe(a)ś kiedyś z infolinii, aby uzyskać odpowiedź na pytanie związane ze zdrowiem?

Dla wielu osób diagnoza onkologiczna brzmi jak wyrok, a wykonywanie codziennych czynności staje pod znakiem zapytania. Najgorsza jest jednak niepewność i niemożność uzyskania informacji na najprostsze pytania, jak np. to, czy podczas chemioterapii wszystkim wypadają włosy, czy można dalej uprawiać ulubiony sport, prowadzić samochód, jakiej przestrzegać diety.

Masz pytanie? Zadzwoń na infolinię onkologiczną.

Z pomocą pacjentom przyszło Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, uruchamiając we współpracy z Wojewódzkim Centrum Onkologii specjalną infolinię.

- Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 08 01 64 w dni powszednie w godzinach od 18 do 22 można zasięgnąć informacji na temat choroby nowotworowej - informuje Dorota Grabowska, psycholog, koordynator projektu. - Nasi konsultanci odpowiedzą na pytania dotyczące profilaktyki nowotworów, leczenia onkologicznego, można uzyskać kontakt do placówek leczniczych i zdobyć informacje na temat tego, gdzie wykonać badania. Większość wolontariuszy infolinii to psycholodzy i psychoonkolodzy, więc nasi rozmówcy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie psychologiczne. Ponadto Infolinia Onkologiczna współpracuje ze stowarzyszeniami Amazonek z Gdańska i Gdyni oraz ze Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca. Od pewnego czasu można także zwracać się do nas z zapytaniami drogą mailową na adres infoliniaonkologiczna@ptpo.org.pl.
Spotkania pacjentów ze specjalistami

W 2016 zorganizowano "Szkołę dla pacjentów" - cykl sześciu spotkań wykładowo-warsztatowych, na które zaproszono osoby, które leczenie onkologiczne mają już za sobą. Pierwsza edycja jest na półmetku, ale przewidziana jest kontynuacja programu.

- Nasze zajęcia mają na celu promowanie zdrowego stylu życia i powrotu do aktywnego życia po chorobie nowotworowej, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu pacjentów onkologicznych, a także poszerzenie wiedzy uczestników. Tematy, które zdecydowaliśmy się poruszyć w ramach spotkań, bazują w dużej mierze na pytaniach osób dzwoniących na Infolinię - mówi Grabowska. - Do prowadzenia wykładów i warsztatów zaprosiliśmy onkologów, psychoonkologów, fizjoterapeutów, dietetyka i wizażystkę, odwiedził nas także pan Antoni Cichończuk, maratończyk z Gdyni, który przed kilkoma laty zachorował na raka trzustki, a po rekonwalescencji powrócił do uprawiania sportu.
Podczas zajęć pacjenci mają okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także popracować nad sobą. Uczą się metod radzenia sobie w trudnych sytuacjach, asertywnej komunikacji z lekarzem oraz relaksacji. Ponadto, co warto podkreślić, uczestnicy zaczęli być dla siebie naturalną grupą wsparcia. Do grupy należą zarówno osoby, które zakończyły leczenie kilka, a nawet kilkanaście lat temu, jak i takie, które były leczone parokrotnie, a teraz ponownie są poddawane terapii.

- Bardzo by nam zależało na możliwości kontynuacji tych spotkań, dałoby to możliwość poruszenia kolejnych zagadnień, rozszerzenia tych tematów, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Dobrym pomysłem byłoby także powtórzenie zajęć z tej edycji dla kolejnej grupy pacjentów, bo niestety chorych onkologicznie na Pomorzu wciąż przybywa - mówi Dorota Grabowska.
Co dalej ze Szkołą?

Pierwsza edycja "Szkoły dla Pacjentów" jest na półmetku, a nabór do kolejnej jest w planach, choć wszystko będzie uzależnione od dofinansowania projektu przez Urząd Marszałkowski.

Miejsca

Opinie (6) 1 zablokowana

  • muszę przekonać babcię, bo od kiedy zachorowała nie chce wyjść z domu i psychicznie podupada. A wcześniej była duszą towarzystwa. Może się tam nieco rozrusza.

    • 11 1

  • twoja babcia być może ma depresję ,ale bądz super

    wnuczkiem i pomóż jej ,zresztą fajno ,że o tym pomyslałeś . Pozdrawiam Ciebie i Babcię

    • 7 1

  • ...

    Ja Wam pacjenci życzę tylko jednego. Zdrowia.Trzymam za Was wszystkich tak bardzo mocno kciuki, że aż bieleją knykcie.

    • 12 1

  • Kochani dużo zdrowia! (1)

    I nadziei i wiary, że nowotwór można pokonać!

    • 8 1

    • ja jux pokonalem trzeba wierzyć....

      • 1 0

  • tylko lekarze musza sie jeszcze wiele nauczyc

    Bo jak narazie widza w nas statystyki a nie pacjentów...
    Troszke to smutne ze w takim obliczu nie mozna liczyć na tych, ktorym powinno sie właśnie zaufać.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

konsultacje

Najczęściej czytane