• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Onkolog walczy z nałogiem pacjentów. UCK szpitalem bez papierosów

Wioleta Stolarska
25 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Prof. Jacek Jassem, onkolog, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, inicjator akcji "Szpital bez papierosa Prof. Jacek Jassem, onkolog, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, inicjator akcji "Szpital bez papierosa

- Ponad 60 proc. chorych na nowotwory to obecni lub byli palacze tytoniu i choć większość z nich rozumie powagę sytuacji, to nie rzucają nałogu po rozpoznaniu nowotworu - przyznaje prof. Jacek Jassem, inicjator akcji "Szpital bez papierosa". Kierownik Kliniki Onkologii chce zachęcić pacjentów do zerwania z nałogiem, przekonując ich, że korzyści są ogromne, ale niestety często niedoceniane. Pomóc ma stworzona przez niego Deklaracja Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem Płuca, która zaleca konkretne działania.



Co sądzisz o paleniu papierosów?

- Sam nigdy nie miałem takiego problemu, nie paliłem nałogowo papierosów, chociaż urodziłem się w czasach, kiedy palenie było znacznie bardziej powszechne. W moim rodzinnym domu na szczęście nie paliło się - przyznaje prof. Jacek Jassem. - Mam jednak dużo doświadczeń z osobami, które w tym nałogu tkwiły. Zajmuję się leczeniem nowotworów, a rozpoznanie nowotworu jest dobrym momentem, żeby porozmawiać z chorym o nałogu i pomóc mu - dodaje.
Onkolog przekonuje, że chorzy na nowotwory związane z paleniem mają poczucie winy i wstydu, dlatego krępują się mówić o swoim nałogu.

- Ja nigdy choremu nie wypominam, że pali, dlatego że on ma już wystarczający problem związany z ciężką chorobą. Ja muszę mu pomóc, dlatego m.in. rozmawiamy o tym, że jedną z dróg jest wyjście z nałogu. Ważne jest, żeby ta osoba dowiedziała się, że nie jest za późno, że jeszcze może wiele dla siebie zrobić - podkreśla kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK.

Palący pacjent



Palenie tytoniu 20-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca oraz znacząco przyczynia się do wystąpienia innych nowotworów (m.in. głowy i szyi, przełyku, pęcherza moczowego). Nałóg jest przyczyną 1/3 zgonów nowotworowych i 90 proc. zgonów z powodu raka płuca, a ponad 60 proc. chorych na nowotwory to obecni lub byli palacze tytoniu.

- O ile szkodliwe skutki uzależnienia od papierosów są dobrze znane, szkody wynikające z kontynuacji palenia po rozpoznaniu raka są często lekceważone. Kontynuacja palenia tytoniu przez chorych na nowotwory pogarsza wyniki i tolerancję leczenia oraz zwiększa ryzyko śmierci. Palenie zwiększa również ryzyko wystąpienia innego nowotworu i podnosi koszty leczenia - mówi prof. Jassem.
Jak dodaje, mimo że około 70 proc. palaczy chce wyjść z nałogu i połowa podejmuje taką próbę, to aż 95 proc. tych, którzy samodzielnie usiłują zerwać z nałogiem, wraca do palenia.

  • Onkolog przekonuje, że chorzy, szczególnie na nowotwory związane z paleniem, mają poczucie winy i wstydu, dlatego krępują się mówić o swoim nałogu.
  • Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK podkreśla, że pacjenci potrzebują pomocy i wsparcia lekarzy.

Uwolnić się od nałogu



Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK podkreśla, że pacjenci potrzebują pomocy i wsparcia lekarzy. Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuc (IASLC), w którym prof. Jassem pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Antytytoniowego, opublikowało dokument zalecający podjęcie konkretnych działań mających na celu rzucenie palenie przez pacjenta.

Ankieta przeprowadzona wśród członków IASLC wskazuje, że większość pracowników medycznych zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków palenia tytoniu - około 90 proc. z nich pyta chorych o ten nałóg i 80 proc. zaleca im wyjście z niego. Równocześnie jednak tylko nieliczni oferują chorym bezpośrednią pomoc w rzuceniu palenia.

- Zachorowanie na nowotwór jest dla każdego człowieka "momentem refleksji" oraz najlepszą okazją do omówienia z lekarzem swojego uzależnienia i wspólnego podjęcia decyzji o uwolnieniu się od niego. Zwrócenie większej uwagi na zaniechanie palenia w momencie rozpoznania nowotworu i aktywna interwencja mogą zmotywować pacjentów do bardziej aktywnego wysiłku na rzecz wyjścia z nałogu - przekonuje prof. Jassem.
Wdrażanie deklaracji w Polsce realizuje, kierowana przez profesora, Polska Liga Walki z Rakiem. Celem fundacji jest kreowanie energii społecznej oraz inicjowanie i wzmacnianie różnych inicjatyw w celu obniżenia ryzyka zachorowania i zwiększenia szans na wyleczenie i godne życie chorych na nowotwory.

Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które jako pierwsze wprowadza akcję "Szpital bez papierosa". Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które jako pierwsze wprowadza akcję "Szpital bez papierosa".

Pierwszy "Szpital bez papierosa"



Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest pierwszym szpitalem w Polsce, który wprowadza w życie kampanię "Szpital bez papierosa".

- Wydawać by się mogło, że "Szpital bez papierosa" to hasło oczywiste. My jednak w swoich działaniach nie ograniczamy się jedynie do informacji "tu nie wolno palić". Chcemy naszego pacjenta wyedukować, by wiedział, dlaczego jest to tak istotne, oraz pomóc mu w wyjściu z nałogu - podkreśla Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
W UCK zaplanowano szereg działań uświadamiających chorych o szkodliwości palenia. Informacje na ten temat pacjenci znajdą nie tylko na stronie internetowej szpitala, lecz również w karcie wypisowej, którą otrzymuje każdy chory leczony w szpitalu. Do dyspozycji pacjentów będą także edukatorzy, czyli przeszkoleni psycholodzy oraz pielęgniarki. Pracownicy łamiący zakaz palenia będą kierowani na obowiązkową wizytę w Poradni Antynikotynowej.

Opinie (106) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (6)

    Co to za życie bez jakiegoś nałogu...zawsze jest z czego zrezygnować.A to papierosami A to alko A to słodycze.Tak czy siak spotkamy się wszyscy.po drugiej stronie.

    • 25 43

    • Cukier ,też szkodzi, a palacze lubią slodycze i alkohol to są najbardziej zgubne nałogi (4)

      Znam wiele przypadków chorych na raka z nalogami, którzy wegetuja przez wiele lat po wyleczeniu z raka, - potrzebują pomocy drugiej osoby. jeszcze gorsze jest to że osoba wdychajaca dym też zachoruje chociaż całe życie prowadziła higieniczny tryb.

      • 6 2

      • Alkohol w umiarkowanych ilosciach nie szkodzi otoczeniu natomiast dym z papierosów szkodzi wszystkim. Palacze maja w d.... (1)

        Wtedy mam takiego nerwa, że zwracam uwagę, że dziecko nie powinno palić, znam przypadek, gdzie niemowlak przebywał wśrod palących a w nocy już nie żył, bo zatrul się, oczywiście wkrodzyl prokurator i ojciec poszedł siedzieć a matce odebrali dzieci.

        • 6 4

        • W umiarkowanych ilościach dym z papierosów też nie szkodzi otoczeniu.

          papierosy nie prowadzą do dziesiątków tysięcy wypadków drogowych w przeciwieństwie do (nawet umiarkowanych) ilości alkoholu. Przy okazji: co to jest "wkrodzył"?

          • 0 0

      • palę dużo a nienawidzę słodkiego ...

        więc te swoje teorie masz wprost z du.....

        • 4 4

      • bzdura, nikt kto pije nie ruszy cukru

        więc brednie opowiadasz wyssane z brudnego palca

        • 0 5

    • ale są o wiele przyjemniejsze nałogi
      choćby seksoholizm

      • 1 1

  • Palacze (7)

    Wielu ludzi pali i nie chce przestać, bo to już jedyna przyjemność jaka im pozostała w życiu. Po co przedłużać sobie życie o ten rok czy pięć, i wegetować już bez cienia przyjemności. Lepiej mieć marną i płytką chwilę zaspokojenia, niż żyć jak warzywo przez długie lata.

    • 35 44

    • lola (4)

      To się potem nie lecz jak masz tyle fantazji.

      • 19 5

      • (3)

        Dlaczego nie lecz? jak mnie wkurza takie gadanie ! Człowiek pracuje i odprowadza podatki, kupując nawet te papierosy mnóstwo kasy daje do Skarbu Państwa i Ty mowisz że ma się nie leczyć ? Niby dlaczego ? Równie dobrze Ty mozesz zachorować albo osoba, która nigdy nie pracowała i co? Powiesz że nie ma się leczyć bo...?
        Albo takie małe dziecko, które jeszcze nie zapłaciło nawet swojej składki zdrowotnej to co? Nie ma prawa się leczyć bo nic nie opłaciła? Ludzie, weźcie się ogarnijcie ze swoimi wywodami bo NIGDY nie będzie w 100% sprawiedliwie bo życie nie jest sprawiedliwe...

        • 7 10

        • Nie rozumiesz. Chodziło o palaczy - najpierw palą, a potem chcą się leczyć z chorób wywołanych (2)

          paleniem papierosów. Trują siebie, trują innych, a potem leczą się ze wspólnych składek, bo takie leczenie kosztuje krocie, i wszyscy się na nie składamy - i ci chorzy, i zdrowi. Dlaczego mam finansować czyjąś głupotę, krnąbrność, niefrasobliwość. Co innego wypadek, choroba bakteryjna, etc. Ale tu są chorzy na własne życzenie.

          • 3 2

          • Pijesz alkohol? Pewnie tak, to nie lecz się później za nasze pieniądze. Chciało się chlać to płać ze swojej kieszeni. Analogiczna sytuacja

            • 1 3

          • Lubisz jesc?

            Nie lecz się na otyłość, bo to przez Twoja głupote. Weź się ogarnij. Życie to śmiertelna choroba i nigdy nie wiesz kiedy i ciebie coś trafi, a wypominanie komuś składek w obliczu choroby jest żałosne

            • 2 2

    • dokładnie tak

      Dla mojej sąsiadki (przez którą mi ciągle wali na chacie) to ostatnia przyjemność (jakie życie takie przyjemności) życia. Straszne musi to byc - ciagly ten smak w ustach po tym jak ten koles w tirze podjechał co tydzien w trasie był. Nie dziwie sie ze pali by go nadal nie czuć.

      • 8 2

    • Niestety ta jedyna przyjemność jest bardzo kosztowna

      i nie mówię tu o pieniądzach a o bólu i cierpieniu. Wiesz jak się umiera na raka płuc?

      • 1 1

  • Ciekawe co z ich pracownikami, którzy palą... (4)

    Ciekawe co z ich pracownikami, którzy palą... jak to w praktyce wyjdzie - poczekamy, zobaczymy...

    To tak ładnie napisane:
    "Pracownicy łamiący zakaz palenia będą kierowani będą na obowiązkową wizytę w Poradni Antynikotynowej"

    • 37 3

    • Nie ma takiego prawa (3)

      pierwsza bym pozwała do sądu za naruszenie dóbr osobistych

      • 9 15

      • To leć (2)

        Pozywaj

        • 10 4

        • Nie muszę, nie palę

          • 4 3

        • pozwie i wygra

          • 3 2

  • Proszę pomyśleć o palących pracownikach (1)

    Jak się idzie koło szpitala to widok osób w fartuchach z papierosami w rękach stojących na chodniku (!!!) poza obszarem szpitala (bo na terenie jest zakaz) nie jest najlepszą wizytówką placówki.

    • 69 8

    • bo to szajba i moda, która zawładneła chorymi umysłami ...

      idąc chodnikiem czy siedząc na przystanku 15min samych spalin wciągasz na pół paczki fajek ... a są tam znacznie gorsze związki niż w 10papierosach wciągniętych na raz

      • 4 5

  • A co z suplementami i reklamami leków na wszystkie dolegliwości? (5)

    • 20 3

    • (3)

      O właśnie. Radia słuchać się nie da. 10 minut muzyki, 15 minut gadania, 20 minut reklamy leków co to robią cuda na kiju

      • 14 0

      • kto w 2019 (2)

        słucha radia nieironicznie?

        • 1 5

        • Ja w kuchni...

          • 7 1

        • Ja - stare przeboje, słuchowiska, wiadomości - często w telefonie, na słuchawkach.

          • 0 0

    • Dopóki ludzie to kupują, nic nie pomożesz.

      • 8 0

  • lola (3)

    Ludzi trzeba pilnować przed własnymi słabościami , które rujnują im zdrowie. To niepojęte.

    • 16 5

    • Polka

      Panie Profesorze,
      Jedna rada. Ludziom nic w obecnych czasach nie warto, nic. A ile mądrości piszą....szkoda energii na tych głupich ludzi. Szkoda. Niech pala tylko niech się potem nie leczą. Jak się czyta te mądrości to żal....

      • 14 8

    • jest spora roznica miedzy ludźmi a głupkami

      Którzy potrafia sie uzaleznić od dymu z tlącego się bambosza...

      • 6 1

    • Do lola

      A wiesz co to wolność osobista? W obecnym ustroju każdy ma do niej prawo.

      • 4 2

  • palenie papierosków (2)

    Hobby i**otów i roboli.

    • 23 12

    • Zli sa pisarze (1)

      Pisarze,dziennikarze też palą

      • 3 2

      • Nie wszyscy są irnbecylami...

        ...tak jak nie wszyscy mówią o cebuli a potem oddają towary w walmarcie.

        • 2 0

  • (3)

    Jak rozpoznają drobnokomórkowego raka płuc to rzucenie nic już nie da, a takiego raka najczęściej mają palacze. Szybko przerzutuje, jest wrażliwy na chemię i szybko znika, ale w ciągu krótkiego czasu daje przerzuty do innych organów i jest kaplica. Moja mama miała na płucach, po chemii zniknęło ale w ciągu dwóch tygodni były przerzuty w kościach, oskrzelach...

    • 19 2

    • (1)

      Przy paleniu chemia gorzej działa, bo nikotyna obkurcza naczynia, więc krew z chemią trudniej się dostaje do raka.

      • 9 1

      • Wiele chorych myśli źle...po co rzucać jak i tak już mam raka. To błędne myślenie a jednak powszechne

        • 6 1

    • Rak

      Mój mąż nie palił a w ciągu 2 miesięcy zmarł, Tylko go noga w kostce bolała to był już przezut na kosci

      • 1 0

  • Osobiście jestem zadowolony, że tyle osób w naszym kraju pali. (3)

    Przynosi to do budżetu ogromne pieniądze z tytułu akcyzy. Długość ich życia jest poniżej średniej krajowej, co pozwala zaoszczędzić na przyszłych emeryturach. Koszt leczenia chorób wynikłych z palenia jest oczywiście znaczny, ale i tak bilans wyjdzie dodatni.

    • 17 13

    • (2)

      koszty leczenia przewyższają wpływy z akcyzy.

      • 11 3

      • Też tak kiedyś myślałem, jednak nie jest to prawdą. (1)

        Wpływy z akcyzy za wyroby tytoniowe wynoszą prawie 20 000 000 000 zł (20 mld), budżet na leczenie wszystkich schorzeń mogących mieć przyczynę w paleniu to obecnie 8 600 000 000 zł (8,6 mld). Tak więc palacze płacą ze swoje leczenie i jeszcze finansują np. połowę programu 500+. Jak napisałem, zupełnie mi ich wybór nie przeszkadza.

        • 9 1

        • ej. to w sumie ja tez jestem za aby palacze palili!

          Dobry pomysl - uzaleznione glupki dorzucaja sie extra do budżetu. Taki podatek od głupoty :)

          • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    (9)

    Palacze nie dość że trują siebie to jeszcze zatruwają innych, nie sposób przejśc ulicą bez wdychania oparów papierosów bo wszędzie pełno palących śmierdzieli mających za nic zakazy palenia w miejscu publicznym... zakaz palenia na przystankach autobusowych mają za nic... zawsze stoi kilka osób z papierochami i człowiek musi to wdychać! Palenie na balkonach to już wogóle gehenna... co chwila jakiś sąsiad wychodzi i pali a dym z jego papierosów wlatuje człowiekowi do mieszkania.... bierne palenie jest tak samo szkodliwe jak palenie... obrzydliwy i bardzo szkodliwy nałóg!

    • 101 16

    • Palacze papierosów to irnbecyle. (4)

      A ci co robia to na balkonach to irnbecyle do sześcianu. Wszystkim naokolo smierdzi w domach bo stara szrnata nie chce aby jej w domu smierdzialo. Bezmozg nikotynowy.

      • 23 3

      • rząd aktywnie wspiera koncerny tytoniowe (1)

        więc ja nie widzę problemu

        • 4 4

        • Zobaczysz, jak zachorujesz i będziesz w męczarniach umierać.

          • 1 2

      • rząd reklamuje i sprzedaje ten produkt (1)

        więc ty tu jesteś imbecylem i to podwójnym

        • 2 2

        • ale to twój ojciec chyba pisał

          Więc trafiłeś w sedno.

          • 0 0

    • (2)

      A co powiesz o spalinach które wdychasz 24/7, nie myśl sobie że tylko palacze trują i smrodzą, popatrz przez okno, zobacz dym jaki się unosi z kominów, samochodów....dymek z papierosa przy tym to pikuś.

      • 8 16

      • rzeczywiście pikuś - "nałóg jest przyczyną 1/3 zgonów nowotworowych i 90 proc. zgonów z powodu raka płuca, a ponad 60 proc. chorych na nowotwory to obecni lub byli palacze tytoniu"

        • 14 4

      • Nie usprawiedliwiaj palacza , spaliny to temat oddzielny tez szkodliwe.

        • 21 2

    • I do tego wdychając te wyziewy papierosowe stajemy się biernymi palaczami, a tacy też są narażeni

      na choroby nowotworowe. Wychodzi człowiek na spacer, żeby pooddychać świeżym powietrzem, a taka/ taki smrodzi człowiekowi i odbiera zdrowie. Koszmar!

      • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane